Lietuvos pasieniečių pajėgumus už 57 mln. eurų papildys trys nauji sraigtasparniai | Kas vyksta Kaune

Lietuvos pasieniečių pajėgumus už 57 mln. eurų papildys trys nauji sraigtasparniai

BNS / Augustas Stankevičius 2023/10/01 20:13
Asociatyvi / VSAT aviacijos rinktinės nuotr.

Per ateinančius dvejus metus Lietuvos pasieniečių pajėgumus papildys trys nauji sraigtasparniai, kurių bendra vertė siekia 57 mln. eurų.

Du iš jų bus pritaikyti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnams vykdyti radiacinę žvalgybą iš oro, vienas – Kaliningrado tranzito kontrolei.

Šią techniką Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) įsigyja iš lėktuvų gamintojos „Airbus“ antrinės įmonės „Airbus Helicopters Deutschland GmbH“. Šis gamintojas atrinktas po neskelbiamų derybų.

Radiacinei žvalgybai skirti sraigtasparniai perkami iš valstybės biudžeto lėšų, jie kainuos 46 mln. eurų.

„Tam, kad pilna apimtimi būtų užtikrintas reagavimas 24/7 režimu Baltarusijos Astravo AE avarijos atveju, būtina turėti mažiausiai du vienodo tipo naujus techniškai tvarkingus sraigtasparnius, specialiai pritaikytus radiacinei žvalgybai iš oro. Šiuo metu turimų VSAT sraigtasparnių modeliai nėra visiškai tinkami naudoti plačių teritorijų radiacinei žvalgybai iš oro, situacijos stebėjimui ir prognozavimui, vietovių žvalgymui“, – BNS nurodė VSAT atstovas Giedrius Mišutis.

Abu įsigyjami sraigtasparniai bus naudojami ir kitoms funkcijoms vykdyti: potvynių metu – užtvindytų vietovių žvalgymui, žmonių evakavimui, donorinių organų gabenimui, valstybės sienos kontrolei, dingusių asmenų paieškai ir gelbėjimui, neteisėtų migrantų paieškai ir panašiai.

„Nenuspėjama Rusijos ir Baltarusijos kaimynystė – su Kaliningrado tranzito kontrole susiję iššūkiai ir Astravo AE keliamos grėsmės – įpareigoja mūsų pasieniečius būti ypatingoje parengtyje“, – BNS perduotame komentare sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

„Svarbiems pirkimams pinigai skiriami ne tik iš valstybės biudžeto, dedame daug pastangų, kad tam būtų skiriamas ir europinis finansavimas. Po VRM kreipimosi į Europos Komisiją vien Kaliningrado tranzito kontrolei sustiprinti buvo skirta 24 mln. eurų europinių lėšų“, – pridūrė ji.

Iš šių ES lėšų perkamas 11 mln. eurų vertės sraigtasparnis, kuris sustiprins Rusijos traukinių, per Lietuvą vykstančių į Kaliningrado sritį ir iš jos, stebėjimą.

Numatoma, kad pirmus du sraigtasparnius VSAT gaus 2024 metais, o trečiąjį – 2025 metais.

Šiuo metu VSAT Aviacijos valdyba turi penkis sraigtasparnius: du „Eurocopter 120B Colibri“, du „Eurocopter 135“ ir vieną „Eurocopter 145“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA