Žmonių su negalia užimtumo reforma bus veiksmingesnė – Kas vyksta Kaune

Žmonių su negalia užimtumo reforma bus veiksmingesnė

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Viešojo sektoriaus įstaigos jau nuo 2024-ųjų sausio turės didesnį dėmesį skirti savo komandų įvairovei ir personalo planavimo procesams. Įvedamos įdarbinimo viešajame sektoriuje kvotos padės žmonėms su negalia integruotis į darbo rinką, – neabejoja Užimtumo tarnybos (UT) prie Socialinių reikalų ir darbo ministerijos vadovai.

Kvotos žmonėms su negalia kitais metais atsiras tose įstaigose, kuriose dirba ne mažiau nei 25 darbuotojai, ir sudarys ne mažiau 5 procentus bendro darbuotojų skaičiaus. Ši nauja nuostata atsiras, įsigaliojus Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymui.

„Mūsų laukia nemaži iššūkiai, – pirmiausia įvertinsime viešojo sektoriaus poreikį, turėsime organizuoti naujų darbuotojų parengimą šiam sektoriui arba jų perkvalifikavimą, kad sudarytume tinkamas sąlygas žmonėms su negalia įgyti kvalifikaciją bei dirbti“, – pabrėžė Užimtumo tarnybos Priemonių organizavimo įgyvendinimo skyriaus vedėja Vaida Kamandulienė.

Tikimasi, kad šie pokyčiai palengvins tokių žmonių padėtį darbo rinkoje, o įdarbinimas valstybiniame sektoriuje prisidės prie įsisenėjusių stereotipų jų atžvilgiu šalinimo. „Manau, tai bus naudinga ir viešajam sektoriui, kuriam dažnai trūksta darbuotojų“, – pridūrė V. Kamandulienė.

Pasak UT atstovės Mildos Jankauskienės, oficialūs sprendimai įsigalios po kelių mėnesių, todėl Užimtumo tarnyba ragina viešojo sektoriaus įstaigas, įvertinus darbuotojų su negalia poreikį, jau dabar registruoti laisvas darbo vietas informacinėje platformoje bei siūlyti galimybę darbo ieškantiems asmenims įsidarbinti. Taip pat šio sektoriaus darbdaviams siūloma bendradarbiauti su UT specialistais vykdant darbuotojų atrankas. Esant poreikiui – organizuoti atrinktų kandidatų mokymą.

Užimtumo tarnyba viešojo sektoriaus įstaigoms padės įdarbinti reikiamos kvalifikacijos žmones su negalia. Jei šios įstaigos neturės tinkamos kvalifikacijos darbuotojo, pasirengta organizuoti darbuotojų perkvalifikavimą, kad šie įgytų trūkstamų kvalifikacijų ar kompetencijų.

Asociatyvi / Lrytas.lt, D. Umbraso nuotr.

Į profesinio mokymo teikėjų sąrašą įtraukta per 160 mokymo paslaugų teikėjų, kurie siūlo daugiau kaip 400 formaliojo profesinio mokymo programų. Čia yra ir mokymo programų, tinkamų ketinantiems dirbti viešajame sektoriuje.

„Ir visuomenei, ir organizacijoms, vienijančios asmenis su negalia, noriu priminti apie mūsų tarnybos teikiamas paslaugas, įdarbinimo galimybes ir sąlygas, laisvų darbo vietų registravimą, darbuotojų atranką ir profesinio parengimo galimybes“, – sakė V. Kamandulienė.

Pačioje Užimtumo tarnyboje šiuo metu dirba 1,2 tūkst. žmonių, iš jų 5,4 proc. turi negalią.

„Pas mus ne vienerius metus dirbantys kolegos su negalia yra konkurencingi specialistai. Jie gali dirbti įvairius darbus – ir klientų aptarnavimo, ir administravimo srityse, užimti įvairias pareigas, prisidėti savo patirtimi bei žiniomis prie įstaigos kuriamos vertės“, – teigė skyriaus vedėja.

Rugsėjo 1 dienos duomenimis, Užimtumo tarnyboje registruota daugiau nei 10 tūkst. asmenų su negalia. Iš jų tik 2,7 tūkst. yra įgiję aukštąjį išsilavinimą ir galėtų pretenduoti į laisvas darbo vietas viešajame sektoriuje. Didžiausia pasiūla atrankai yra Vilniaus mieste (24 proc.).

„Akivaizdu, kad spartesnę žmonių su negalia integraciją į viešąjį sektorių bus galima pasiekti tik glaudžiai bendradarbiaujant su įstaigomis, kurioms taikomas reikalavimas asmenų su negalia kvotai“, – sako Užimtumo tarnybos atstovė M. Jankauskienė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA