Į pirmąją Nacionalinio Kauno dramos teatro naujojo sezono premjerą „Audra“ rinkosi garbūs svečiai – Kas vyksta Kaune

Į pirmąją Nacionalinio Kauno dramos teatro naujojo sezono premjerą „Audra“ rinkosi garbūs svečiai

Premjera „Audra“./A. Gripkauskaitės nuotr.

Ketvirtadienio vakarą Nacionalinis Kauno dramos teatras gerbėjus pakvietė į pirmąją 104-ojo sezono premjerą – estų teatro grando Peeterio Jalakaso režisuojamą „Audrą“ pagal V. Šekspyro pjesę. Į spektaklį susirinko gausi teatro mylėtojų publika, tarp žiūrovų – ir žinomi žmonės, užsienio šalių ambasadoriai.

Prie premjerai skirtos fotosienelės įsiamžino Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Konstanty Radziwiłł su sutuoktine, Estijos ambasadorius Lietuvoje Kaimo Kuusk su sutuoktine, Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Ole T. Horpestad su sutuoktine, režisieriai Gintaras Varnas, Oskaras Koršunovas, Jonas Vaitkus, Gytis Padegimas, Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis su sutuoktine ir kiti garbūs svečiai.

Premjera „Audra“./A. Gripkauskaitės nuotr.

Didžiojoje scenoje V. Šekspyro „Audrą“ interpretuojantis režisierius Peeteris Jalakas – estų teatro lyderis, avangardo pradininkas. Tai pirmoji jo premjera Lietuvoje ir sugrįžimas į tradicinę juodą scenos dėžutę po ilgo laiko. Kaune jam talkina estų kūrybine komanda: dramaturgas Taavi Eelmaa, scenografė ir kostiumų dizainerė Kristel Zimmer, kompozitoriai Gavin Bryars ir Yuri Bryars (Didžioji Britanija), vaizdo režisierius ir scenografas Emer Värk. Premjera kuriama kartu su „Von Krahl“ teatru. Prie spektaklio magijos triukų sukūrimo prisidėjo iliuzionistas Nicholas Kin, judesį kūrė choreografė Ema Senkuvienė.

„Audra“ – vienas iš vėliausių dramaturgo Šekspyro draminių kūrinių, ne kartą statytas įvairiose Lietuvos scenose. XVII amžiuje parašyta tragikomedija atspindi nusivylimą humanizmo idealais ir realybę jungia su stebukliniais, fantastiniais pasakų elementais. Nuošalioje bevardėje saloje gyvena atstumtieji – burtininkas ir menininkas Prosperas su savo dukra Miranda. Prosperas valdo gamtos stichijas, blogio ir gėrio dvasias. Jis siekia atkeršyti savo priešams, kadaise privertusiems jį bėgti iš Milano ir atėmusiems iš jo hercogo sostą. Pasitelkdamas burtus, jis sukelia audrą jūroje, kurioje plaukia jo priešų laivas, jį sudaužo, o įgulą nubloškia į tą pačią salą. Atsiviliojęs savo priešus, Prosperas pasirenka atleidimą.

Peeteris Jalakas./A. Gripkauskaitės nuotr.

Avangardistas P. Jalakas, pasitelkdamas egzotiškos salos aplinką – gamtos stichijų galias, dvasių ir nimfų personažus – muziką bei iliuzionistų triukus, iš Šekspyro pjesės kuria šiuolaikinį teatrališką reginį, kuriame susijungia gyvas teatras bei modernios technologijos. Jis spektaklyje siūlys pažvelgti į pjesėje pavaizduotus bevardės salos gyventojus kaip į naujos, tobulesnės, geresnės žmonijos užuomazgą ir pamėginti įsivaizduoti ateitį, kurioje mitologinių būtybių, dvasių, nimfų vaidmenis perima dirbtinis intelektas.

Režisierius P. Jalakas sako, kad šio interpretacijoje yra labai aiškių metaforų ir simbolių, apie kuriuos kalbame šiandien: žmonijos situacija, dirbtinis intelektas, pavojai, ar mes juos matome, o jeigu matome, ar elgiamės taip, kad jų išvengtume. „Tai labai šiuolaikiniai klausimai. Ir, žinoma, kiekviena istorija, jeigu ji gera, nagrinėja meilės, mirties ir vienatvės temas. Šios trys temos taip pat atspindėtos pjesėje“, – sako režisierius.

Premjera „Audra“./A. Gripkauskaitės nuotr.

Pasak meno vadovo Edgaro Klivio, P. Jalakaso premjeros Estijoje yra sutinkamos kaip teatriniai įvykiai, tad neabejotina, kad ir Nacionalinio Kauno dramos teatro scenoje „Audra“ atsiskleis pilnu savo mastu: „Šekspyro pjesę galima perskaityti įvairiai – kaip moralinę alegoriją, kaip istorinę didžiųjų atradimų refleksiją ar kaip okultinį tekstą – tačiau estų komanda su NKDT aktoriais pirmiausia stato komediją apie patį teatrą kaip apgavystę, iliuziją ir kartu nepaneigiamą tikrovę. Neįprastą estišką dvasią atskleis specifinis humoras, tiksliai naudojamos medijų technologijos ir kraštutinis nenoras painioti žiūrovus metaforų pinklėse.“

Spektaklyje vaidina aktoriai: Dainius Svobonas, Agnieška Ravdo, Motiejus Ivanauskas, Martyna Gedvilaitė, Ridas Žirgulis, Ričardas Vitkaitis, Artūras Sužiedėlis, Henrikas Savickis, Arūnas Stanionis, Gintautas Bejeris, Mantas Bendžius, Deividas Breivė, Kamilė Lebedytė, Eugenija Bendoriūtė, Miglė Navasaitytė, Aušra Keliuotytė.

Peeteris Jalakas – estų teatro režisierius, dramaturgas, prodiuseris. 1987 m. įsteigė pirmąją Estijoje privačią teatro trupę VAT teater, 1989 m. – teatrą Ruto Killakund (abu Taline), buvo jų vadovas ir režisierius, vienas pirmųjų Estijoje pastatė spektaklių netradicinėse erdvėse. Nuo 1992 m. vadovauja savo įsteigtam „Von Krahl“ teatrui Taline. 1994–96 m. ir Rakverės dramos teatro vadovas. 1990 m. Pärnu įkūrė alternatyviojo teatro tarptautinį festivalį „Baltoscandal“. Rašo pjeses. Spektakliuose savitai jungia multimediją ir estų folklorą.

Premjera – rugsėjo 21 d. Didžiojoje scenoje. Kiti spektaklio rodymai – spalio 25, 26 ir lapkričio 17, 18 dienomis.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA