Atsako advokatė: ar nutraukiant santuoką sutuoktinis gali pretenduoti į kito įmonės turtą? | Kas vyksta Kaune

Atsako advokatė: ar nutraukiant santuoką sutuoktinis gali pretenduoti į kito įmonės turtą?

„Advocatera“, DELFI nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja kreipėsi į redakciją, siekdama išsiaiškinti dėl įmonės ir vertybinių popierių padalinimo būdų sutuoktiniams nutraukiant santuoką.

„Su vyru nusprendėme nutraukti santuoką, tačiau iškilo klausimas dėl turto padalinimo – vyras turi verslą, iki santuokos sudarymo įsteigė įmonę bei šiuo metu valdo didžiąją dalį šios įmonės akcijų. Ar santuokos nutraukimo metu kitas sutuoktinis gali pretenduoti į kito valdomas akcijas bei įmonės turtą?“ – plačiau klausimą advokatei pateikė skaitytoja.

Į klausimą atsako advokatų kontoros „ADVOCATERA“ advokatė Raimonda Lazauskienė.

Raimonda Lazauskienė / „Advocatera“ nuotr.

Pirmiausiai vertėtų akcentuoti, kad nutraukiant santuoką tarp sutuoktinių yra dalinamas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe pripažįstamas turtas. Bendruoju principu, turtas, kuris yra įgytas po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu, yra laikomas bendrąją sutuoktinių nuosavybe.

Tačiau ir po santuokos sutuoktiniai gali valdyti turtą asmenine nuosavybės teise. Asmenine sutuoktinių nuosavybe yra pripažįstamas abiejų sutuoktinių atskirai įgytas turtas iki santuokos sudarymo, vienam iš sutuoktinių dovanotas ar paveldėtas turtas po santuokos sudarymo, asmeninio naudojimo daiktai, intelektinės ir pramoninės nuosavybės teisės ir kt.

Skaitytojos atveju, jei sutuoktinis įmonę įsteigė ir akcijas įgijo iki santuokos sudarymo, tuomet laikytina, kad tiek įmonė, tiek akcijos priklauso šiam sutuoktiniui asmeninės nuosavybės teise. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad iš šios įmonės veiklos gautos pajamos ir įmonės vertės padidėjimas jau bus priskirtini bendrajai sutuoktinių nuosavybei, tarp šalių dalintinai santuokos nutraukimo metu.

Tapatus principas taikomas intelektinės ir pramoninės nuosavybės teisių atžvilgiu – intelektinės ir pramoninės nuosavybės teisės yra laikomas asmenine sutuoktinio nuosavybe, išskyrus pajamas, gaunamas iš šios intelektinės veiklos, kurios santuokos nutraukimo metu pripažįstamos bendrąją nuosavybe.

Pažymėtina, jog CK 3.127 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad turtas padalijamas natūra, atsižvelgiant į jo vertę ir abiejų sutuoktinių bendro turto dalis, jeigu galima taip padalyti. Teismai turi vertinti, kokio pobūdžio turtas yra dalijamas ir ar tokio turto padalijimas lygiomis dalimis netrukdys turto racionaliai naudoti pagal jo tikslinę paskirtį ir neribos galimybių išgauti didžiausią naudą iš šio turto.

Asociatyvi / DELFI nuotr.

Tai aktualu skaitytojos pateiktu akcijų dalinimo aspektu – lygiomis dalimis (50:50) perskirstomos akcijos praranda perspektyvą ir susidomėjimą rinkoje, tuomet akcijos vertė tampa sąlyginai mažesnė nei kontrolinis akcijų paketas, suteikiantis galimybę užtikrinti verslo veiklos kontrolę. Tokiu atveju, teismai dažniausiai pasirenka vienam sutuoktiniui priteisti visas akcijas, o kitam sutuoktiniui skirti piniginę kompensaciją.

Dalijamo sutuoktinių turto vertė nustatytina pagal rinkos kainas, kurios galiojo teismo sprendimo dėl santuokos nutraukimo ir turto padalijimo priėmimo metu. Turto vertė gali būti nustatoma remiantis valstybės įmonės Registrų centro, turto vertintojų pateiktais duomenimis ir kitais įrodymais, šalys taip pat yra laisvos susitarti dėl dalinamo turto vertės. Verslo vertės nustatymui gali būti skiriamos teismo ekspertizės, taikomi pajamų, lyginamasis arba turto požiūrio metodai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA