Baltarusijoje šiuo metu yra 4 tūkst. „Wagner“ samdinių: dalis kovotojų yra priartėję prie Lietuvos sienos – Kas vyksta Kaune

Baltarusijoje šiuo metu yra 4 tūkst. „Wagner“ samdinių: dalis kovotojų yra priartėję prie Lietuvos sienos

BNS / Augustas Stankevičius, Paulius Perminas 2023/08/03 14:16

Suvalkų kraštas, Lenkija, rugpjūčio 3 d. (BNS). Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bei Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) tvirtina, kad Baltarusijoje šiuo metu yra apie 4 tūkst. „Wagner“ samdinių, dalis jų yra arti Lietuvos ir Lenkijos teritorijos.

„Mūsų duomenimis, jų yra apie 4 tūkst. samdinių. (…) Galbūt šiek tiek ir daugiau“, – žurnalistams ketvirtadienį Lenkijoje sakė M. Morawieckis, po susitikimo su Lietuvos vadovu.

„Palyginome duomenis, kuriuos abu turime, ir galim konstatuoti faktą, kad jie yra labai panašūs. Kad Baltarusijos teritorijoje dislokuotų „Wagner“ kovotojų skaičius viršija 4 tūkst. arba yra artimas tam skaičiui ir, kad dalis kovotojų yra priartėję prie mūsų sienos, užėmę padėtį Gardino srityje“, – tvirtino ir G. Nausėda.

„Ši padėtis yra patogi rengti provokacijas tiek prie Lenkijos – Baltarusijos, tiek prie Lietuvos – Baltarusijos sienos“, – pridūrė prezidentas.

Vėliau kalbėdamas Lietuvos žurnalistams G. Nausėda pažymėjo, jog „Wagner“ samdinių skaičius Baltarusijoje nėra baigtinis, jis ateityje gali siekti iki 10 tūkstančių.

„Akivaizdu, kad „Wagner“ kovotojų skaičius Baltarusijoje nėra baigtinis, kad yra planas dislokuoti iki 10 tūkst. „Wagner“ kovotojų. Procesas dabar, viso labo, yra tik įpusėjęs. Tai yra rimta jėga“, – sakė G. Nausėda.

Pasak M. Morawieckio, Rusija, pasitelkdama „Wagner“ samdinius testuoja Lenkijos bei sąjungininkų reakciją.

„Wagner“ yra ypatingai grėsminga. Grupės padaliniai yra permetami į NATO rytinį flangą tam, kad destabilizuotų jį. Tai yra realios grėsmės, kurios yra patvirtintos mūsų sąjungininkų“, – kalbėjo Lenkijos premjeras.

Anot jo, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nori „sukurti chaosą“ ir taip destabilizuoti situaciją Lenkijoje, Lietuvoje.

„Wagnerio grupės nariai gali būti panaudoti tam, kad neteisėtus migrantus stumtų iš Baltarusijos teritorijos į Lenkiją (…). Gali persirengti, kad neteisėtų migrantų pavidalu pasiektų Lenkijos teritoriją ir kitas rytų flango šalis“, – potencialias grėsmes vardino M. Morawieckis.

„Mes galime įvairiai vertinti „Wagner“ kovotojų kėslus Baltarusijoje, bet visiškai akivaizdu yra viena, kad būtų pernelyg didelė pagunda tiek Vladimirui Putinas, tiek Aliaksandrui Lukašenkai nepasinaudoti jų buvimu tiesioginėje kaimynystėje galimoms provokacijoms“, – pažymėjo Lietuvos prezidentas.

Savaitgalį Lenkijos premjeras pareiškė, kad daugiau kaip 100 samdinių buvo priartėję prie Suvalkų koridoriaus. Anot jo, dėl „Wagner“ buvimo Baltarusijoje „padėtis tampa dar pavojingesnė“. Šalies gynybos ministerija taip pat pranešė, kad du Baltarusijos sraigtasparniai antradienį pažeidė Lenkijos oro erdvę ties rytine siena.

Lietuvos prezidentas G. Nausėda šią savaitę sakė, kad „Wagner“ įsikūrimas netoli Lietuvos sienos sukuria pernelyg didelę pagundą samdiniams „nepanaudoti savo buvimo įvairioms provokacijoms“.

Lenkijos pareigūnai yra užsiminę apie galimybę išvis uždaryti sieną su Baltarusija.

Suvalkų koridoriumi vadinamas maždaug 100 kilometrų pločio Lietuvos ir Lenkijos pasienio ruožas, kuris iš Vakarų ribojasi su Karaliaučiaus kraštu, o iš Rytų – su Baltarusija.

Karo atveju jo užgrobimas užvertų NATO sąjungininkams sausumos kelią iki Baltijos šalių, todėl šios teritorijos apsauga yra vienas aktualiausių klausimų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA