Kauniečio M. Vilčinsko elgesys kelia įtarimų: tokių žmonių Lietuvoje gali būti ir daugiau – Kas vyksta Kaune

Kauniečio M. Vilčinsko elgesys kelia įtarimų: tokių žmonių Lietuvoje gali būti ir daugiau

tv3.lt 2023/07/20 16:38
M. Vilčinsko, Kauno AVPK nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Į teisėsaugos akiratį pateko Mindaugas Vilčinskas. Antradienį 41-erių kaunietis su sutuoktine Inga iš Kauno vaiko gerovės centro „Pastogė“ neteisėtai išsivežė savo tris vaikus. 2023 m. birželio 1 d. mažamečiai teismo sprendimu iš Vilčinskų paimti, nes nelankė mokyklos ir nė neturėjo Lietuvos Respublikos pilietybės. Pats M. Vilčinskas save vadina „laisvu, gyvu“ žmogumi. Tokių „gyvųjų“ yra ir daugiau. Ką jie veikia ir kokį pavojų kelia visuomenei?

Į teisėsaugos akiratį pateko Mindaugas Vilčinskas. Antradienį 41-erių kaunietis su sutuoktine Inga iš Kauno vaiko gerovės centro „Pastogė“ neteisėtai išsivežė savo tris vaikus. 2023 m. birželio 1 d. mažamečiai teismo sprendimu iš Vilčinskų paimti, nes nelankė mokyklos ir nė neturėjo Lietuvos Respublikos pilietybės. Pats M. Vilčinskas save vadina „laisvu, gyvu“ žmogumi. Tokių „gyvųjų“ yra ir daugiau. Ką jie veikia ir kokį pavojų kelia visuomenei?

M. Vilčinskas skelbiasi įkūręs Vilčinskų bendruomenę, kurios vardu reikalavo nutraukti visas sąsajas su Lietuvos Respublika ir ES ir atsisakė šeimai išduotų asmens tapatybės dokumentų. Vis dėlto vieną dokumentą (tiesa, negaliojantį) jis teigė turįs – tai Sovietų Sąjungoje išduotas gimimo liudijimas.

Teisėsaugos ieškomo kauniečio nuomone, privalomasis vaikų ugdymas yra dresavimas, o mokyklose „mokytojai uosto kokainą, muša vaikus, varo depresiją ir reklamuoja naudotis socialiniu tinklu „Tik Tok“.

„Aš pats mokau savo vaikus. Skiriu savo laiką. Turiu visą programą ir aš pats juos mokau. Jie moka skaityt, moka daugiau nei mokykla gali išmokyt. Ir pats visą gyvenimą mokiausi savarankiškai“, – transliacijoje kalbėjo savamokslis M. Vilčinskas, kurio įrašuose – daugybė rašybos klaidų.

M. Vilčinskas atsisako jam ir jo šeimas siūlomos institucijų pagalbos, terorizuoja institucijų darbuotojų ir tuo dalijasi viešojoje erdvėje.

41-erių kaunietis save vadina „gyvu, laisvu“ žmogumi. Tačiau tokių „gyvųjų“ yra ir daugiau. Neretai šie asmenys priklauso įvairioms antivalstybinėms organizacijoms ar sektoms. Iš pradžių tokie asmenys ir sąjungos skleidžia dezinformaciją, vėliau gali imtis radikalių veiksmų ar net sukelti pavojų visuomenei. Esminis jų panašumas – Lietuvos įstatymų, sistemos, valstybės sienų, net oficialių dokumentų neigimas.

Pagrobė vaikus

Antradienį (liepos 18 d.) 8.55 val. Kaune, P. Plechavičiaus g., nuo vaikų gerovės centro „Pastogė“ vartų sutuoktiniai Inga (gim. 1983 m.) ir Mindaugas (gim. 1981 m.) Vilčinskai savavališkai pasiėmė tris savo vaikus (gim. 2018 m., gim. 2016 m., gim. 2014 m.). Asmenys galimai išvažiavo su „VW“ markės automobiliu (vokiška registracija).

Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 156 d. 2 d. (Tėvas, motina ar artimasis giminaitis, pagrobia savo ar savo artimųjų vaiką iš vaikų įstaigos arba asmens, pas kurį vaikas teisėtai gyveno). Už tai gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Sprendimą atskirti vaikus nuo tėvų sprendimą 2023 m. gegužės 30-ąją priėmė Kauno apylinkės teismas. Birželio 1 d. vaikai paimti iš M. Vilčinsko ir apgyvendinti Kauno vaiko gerovės centre „Pastogė“.

Pagrindiniai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pateikti motyvai buvo tai, kad vaikai nelanko ugdymo įstaigų, vaikų tėvai sistemingai vengia kontakto su ugdymo įstaigų personalu, pagalbą šeimai teikiančiais specialistais. Taip pat vaikams nesudaromos sąlygos socializuotis, o vaikų tėvai naudoja tėvų valdžią priešingai vaikų interesams, nebendradarbiauja, neturi galiojančių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, neadekvačiai vertina esamą šeimos situaciją ir teigia nepripažįstantys Lietuvos Respublikos ir joje galiojančių teisės aktų.

Vaiko teisių specialistai siūlė, kad šeimai artimas žmogus galėtų tapti laikinuoju Vilčinskų vaikų globėjų. Tačiau 41-erių kaunietis į kalbas nesileido ir tokios pagalbos nepriėmė.

Vadinamieji „suverenai“ vadovaujasi iš Rusijos atėjusia, antivalstybine ideologija

„Gyvu“ žmogumi save laikantis M. Vilčinskas nepraleisdavo progos teigti, kad yra laisvas nepriklausomas. Vis tik toks mąstymas turi šaknis.

„Suverenai“, SSRS atgaivinimas ir gimimo metu išduodami 630 tūkst. dolerių vekseliai, kuriuos tereikia pasiimti, jeigu užsimanai – tokiais dalykais (ir dar daugiau) tiki „Suverenių žmonių“ sektų nariai, kurių yra ir Lietuvoje.

„Suverenų“ ištakos siekia 1960-1970 metus, kuomet „Krikščionių identiteto“ sektos atstovas Williamas P. Gale’as įkūrė „Posse Comitatus“ atšaką, valstybės nepripažinusią, iš arijų save kildinusią, antisemitinę bendruomenę.

Vienas iš JAV „gyvųjų žmonių“ judėjimo ideologų Rogeris Elwickas pasiūlė vadinamąją išpirkos koncepciją. Joje buvo skelbiama, kad kai JAV per Didžiąją depresiją atsisakė aukso standarto, kiekvienas JAV gimęs vaikas įgavo teisę į JAV ižde atidarytą sąskaitą: nuo 630 tūkstančių iki daugiau nei 3 milijonų dolerių. Šios koncepcijos šalininkai teigia, kad JAV piliečiai turi teisę gauti šiuos pinigus, tačiau vyriausybė jiems to neleidžia.

Būtent šios bendruomenės nariai atrado „popierinį terorizmą“ – kai teismų instancijos užverčiamos absurdiškais kaltinimais. Tačiau taip pat nevengia ir smurtinių ar net teroristinių išpuolių.

„Suverenų“ sektos įvairiose šalyse pasirenka įvairius veikimo metodus. Toje pačioje Rusijoje yra kelios dešimtys skirtingų „gyvųjų žmonių“ bendruomenių, kurių ideologija šiek tiek skiriasi, tačiau principas (su kai kuriomis nacionalinėmis išlygomis) yra faktiškai vienodas visur:

-pasisako prieš skiepus ar koronaviruso testus
-atsisako mokėti mokesčius
-kildina save iš „tikrųjų“ žmonių
-vadovaujasi vedų kultūra
-skelbia apie „dabartinio pasaulio pabaigą“
-nepripažįsta valstybės darinio
-tiki tuo, kad jiems priklauso „aktyvai“ nuo gimimo (dažnai įvardijama 630 tūkst. dolerių suma)
-siekia atkurti SSRS

Rusijoje itin dažnai naudojamasi pagyvenusių žmonių nostalgija SSRS laikams, pažymi ekspertai. Todėl neturėtų stebinti, kad „suverenus“ sveikino ir „Šeimų marše“ dalyvavo dėl Sausio 13-osios nusikaltimų neigimo Lietuvoje nuteistas Algirdas Paleckis, 2018-aisiais sulaukęs kaltinimų ir dėl šnipinėjimo Rusijos naudai.

Lietuvoje „gyvųjų žmonių“ tradiciją skelbia Gaudijos vaišnavų religinė bendruomenė, kuriai vadovauja Žilvinas Užkuraitis. Šios sektos-bendruomenės nariai aktyviai dalyvauja „Šeimų maršo“ veikloje, protesto akcijų metu dalija savo lankstinukus, skatina žmones nesiskiepyti ir kovoja už savo teises būti „virš sistemos“, aiškina, kad „niekas negali mums nurodinėti, kaip mums gyventi“.

Bene labiausiai iš „gyvųjų žmonių“ pastaruoju metu išgarsėjo savo pasisakymais apie „suverenus“ su „Šeimų maršo“ aktyvistais susijusi Ilona Šimonienė, ne tik pagarsėjusi savo himno atlikimu, bet ir „YouTube“ paskyroje paviešinusi ir pokalbį su Socialinių paslaugų centro bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojais, kuriame dėstė savo „jūrines teises“. Moteriai yra apribotos tėvystės teisės į paauglį sūnų.

Savęs, kaip „piliečio statuso“ atsisakymo, paviešinimas yra svarbus šios sektos narių įtvirtinimo žingsnis. Tokiu būdu jie tikina pasiskelbiantys viešai „suverenais“, tai yra „laisvaisiais žmonėmis“. Panašių vaizdo įrašų, kuriuose deklaruojamas „suverenumas“, gausu „YouTube“ tinkle. Toks deklaravimas, anot „gyvųjų žmonių“, suteikia teisę ir į „nuo gimimo priklausančius žmogui pinigus“.

Kelia grėsmę

Į Lietuvą šis judėjimas atkeliavo perėmus Rusijoje veikiančių judėjimų ideologiją ir remiantis jų informaciniu srautu. Visas tokias žmonių grupes vienija: atsisakymas pripažinti valstybę (Lietuvą, Rusijos Federaciją ar kitas šalis) teisėta valstybe, įstatymų nesilaikymas, pasų ir mokesčių mokėtojo kodo atsisakymas, bet kokios valstybės simbolikos naudojimo atsisakymas, dabartinės pasaulinės sistemos pripažinimas vergiška, mirusia, kontroliuojama paslaptingos pasaulinės valdžios ir pan.

„Gyvieji žmonės“ („suverenai“, „SSRS piliečiai“, „suverenūs Kosmoso piliečiai“ ir pan.) reguliariai atakuoja valstybines įstaigas savo skundais, pareiškimais, deklaracijomis ir reikalavimais pripažinti jų teisę nepaklusti teisei, nemokėti mokesčių, nevykdyti konstitucinių įsipareigojimų. Taip elgiasi ir M. Vilčinskas: provokuoja pareigūnus, institucijų darbuotojus, nesilaikydamas nurodymų ir kartodamas išsigalvotą filosofiją apie „laisvus“ žmones.

Vien Rusijoje teismai dažnai nespėja susitvarkyti su absurdiškais reikalavimais teisės požiūriu leisti jiems atsisakyti dokumentų, nevykdyti pareigūnų nurodymų, nemokėti mokesčių.

„Gyvieji žmonės“ reguliariai blokuoja bankų sistemų, mokesčių tarnybų, teismų veiklą, rengia viešus skandalus, nevengia net naudoti smurto prieš savo pareigas atliekančius pareigūnus ir valstybės tarnautojus.

Rusijos teismo eksperto-religijotyrininko Igorio Ivaniško teigimu, tokios destruktyvios sektos yra linkusios intensyviai radikalizuotis ir artimiausiu metu gali kelti rimtą grėsmę viešajai tvarkai ir visuomenės saugumui.

Apsišaukėlis vadina save „prezidentu“: juo domisi tarnybos

Valstybė valstybėje. Pasirodo, Lietuvos Respublikoje yra suvereni Lietuvos valstybė, turinti netgi prezidentą. Tiesa, jis pats save ir išsirinko prezidentu. Apsišaukėlis „prezidentas“ kviečia ne tik kurti suverenią Lietuvą, bet ir registruotis žmones į taikos palaikymo Lietuvoje karo policiją, o už tai žada į rankas sumokėti net 2 tūkstančius eurų. Ypač laukia žmonių, turinčių ginklų.

Susikurtos suverenios nepriklausomos Lietuvos valstybės prezidentu pasiskelbė Alfonsas Norvaišas: „Dar buvo priekaištų, kad aš pasiskelbiau prezidentu. Tai noriu pasakyti, aš nepasiskelbiau. Mane žmonės paskelbė. Ir kaip nekeista, pirmasis istorijoje buvau žmogus išrinktas 100 procentų taip ir nei vieno ne.“

Kas Norvaišą išrinko prezidentu, lieka taip ir neaišku. Norvaišas dalinasi ne tik kliedesiais, kad jis neva yra Lietuvos valstybės galva, bet sapalioja ir apie tai, kad Lietuvos žmonėms gresia išnykimas: „Pasaulio sveikatos organizacija ir gaidžių iškrypėlių valdžios visame pasaulyje nori išimti iš žmogaus teises ir orumą ir padaryti nuosavybe. Apie tai gavome informacijos iš vieno pilietiško Lietuvos piliečio.“

Rusijos tinklapiuose besireiškiantis ir Rusiją bei Putiną garbinantis Norvaišas į savo organizaciją bando pakviesti ir ginkluotus žmonės, kviečia žmones registruotis kuriant taikos palaikymo Lietuvos teritorijoje karo policiją: „Mažiausiai reikia 300 tūkstančių žmonių. Tam tikslui yra priimtas sprendimas visiems mokėti atlyginimą nuo 2000 eurų į rankas.“

Kas priėmė sprendimą mokėti tokius pinigus ir iš kur pas vos kelių peržiūrų internete sulaukiantį Norvaišą tokie pinigai, jis nesako. Jis kviečia ir žmones turinčius ginklus: „Tie, kurie turi ginklus, taip pat praneškite registruodamiesi.“

Tuo pačiu ir pats prašo jo organizaciją sušelpti pinigais: „Pervedus mums 100 ir daugiau eurų visi pinigai bus grąžinti eilės tvarka. Dėl palūkanų spręsime atidavimo dieną.“

Tiesa, neva tautos vardu, kaip patys įvardija, prieš Vašingtono korporaciją veikianti organizacija kaltina Ameriką netgi sukėlus žemės drebėjimą Turkijoje ir Sirijoje ir aiškina, kaip tai įvyko: „Juoda energija strėlės pavidalu lėkė į tą vietą, kur yra Turcija, Turkija, ir po to įvyko tas žemės drebėjimas.“

Organizacija skelbia ne tik šiuos, bet ir, žinoma, su vakcinomis nuo COVID-19 susijusias sąmokslo teorijas, kviečia užsukti į jų su gramatinėmis klaidomis sukurtą puslapį, kuriame teigiama, kad pasiskiepiję trečia doze žmonės turėtų išsitirti dėl AIDS: „Aš esu energetikas, Reiki meistras, mokytojas ir aš netgi šita energija, tai yra, dieviškoji energija, aš ja bandau apsaugoti ir šitą kanalą, ir tuos žmones.“

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, kad nors tokiems žmonėms galbūt reikalinga psichikos sveikatos specialistų konsultacija, juos stebi ir Valstybės saugumo departamentas.

„Dabar gal tikrai yra galbūt psichinės sveikatos būklės specialistų klausimas, tikrai mes negalim niekam uždrausti pasiskelbt savęs pasaulio karaliais ir Lietuvos karaliais ar kuo nors kitu. Žmonių teisė tai daryti, na, teisė, aišku, tokia vidutiniška, bet…“, – komentuoja Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Bet vis vien, anot Kasčiūno, tokius veikėjus, tarp kurių draugų ir gerai Valstybės saugumo departamentui ir generalinei prokuratūrai žinoma Erika Švenčionienė, neabejotinai stebi saugumo tarnybos.

„Jeigu yra organizacija, kuri peržengia ribas ir iš tikrųjų prasideda ginklavimasis, būrimasis į organizuotą struktūrą, na, tai žmonės jau pretenduoja į baudžiamąjį kodeksą“, – kalba L. Kasčiūnas.

Organizacija teigia vienijanti 50 tūkstančių narių, tačiau savo kanale „Youtube“ jos įrašai turi vos keletą šimtų peržiūrų, o ir su pinigais reklamai striuka: „Šiai dienai surinktų pinigų reklamai turim 74 eurus, 37 centus.“

Lietuvoje susibūrė sektą primenanti organizacija: neigia Konstituciją ir nepriklausomybę, žada atsisakyti pilietybių

2021 metais susirinkę ant Šatrijos kalno ir nešini vėliavomis būrys žmonių, kurie įsitikinę, jog visa Lietuvos santvarka yra neteisėta – tiek pavieniai įstatymai, tiek Konstitucija, tiek ir nepriklausomybė apskritai. Jie savo pasekėjams aiškina, kad būtina burtis į organizaciją ir bandyti pakeisti padėtį – padaryti Lietuvą suverenią.

Patys save vadina būtent suverenais, nesutinka turėti pasus, asmens kodus ir būti vadinami fiziniais asmenimis. Užsimena net ir apie ginkluotus savisaugos būrius. Ekspertai sako, kad tokios kalbos paprasčiausi kliedesiai, bet buvęs saugumo vadovas atkreipia dėmesį, kad praleisti tokios veiklos pro akis nereikia skubėti. Juolab sąmokslo teorijomis patiki ne tiek ir mažai žmonių.

Ant Šatrijos piliakalnio susirinkęs apie šimtą žmonių kalbėjo, kad reikia keisti Lietuvą. Jie aiškina, kad Lietuva ir dabar yra okupuota. Nei Konstitucija, nei įstatymai esą negalioja, jie neigia ir Kovo 11-osios aktą.

„Kada buvo imituota agresija, kurios iš tikrųjų nebuvo, tai yra nusikaltimas prieš žmoniškumą, prieš tautą, bet kada jisai įvyko, žmonės buvo, kaip užhipnotizuoti. Visų dėmesys buvo nukreiptas į sufalsifikuotą Kovo 11-osios aktą, kuris yra visiškai niekinis dokumentas, nuleistas iš kažkokio Palubinsko“, – aiškino vienas iš susirinkusiųjų.

Susirinkę aiškino, neva negalioja net ir Konstitucija. Aktyviai prie sąmokslo teorijų sklaidos prisideda ir Ainis Petkus bei Justinas Vaickus.

„Pradėjom tyrinėti Konstituciją, ir pamatėme, kad ten viskas labai tiksliai sugraduota, kad mes esam visi skirstomi į kažkokius fizinius asmenis, niekam nesuprantamus. Fizinis asmuo, jeigu į anglų kalbą išversti, tai yra person, arba personažas, kažkoks sukurtas darinys, kuris niekam nesuprantamas. Ir pradėjom gilintis, kad mes visi esam kažkokie personažai, nebelaikomi nei žmonėmis“, – sakė Justinas Vaickus.

„Problema yra tame, kad mes neturime suverenumo, jūs žinote šitą blaiviai“, – kalbėjo Ainis Petkus.

Jiems pritarė ir Arvydas Balčius: „Prigimtinėje teisėje galima ir nesirinkti jokios valstybės, pilietybės ir galima gyventi žmogumi, turėti savo suverenią valstybę. Būtent aš toks esu nuo 1990 metų kovo 11-os dienos.“

Tokia argumentacija stebisi buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas, dabar VDU Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas. Sako Lietuvos valdžią pripažino visos pasaulio valstybės, net ir ta pati Sovietų Sąjunga.

„Tauta įgalioja, laisvų rinkimų metu, juos atkurti Lietuvos valstybės nepriklausomybę, dėl to jie negali veikti, kaip Lietuvos TSR institucija, ir iš karto pradėjo veikti, kaip tautos atstovybė, būtent įgaliota atkurti Lietuvos nepriklausomybę, ką po šios deklaracijos ir padarė“, – teigė buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Nors A. Balčius aiškina, kad neturi pilietybės, per praėjusius parlamento rinkimus su Drąsos keliu bandė pakliūti į Seimą. Per rinkimus žmonių palaikymo nesulaukęs ir neišrinktas dabar ragina žmonės burtis į krūvą ir neva atkurti valstybę.

A. Balčius kandidato į Seimą anketoje jis nurodė, kad praeityje buvo teistas už sukčiavimą, o dabar ne tik aiškina žmonėms, kaip būti suverenais, bet ir kviečia stoti į savo organizaciją, aukoti jai savo pinigus.

Anot buvusio VSD vadovo – tokia organizacija gali būti susidomėjęs ir saugumas.

„Žmonės gali turėti savo nuomones. Gali nesuprasti, būti nusistatę prieš valdžią, prezidentą, prieš ką nori. Bet viskas priklauso nuo tolimesnių veiksmų. Jeigu tik pasikalba, pasiaiškina, bet jeigu buriasi į organizaciją, kuri, kaip sakoma, kėsinasi į valstybės konstitucinius pagrindus, tada jau tokia organizacija tampa saugumo departamento objektu“, – sakė buvęs VSD vadovas Jurgis Jurgelis.

„Pirmiausia, tai primena dažnai Rusijoje girdimą naratyvą, kad Lietuva kaip valstybė yra neteisėta, atkūrė nepriklausomybę neteisėtai. Kliedesiai, taip, būtų vienas iš aštresnių žodžių, tinkamų tokioms teorijom apibūdinti“, – teigė D. Žalimas.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA