Kaune įsikūręs Lietuvos zoologijos sodas švenčia 85-ąjį jubiliejų – Kas vyksta Kaune

Kaune įsikūręs Lietuvos zoologijos sodas švenčia 85-ąjį jubiliejų Jubiliejinius metus vainikuos sodo atidarymas

Lietuvos zoologijos sodo jubiliejus / Lietuvos zoologijos sodo feisbuko nuotr.

2023-ieji metai – jubiliejiniai metai Kaune įsikūrusiam Lietuvos zoologijos sodui, kuris šiais metais švenčia 85-ąjį jubiliejų, rašoma Lietuvos zoologijos sodo internetinėje svetainėje.

Garsaus gamtininko, biologo, profesoriaus Tado Ivanausko ir kitų to meto gamtos entuziastų pastangomis, pirmasis šalyje zoologijos sodas vartus lankytojams atvėrė dar 1938 m. liepos 1 d. Tai buvo ypatinga dovana Lietuvos visuomenei, dovana, suteikianti gamtos pažinimo džiaugsmą ir stiprų emocinį ryšį kiekvienam čia apsilankiusiam žmogui.

Eidamas 85-erius metus, visai visuomenei sodas suteiks dar vieną ilgai lauktą dovaną, po dviejų metų renovacijos, duris vėl atvers kitoks, tačiau prisiminimais vis dar toks pats brangus Lietuvos zoologijos sodas.

Asociatyvi / Aplinkos ministerijos nuotr.

Zoologijos sodas nepertraukiamai vykdė veiklą nuo įkūrimo ir nebuvo uždarytas netgi per penkis metus trukusį Antrąjį pasaulinį karą. Būta visko – gyvūnams trūko pašaro, todėl dalį jų teko parduoti, o kai kurių (pvz., vilkų) jauniklius likviduoti. Zoologijos sodas išliko dėka mylinčių ir atsidavusių tuomet dirbusių žmonių.

Po karo, nuo 1950 m., zoologijos sodo veikla intensyvėjo, buvo statomi nauji voljerai, atvežti nauji gyvūnai, susilaukta jauniklių. Respublikiniame zoologijos sode (toks buvo oficialus sodo pavadinimas 1959-1991 m.) 1962 m. gimęs snieginis leopardas ir 1973 m. gimusi charza buvo pirmieji atvejai tuometinėje Sovietų Sąjungoje. Tuo laikotarpiu zoologijos sodas didžiavosi išaugintais tigriukais.

Kaip tada, taip ir ligi šiol tigrai yra laikomi didžiausiais ir įspūdingiausiais kačių šeimos atstovais, tai reti ir nykstantys gyvūnai, kurie yra gausinami zoologijos sodų pagalba. Tuo metu zoologijos sode gyvenusi tigrė Rica (nuo 1969 iki 1975 metų) atsivedė ir išmaitino per dvidešimt jauniklių! Kaune išaugę Amūro tigrai ir jų palikuonys pasklido po visos Europos zoologijos sodus.

Asociatyvi / DELFI nuotr.

Įdomi ir turininga buvo zoologijos sodo istorija, menanti gyvūnus, jų santykį su žmogumi bei darbuotojų kasdienybę. Per visą zoologijos sodo gyvavimo laikotarpį čia dirbusių žmonių tikslas buvo puoselėti ir vystyti zoologijos sodą, išsaugoti retas ir nykstančias gyvūnų rūšis, šviesti visuomenę apie gamtosaugą, ugdyti žmogiškumą bei sąmoningumą.

Istorinių įvykių eigoje keitėsi zoologijos sodo gyvūnų kolekcija, darbuotojai, pavadinimai, bet misija liko ta pati – išsaugoti retas ir nykstančias gyvūnų rūšis bei edukuoti visuomenę gamtamokslio švietimo temomis.

„Vargu, ar kuris miestas turi tinkamesnes gamtos sąlygas įrengti zoologijos sodą kaip kad Kaunas. Miesto apylinkių šlaitai su upeliais, kaip kad antai Mickevičiaus slėnis, apsaugoti nuo vėjo ir šiltesni sudaro puikias sąlygas gyvūnijai ir augmenijai“ – teigė profesorius Tadas Ivanauskas.

Taigi, tęsiant Lietuvos gamtamokslio švietimo flagmano Tado Ivanausko mintį ir jau pradėtus darbus, Kauno širdyje įsikūręs atsinaujinęs Lietuvos zoologijos sodas taps gamtamokslio švietimo, retų ir nykstančių rūšių išsaugojimo centru Lietuvoje, kuris veiks kaip modernus Europos zoologijos sodas, užtikrinantis gyvūnų gerovės sąlygas bei visuomenės švietimą.

Lietuvos zoologijos sodo rangos darbų pabaiga jau beveik finišo tiesiojoje. Reikia sulaukti atvykstant naujųjų gyventojų ir išgyventi visus gyvūnų adaptacijai reikalingus etapus.

Atidarymas yra numatomas šių metų spalio mėnesį. Jubiliejiniai, 85-eri Lietuvos zoologijos sodo metai, bus vainikuojami 2023-2024 metų atidarymo renginiais. Su 85-uoju gimtadieniu, visų mylimas sode, gyvuok dar ilgai ir sėkmingai!

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA