Seimas pradėjo apkaltą P. Gražuliui: kreipėsi į Konstitucinį Teismą – Kas vyksta Kaune

Seimas pradėjo apkaltą P. Gražuliui: kreipėsi į Konstitucinį Teismą

BNS 2023/06/01 17:34
DELFI, D. Augūnaitės nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Seimas ketvirtadienį nusprendė pradėti apkaltos procesą už kolegą balsavusiam Petrui Gražuliui ir kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) išvados, ar parlamentaro veiksmai prieštarauja Konstitucijai.

Už tai ketvirtadienį balsavo 55 parlamentarai, prieš buvo 26, 12 Seimo narių susilaikė.

Kreipimąsi į KT palaikė tik valdančiųjų frakcijų atstovai ir du socialdemokratai – Algirdas Sysas bei Dovilė Šakalienė.

LR Konstitucinis Teismas / DELFI, D. Augūnaitės nuotr.

Seimas anksčiau yra patvirtinęs apkaltos komisijos išvadą, jog esama pagrindo pradėti apkaltos procesą.

Apkaltos komisija, remdamasi faktinių aplinkybių visuma, konstatavo, kad P. Gražulis 2022 metų rugsėjo 15 dieną per vakarinį posėdį dėl Seimo nutarimo priėmimo balsavo ne tik už save, bet ir už socialdemokratą Liną Jonauską.

„Seimo nario P. Gražulio veiksmai – sąmoningas balsavimas už kitą Seimo narį – prieštarauja Konstitucijai ir tokiais veiksmais Seimo narys P. Gražulis šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką“, – teigiama dokumente.

Petras Gražulis / ELTA, J. Kalinsko nuotr.

Pats P. Gražulis teigia neprisimenantis, ar balsavo už kolegą, o apkaltos jam iniciatyvą yra pavadinęs politiniu valdančiosios daugumos susidorojimu.

„Ar nereikėtų sudaryti komisijos, kaip sėdėdamas kitoje salės pusėje Tomas Vytautas Raskevičius matė, kaip aš balsavau, o, deja, ekspertų komisija nematė peržiūrėjusi visą vaizdo medžiagą“, – ketvirtadienį Seime kalbėjo P. Gražulis.

Parlamentaras Mindaugas Puidokas teigė, jog šiuo klausimu „trukdyti Konstitucinį Teismą yra nepagarbu“.

„Kviečiu eilinį kartą apsispręsti, ar daryti priešlaikinius rinkimus, ar apkaltą P. Gražuliui, nes kažkaip tie du dalykai niekaip nedera“, – kalbėjo Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė.

Agnė Širinskienė / DELFI nuotr.

Jeigu KT konstatuotų, kad Seimo narys sulaužė priesaiką ar pažeidė Konstituciją, Seimas balsuotų, ar panaikinti P. Gražulio mandatą. Kad toks sprendimas būtų priimtas, už turi balsuoti ne mažiau kaip 85 Seimo nariai iš 141.

„Tikiuosi, kad opozicijos atstovai balsuos už šį nutarimo projektą, nes čia mes tikrai neteisiame kolegos Seimo nario. Tik norime pasiteirauti KT, ar toks jo veiksmas yra toks, kad būtų pripažintas kaip šiurkštus Konstitucijos pažeidimas ir priesaikos sulaužymas“, – ketvirtadienį teigė pirmasis Seimo vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma.

2010 metais dėl to, kad Seime balsavo už tuo metu užsienyje buvusį kolegą Liną Karalių, surengta apkalta ir tai dariusiam Aleksandrui Sacharukui, ir pačiam L. Karaliui. Tuomet po balsavimo L. Karalius prarado parlamentaro mandatą, o A. Sacharukui kelių balsų persvara pavyko jį išsaugoti.

P. Gražuliui apkalta gresia ir dėl to, kad jis yra nuteistas už piktnaudžiavimą, nes 2015–2017 metais veikė Kaune registruotos šaldytų maisto produktų gamybos bendrovės „Judex“ interesais, neleistinai kišosi į valstybės tarnautojų Lietuvoje ir Rusijoje veiklą.

Petras Gražulis / DELFI montažas

Lietuvos apeliacinis teismas pernai birželį paskelbė, kad politikas piktnaudžiavo Seimo nario tarnybine padėtimi ir dėl to padarė didelę neturtinę žalą valstybei, bet balandžio 18 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią bylą nagrinėti perdavė išplėstinei septynių teisėjų kolegijai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA