A. Adamkienė amžinojo poilsio atgulė Kauno Petrašiūnų kapinėse – Kas vyksta Kaune

A. Adamkienė amžinojo poilsio atgulė Kauno Petrašiūnų kapinėse

Kas vyksta Kaune, BNS inf. 2023/05/23 17:07
Valdas Adamkus, Gitanas Nausėda ir Diana Nausėdienė / R. Tenio nuotr.

Gegužės 23-ąją, antradienį, Kaune, Petrašiūnų kapinėse palaidota buvusi Lietuvos pirmoji ponia, Prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkienė. 96-erių metų A. Adamkienė po sunkios ligos mirė sekmadienį Vilniuje. Kapinėse susirinko minia žmonių, kurie norėjo atsisveikinti ir pagerbti iškilią asmenybę.

Išreikšti užuojautos ir pagerbti velionę pirmadienį ir antradienį prezidentūros Kolonų salėje rinkosi tiek politikai, tiek ir gyventojai. Prezidentas Gitanas Nausėda, kuris su žmona Diana V. Adamkų lydėjo abi atsisveikinimo dienas, A. Adamkienei skyrė jautrius žodžius.

Po šv. Mišių laidotuvių procesija atvyko į Kauno Petrašiūnių kapines. Kapinėse dar prieš 16 valandą būriavosi žmonės, norintys atsisveikinti su A. Adamkiene.

Palydint A. Adamkienę į paskutinę kelionę skambėjo choro giesmės, Justino Jaručio ir jo sesers Andrės Balžekienės atlikta specialiai A. Adamkienei sukurta daina.

Kaip sakė Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas, ponia Alma buvo mylintis žmogus – ji labai mylėjo savo vyrą, šeimą, tėvynę Lietuvą.

„Ji savo jautrią širdį atvėrė vargstantiems ir stokojantiems žmogiškosios šilumos Ji savo gyvenimu įkūnijo žmogaus, kuris dovanoja savo gyvenimą kitiems pavyzdį“, – antradienį kalbėjo jis.

Kapinėse lūkuriavusi moteris sakė asmeniškai išgyvenanti ir jaučianti didelę pagarbą poniai Almai. Anot jos, A. Adamkienė buvusi labai maloni.

„Ji labdaros dalino, ji gatvėje žmonės prakalbindavo, ji visur buvo“, – graudindamasi pasakojo M. Lisauskienė.

A. Adamkienės laidotuvės Petrašiūnų kapinėse
A. Adamkienės laidotuvės Petrašiūnų kapinėse / R. Tenio nuotr.

Anapilin iškeliavusi pirmoji ponia Alma Adamkienė Lietuvai padovanojo eleganciją ir pagarbą kiekvienam žmogui, labdarystės tradicijas, Vilniaus arkikatedroje bazilikoje po šv. mišių sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

Lietuva atsisveikina su nepaprasto ryškumo asmenybe, kokios ilgą laiką Lietuvoje nebuvo – ir dar turbūt ilgai nebus“, – Vilniaus arkikatedroje bazilikoje kalbėjo prezidentas G. Nausėda.

Prezidentas savo kalboje pabrėžė A. Adamkienės ilgametę paramą prezidentui V. Adamkui.

A. Adamkienės laidotuvės Petrašiūnų kapinėse
A. Adamkienės laidotuvės Petrašiūnų kapinėse / R. Tenio nuotr.

„Daugeliui mūsų sunku būtų net įsivaizduoti gražesnį santuokinės dermės pavyzdį nei tas, kurį savo šeimoje įkūnijo Alma ir Valdas Adamkai“, – kalbėjo G. Nausėda.

Jo teigimu, ne mažiau svarbi buvo A. Adamkienės auka Lietuvai, kurios ji buvo netekusi, kad galiausiai vėl atgautų po pusę amžiaus trukusio išsiskyrimo.

„Dar ilgai atminsime ponios Almos pastangas kurti naują – teisingesnę, gražesnę ir tauresnę – tikrovę. Atminsime jos vaidmenį Lietuvoje diegiant labdarystės tradicijas, nuoširdžiai rūpinantis beglobių ir apleistų vaikų ateitimi“, – kalbėjo prezidentas.

Pasak jo, sugrįžusi į Lietuvą, A. Adamkienė ją nušvietė kitų, „laike ir erdvėje nutolusių, pasaulių šviesa“.

„Visuomenei, tamsiais okupacijos metais netekusiai dvasios elito ir daugelio moralinių orientyrų, ji dovanojo ne tik vakarietišką laisvės ir žmogiškojo orumo pojūtį, bet ir išsaugotą gyvą tarpukario Lietuvos atminimą. Dovanojo prigimtinę eleganciją ir autentišką pagarbą kiekvienam žmogui, kurio taip stokojo amžių sandūros Lietuva“, – kalbėjo prezidentas.

Pamokslą Vilniaus katedroje šv. mišių metu sakęs kardinolas Audrys Juozas Bačkis teigė, kad A. Adamkienė buvo jautri vargstantiems ir mylinti sutuoktinė.

„Su nuoširdumu ir malda apkabiname prezidentą Valdą Adamkų, kuris skaudžiai išgyvena praradimą jam taip brangios žmonos, kurią pamilo jaunystėje ir nuo to laiko drauge nuėjo ilgą gyvenimo kelią palaimintą tarpusavio meilės ir supratimo, ištikimybės ir palaikymo. Testiprina Jus Dievas ir tesuteikia jėgų tęsti gyvenimo kelionę iki pasimatymo su ponia Alma danguje“, – sakė mišias laikęs kardinolas A. J. Bačkis.

Alma Adamkienė gimė 1927 metų vasario 10 dieną Šiauliuose.

Ji augo Lietuvos kariuomenės kūrėjo-savanorio Stasio Nutauto ir Onos Soblytės-Nutautienės šeimoje. Almos Adamkienės tėvas Stasys Nutautas, savanoriu įstojęs į besikuriančią Lietuvos kariuomenę, dalyvavęs kovose su bolševikais, buvęs sužeistas, už parodytą narsą gavęs viršilos laipsnį, vėliau vadovavo Vakarų Lietuvoje veikusiems prekybos namams.

1944 metais, artinantis antrajai sovietų okupacijai, Alma Nutautaitė su tėvais ir seserimi Danute traukėsi į Švediją, tačiau nacių okupantų visa šeima buvo sulaikyta, motina su dukterimis pateko į Rygos kalėjimą, vėliau – į darbo stovyklą Vokietijoje.

Anot Prezidentūros, pasibaigus karui Alma Nutautaitė įstojo į Vokietijoje, Eichštete įsteigtą lietuvišką gimnaziją, kur susipažino su savo būsimu vyru Valdu Adamkumi. Alma ir Valdas Adamkai susituokė 1951 metais JAV, Čikagoje.

Alma ir Valdas Adamkai / J. Stacevičiaus nuotr.

Nuo 1962 metų Alma Adamkienė net 25 metus vadovavo Tabor Farmos vasarvietei, kuri tapo svarbiu lietuvybės centru JAV. Čia daug metų vyko lietuvių išeivių organizacijos „Santara-Šviesa“ suvažiavimai, rašoma pranešime.

Ir 1997 metais, ir 2004 metais, vyrui apsisprendus kandidatuoti prezidento rinkimuose, Alma Adamkienė aktyviai jungėsi į jo komandą, o po pergalės rinkimuose ištikimai padėjo jam eiti valstybės vadovo pareigas.

15 metų pirmoji Lietuvos ponia Alma Adamkienė vadovavo Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondui, suteikusiam milijoninės vertės paramos daugybei Lietuvos kaimo mokyklų, vaikų ligoninėms ir vaikų globos namams.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA