Prezidentūroje atsisveikinama su A. Adamkiene: vienas pirmųjų atvyko V. Adamkus – Kas vyksta Kaune

Prezidentūroje atsisveikinama su A. Adamkiene: vienas pirmųjų atvyko V. Adamkus

Lrytas.lt / Agnė Černiauskaitė 2023/05/22 19:34
/ ELTA, A. Ufarto nuotr.

Į Prezidentūrą atsisveikinti su po sunkios ligos užgesusia buvusia pirmąja Lietuvos ponia, kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkiene (1927–2023) renkasi velionės bičiuliai, artimieji ir pagarbą jai norintys atiduoti žmonės.

Prezidentūroje atsisveikinama su A. Adamkiene / V. Skaraičio nuotr.

Vienas pirmųjų į Prezidentūros vidinį kiemelį automobiliu atvyko žmonos gedintis V. Adamkus.

Atiduoti pagarbą A.Adamkienei ir palaikyti gedintį V. Adamkų į Prezidentūros Kolonų salę, kurioje pašarvota velionė, atvyko prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana Nausėdiene.

„Norisi pasakyti labai daug, bet šiandien sunku kalbėti. Ponia Alma buvo kaip didžiulis gerumo, švelnumo, žmogiškos empatijos, padorumo, dosnumo vandenynas. Kuomet ji buvo šalia mūsų, atrodė, kad taip ir turi būti. Kad tai yra mūsų gyvenimo dalis.

Tačiau, kai netenki žmogaus, supranti, kokia didelė, milžiniška ta netektis ir jos neįmanoma niekuo užpildyti. Belieka guostis tik tuo, kad likimas padovanojo tą galimybę mums visiems pažinti ponią Almą – kam artimiau, kas, galbūt, tolimesnį ryšį išsaugojo.

Tačiau net ir žmonės, kurie niekada su ponia Alma nesusidūrė, vis tiek ją labai mylėjo, nes jie per atstumą matė, koks nuostabus ir neeilinis tai yra žmogus“, – sakė G. Nausėda.

Prezidentas linkėjo ir V. Adamkui stiprybės skaudžiausią jam gyvenime akimirką.

„Šiandien labiausiai norėtųsi palinkėti stiprybės kitam labai mylimam Lietuvos žmogui – prezidentui V. Adamkui. Jam tikrai bus nelengva. Dabar labai svarbu, kad mes jį palaikytume, jog jis matytų, kad jis – ne vienas.

Ne vienas su šituo skausmu“, – akcentavo šalies vadovas.

Dalijosi prisiminimais

Likus beveik valandai iki galimybės atsisveikinti su ponia Alma, prie Prezidentūros vidinio kiemelio pasirodė Čikagos priemiestyje gyvenanti Teresė Kazlauskienė. Ji teigė ne kartą bendravusi su velione ir prisimenanti ją kaip be galo šiltą žmogų.

„Mes gyvename Lemonto apylinkėje. Ten yra mūsų, lietuvių, centras, Pal. Jurgio Matulaičio Misija. Netoliese gyveno gerbiamas prezidentas ir ponia Alma. Sekmadieniais susitikdavome po mišių.

Mes nebuvome artimiausi draugai, tik atsimenu, kad ji buvo besišypsanti, maloni, su visais kalbėdavosi, tokia prieinama.

Net ir kai vyras buvo išrinktas prezidentu, ji su vyru grįžo į mūsų apylinkę, paklausiau jos, kaip jai patinka būti prezidentiene. Sakė, priprasiu. Su ja galėjai kalbėti, nebuvo baisu prieiti“, – prisiminimais dalijosi T. Kazlauskienė.

Tarti paskutinį sudie vienos pirmųjų atvyko ir ponia Alma visada besižavėjusios Ramutė Paulina Mikutytė ir Emilija Guobienė.

„Asmeniškai pati nepažinojau. Visada žavėjausi. Paprasčiausiai žavėjausi jos laikysena, elgesiu, santūrumu, inteligencija, sugebėjimu prieiti prie žmonių. Žavėjausi, kai ji lankydavo vaikučius.

Ypač prisimenu onkologiniame dispanceryje, kai ji glostė mažą berniuką ir davė jam į rankas mažytį meškiuką, nors jis ir neišgyveno. Jos nuoširdumas tiesiog veržėsi per kraštus, todėl labai gaila ponios Almos“, – graudinosi R. T. Mikutytė.

E. Guobienė pabrėžė, kad labiausiai ją žavėjo ponios Almos santūrumas: „Tas santūrumas buvo begalinis. Be galo inteligentiška moteris.“

A. Adamkienę moterys sakė prisiminsiančios kaip labai elegantišką, santūrią moterį – kaip pavyzdį tikros prezidentienės.

Prezidentūroje atsisveikinama su A. Adamkiene / V. Skaraičio nuotr.

A. Adamkienės laidotuvės – ne valstybinės. Jomis rūpinosi pats V. Adamkus ir prezidento kanceliarija. Dėl to, kad organizuojama laidotuvių ceremonija – ne valstybinė, nei salvių, nei vėliavos nuleidimo nebus.

Buvusi pirmoji Lietuvos ponia pašarvota Prezidentūros Kolonų salėje. Joje 2010 metais buvo šarvojamas ir buvęs Lietuvos prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas.

Atsisveikinimas su velione pirmadienį vyks iki 21 val., antradienį – nuo 9 val. iki 11 val. 30 min. Karsto išnešimas planuojamas antradienį 12 val. 10 min. Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje 12 val. 30 min. bus aukojamos šv. Mišios. Jas aukos kardinolas Audrys Juozas Bačkis.

Laidotuvės vyks antradienį 16 val. Kaune, Petrašiūnų kapinėse. Jose į paskutiniąją kelionę velionę lydės arkivyskupas Kęstutis Kėvalas ir kunigas Ričardas Doveika.

„Mirusioji bus laidojama Petrašiūnų kapinėse esančiame panteone, vadinamajame Poetų kalnelyje“, – portalui lrytas.lt pranešė Kauno savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra“ vadovas Ričardas Čėsna.

V. Adamkus maždaug prieš trejus metus išreiškė pageidavimą, kad po mirties su žmona būtų palaidoti Kaune, mat jis pats kilęs iš šio miesto, politikui suteiktas Kauno garbės piliečio vardas. Tąkart jis apžiūrėjo ir konkrečią vietą kapinėse.

Prezidentūroje atsisveikinama su A. Adamkiene / ELTA, A. Ufarto nuotr.

Pasak R. Čėsnos, Petrašiūnų kapinėse nėra nei V. Adamkaus, nei jo velionės žmonos A.Adamkienės šeiminių kapaviečių.

Petrašiūnų kapinėse palaidota gausybė garsių politikų, mokslininkų, kultūros pasaulio žmonių.

Iš Vilniaus į Kauną bus organizuojama automobilių kolona, ją lydės policija. Policijos pareigūnai taip pat kontroliuos eismą prie Katedros, universiteto gatvėje ir prie Petrašiūnų kapinių.

Laidotuvėse galės dalyvauti visi norintieji atsisveikinti. Visų jų Prezidentūra prašo nenešti gėlių, o joms skirtus pinigus, tęsiant A. Adamkienės gyvenimo ir darbų dvasią, paaukoti filantropiniams tikslams.

97-uosius ėjusi A. Adamkienė mirė po sunkios ligos. Kelias savaites ji buvo gydoma Santaros klinikose – medikai skelbė, kad po patirto insulto jos būklė sudėtinga.

Į Santaros klinikų medikų rankas moteris buvo patekusi ir praėjusių metų rugsėjį, kai užsikrėtė koronavirusu. Tąkart ligoninėje buvusi pirmoji šalies ponia praleido daugiau nei tris savaites.

Apie netektį sekmadienio rytą pranešė Prezidentūros komunikacijos grupė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA