Seimo Aplinkos komitete nagrinėtas siūlymas nuo 2023 m. liepos 1 d. uždrausti pačius galingiausius F4 kategorijos fejerverkus, kuriuos šiuo metu įsigyti, naudoti ir tiekti gali tik pirotechnikai. Toks siūlymas sulaukia pastabų iš Lietuvos pirotechnikų asociacijos – pabrėžiama, kad Lietuva, jei būtų priimtos įvardytos įstatymo pataisos, būtų vienintelė ES šalis draudžianti F4 kategorijos pirotechnikos gaminius. Savo ruožtu pataisos autorius socialdemokratas Linas Jonauskas, reaguodamas į išsakytą kritiką, teigia, kad dėl F4 kategorijos fererverkų greičiausiai bus priimtas kompromisinis sprendimas.
Aplinkos komitete taip pat nagrinėtas siūlymas F2 kategorijos fejerverkus, kurie dar vadinami „bambioškėmis“, leisti įsigyti tik asmenims, sulaukusiems 18 metų.
Pokyčių siekiama dėl kelių priežasčių
L. Jonauskas iniciatyvai „Tvari Lietuva“ teigia, kad pokyčių siekiama dėl pirotechnikos gaminių neigiamo poveikio aplinkai, žmonėms ir gyvūnams.
„Pirmiausia, žmonės labai skundžiasi ir tie skundai yra kelių tipų. Vieni – dėl ramybės trikdymo, kiti – dėl psichologinių dalykų, kai kalbame, pavyzdžiui, apie laikinai Lietuvoje apsigyvenusių karo pabėgėlių trikdymą. Gyvūnų gerovės specialistai ir visuomenininkai, kurie dirba gyvūnų gerovės srityje, taip pat sako, kad fejerverkų, ypač galingų, sukeliamas triukšmas daro didelę žalą. Ir, aišku, imtis pokyčių paskatino aplinkosauginis aspektas, kuris yra bene svarbiausias – kai fejerverkai yra šaudomi, žala aplinkai vienareikšmiškai padidėja keliolika kartų“, – teigia politikas.
Taip pat, anot jo, visuomenės pasipiktinimą ir pavojų gyventojams kelia F2 kategorijos pirotechnikos gaminiai, dar vadinami „bambioškėmis“.
„Paaugliai prisiperka F2 kategorijos pirotechnikos gaminių, kuriuos tiesiog užbrėžę į degtukų dėžutę aktyvina ir meta po kojomis. Dėl to ir gyvūnai, ir žmonės yra patyrę įvairiausių trikdymų. Galiausiai petardų sprogdinimas pasibaigia ir įvairiais sužalojimas, kai nepilnamečiai neįvertina situacijos. Būna, kad tie pirotechnikos gaminiai sprogsta ir rankose“, – įvardija L. Jonauskas.
Vis dėlto jis pabrėžia, kad visus kitus pirotechnikos gaminius, kurie šiuo metu yra leidžiami, bus galima naudoti ir toliau.
„Visi kiti pirotechnikos gaminiai, kuriuos naudoja gyventojai, lieka jų atsakomybėje. Kalbu apie per asmenines, valstybines ar kitas šventes šaudomus fejerverkus, – patikslina jis, – tie asmenys, kurie yra sąmoningi, supranta, kad tai yra beprasmis pinigų leidimas į dangų, ir atsisako tų priemonių, ieško alternatyvų, lazerių ir t. t. Kiti, kurie norės, kol kas Lietuvoje galės jas ir toliau naudoti be apribojimų“.
Pirotechnikų asociacija siūlymui negaili kritikos
Savo ruožtu Lietuvos pirotechnikų asociacijos vadovas Ovidijus Barkauskas pranešime žiniasklaidai teigia, kad profesionalių fejerverkų (F4 kategorijos) naudojimas nėra uždraustas nė vienoje ES šalyje – tai reglamentuoja ES Direktyvos 2013/29/ES nuostatos. O. Barkausko teigimu, fejerverkų tarša yra itin momentinė, koncentruota dideliame aukštyje, trumpalaikė ir labai lokalizuota, be to, juos gaminant jau pradėtos naudoti ir perdirbamos bei aplinkai draugiškos medžiagos.
„Remiantis mokslininkų chemikų tyrimais, būtent profesionalūs fejerverkai yra mažiausiai pavojingi, nes jų naudojimo vieta yra reglamentuojama, o triukšmo lygis kur kas mažesnis dėl didesnio atstumo nuo leidžiamų profesionalių fejerverkų vietos iki fejerverkus stebinčių žiūrovų, – pabrėžia O. Barkauskas. – Vokietijos ir Lietuvos mokslininkų chemikų atlikti tyrimai rodo, kad fejerverkų įtaka klimato kaitai yra neapčiuopiamai maža – jų poveikis aplinkai nėra kuo nors reikšmingai išsiskiriantis nuo kitų oro, dirvos ar vandens taršos būdų.“
Jis taip pat teigia, kad fejerverkai ES ir Lietuvoje yra skirstomi į 4 kategorijas, o F4 kategorijos pirotechnikos priemones įsigyti ir naudoti gali tik specialių žinių turintys asmenys, t. y. profesionalai, gavę specialų pasiruošimą, kvalifikaciją ir būtinus leidimus, kurie įgyjami kvalifikacijos kursuose.
„Todėl F4 fejerverkus naudoja išimtinai tik profesionalai ir tik didelių švenčių, festivalių, koncertų ar kino pramonės filmavimų metu. Tarp tokių renginių – ryškiausių užsienio muzikos žvaigždžių koncertai, per kuriuos įprasta naudoti profesionalius fejerverkus, bei tokios svarbios valstybinės šventės, kaip Sausio 13-osios minėjimai, kurių metu fejerverkų salvėmis pagerbiamas Laisvės gynėjų atminimas“, – teigia jis.
Anot O. Barkausko, jei tokios įstatymo pataisos vis dėlto būtų priimtos, Lietuva taptų vienintele valstybe ES, uždraudusia masinių švenčių metu naudoti profesionalius fejerverkus, o tai, pasak jo, sukeltų ES Direktyvai prieštaraujantį ir analogų Bendrijos mastu neturintį precendentą.
Asociacija, reaguodama į situaciją pateikė Seimui savo siūlymus dėl pirotechnikos priemonių platinimo ribojimo, tarp kurių – visiškas fejerverkų prekybos uždraudimas internetinėse parduotuvėse ir nešaudymo zonų nustatymas savivaldybių masinio susibūrimo vietose.
LPA pritaria įstatymo projekte pateiktam siūlymui numatyti, kad F2 kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir juos naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.
L. Jonauskas: galimi ir kompromisai
Savo ruožtu, L. Jonauskas, atsižvelgdamas į įstatymo pataisoms išsakytas pastabas teigia, kad kai kalbama apie pačius galingiausius pirotechnikos gaminus, galimas ir tam tikras kompromisas.
„Galbūt miestuose nustatyti tam tikras nešaudymo zonas, galbūt palikti galimybę tai daryti tik tam tikrose vietose, kur poveikis aplinkai, žmonėms ir gyvūnams būtų minimalus“, – teigia jis.
Anot politiko, šiuo metu vyksta diskusijos komitetuose, o projektas šiek tiek keisis. Vis dėlto, pasak jo, esmė išlieka ta pati – pačių galingiausių fejerverkų naudojimas bus apribotas, o gyventojų pasipiktinimą keliantys pirotechnikos gaminiai, vadinamosios „bambioškės“, kurios šiuo metu yra laisvai pardavinėjamos, bus leidžiamos įsigyti tik asmenims nuo 18 metų.
„Greičiausiai bus priimtas kompromisinis variantas, visiškai galbūt ir neuždrausime, bet bus nustatytos tam tikros vietos, kuriose tikrai nebus galima jų (F4 kategorijos fejerverkų – ELTA) šaudyti. Galimi ir kiti kompromisai. Vis dėlto, jei ne visai uždrausime, tai tikrai apribosime“, – teigia jis.