R. Šarknickas atmintinų dienų sąrašą siūlo papildyti dar viena diena – Kas vyksta Kaune

R. Šarknickas atmintinų dienų sąrašą siūlo papildyti dar viena diena

ELTA / Jadvyga Bieliavska 2023/04/30 13:29
Robertas Šarknickas / D. Pipo nuotr.

Siekiant pagerbti ir priminti visuomenei mūsų esmines tautos identiteto saugotinas nematerialias kultūros paveldo vertybes, į atmintinų dienų sąrašą siūloma įtraukti Lietuvių polifoninių dainų – sutartinių – dieną.

Tai numatančias Atmintinų dienų įstatymo pataisas įregistravęs Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Robertas Šarknickas ją siūlo minėti lapkričio 16 d.

Ši data pasirinkta atsižvelgiant į tai, kad Lietuvių daugiabalsės dainos – sutartinės – 2010 m. lapkričio 16 d. buvo įtrauktos į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Anot R. Šarknicko, „lietuvių polifoninės dainos – sutartinės – tai lietuvių tradicinės muzikos fenomenas, itin sena polifonijos forma, atsiradusi dar iki Lietuvos krikšto“.

Robertas Šarknickas / DELFI nuotr.

„Sutartinės – sinkretinis menas, atspindintis muzikos, teksto ir judesio ryšį. Sutartines daugiausia gieda moterys, instrumentinius kūrinius skudučiais, daudytėmis, kanklėmis ir kitais instrumentais atlieka ir vyrai. Choreografija nesudėtinga, judesiai saikingi, neretai iškilmingi: vaikščiojimas ratu, pora priešais porą ir panašiai. Europos muzikos teorijoje sutartinės laikomos paradoksu: disonansinių intervalų – sekundų – sąskambiai sukuria harmoniją. Sutartinių principas yra mėgiamas šiuolaikinių lietuvių kompozitorių“,- sako R. Šarknickas.

Jeigu Seimas pritartų, lapkričio 16-oji būtų ne tik Tarptautinė tolerancijos diena, bet ir Lietuvių polifoninių dainų – sutartinių – diena.

„Smagu, kad sutartinės pagaliau vėl nuskambėjo ir dar stipriai nuskambės visoje Europoje, Eurovizijoje, kartu su daina ČIŪTO-TŪTO. Ačiū atlikėjai Monikai Linkytei ir sėkmės Eurovizijoje! Šios sėkmės taip pat tikimės ir Seime“,- sako R. Šarknickas.

Monika Linkytė / Lrytas.lt, V. Ščiavinsko nuotr.

Sutartinės – tai trečioji Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybė, įtraukta į UNESCO reprezentatyvų žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, kuriam taip pat priklauso kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje bei dainų ir šokių švenčių tradicija Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

Kaip ELTA jau skelbė, balandžio 27 d. Seimas po pateikimo pritarė Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen inicijuotoms Atmintinų dienų įstatymo pataisoms. Parlamento vadovė siūlo vasario 27-ąją įtvirtinti kaip Pasaulinę nevyriausybinių organizacijų dieną. Į atmintinų dienų sąrašą ji taip pat siūlo įtraukti ir Nacionalinę emancipacijos dieną. Jeigu Seimas pritartų, ji būtų minima vasario 17 d. Šiuos projektus Seimas ketina svarstyti 23 d.

Šiuo metu Atmintinų dienų sąraše yra 77 dienos.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA