Tarptautinė bakalaureato programa – plačiau atverti savarankiško gyvenimo vartai – Kas vyksta Kaune

Tarptautinė bakalaureato programa – plačiau atverti savarankiško gyvenimo vartai

Iš trijų Kauno miesto gimnazijų, kuriose moksleiviai mokomi pagal tarptautinę bakalaureato programą, tik Jono Jablonskio vardu pavadintoji jau išleido pirmąją šią programą baigusiųjų abiturientų laidą. Tai įvyko pernai.

O šią savaitę, kai moksleiviai atostogauja, gimnazijos pedagogai rengiasi būsimų gimnazistų atrankai. Nuo kovo 15-osios, kai prasidėjo norinčiųjų čia mokytis registracija, gimnazijoje jau sukaupta per 500 paraiškų. Tad kitą savaitę Jono Jablonskio gimnazijoje prasidės pretendentų tapti jos moksleiviais žinių, lūkesčių bei motyvacijos, nusiteikimo rimtam darbui ir svajonių siekių, galimybių bei ateities perspektyvos vertinimai. Tiesa, dauguma iš jaunųjų kandidatų visa tai jau asmeniškai yra įsivertinę, žinoma, pasitardami su tėvais.

Ką duoda jaunam žmogui tas bakalaureatas?

Tokį pirmąjį klausimą, apsilankiusi minėtoje švietimo įstaigoje, portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistė pateikė J. Jablonskio gimnazijos direktorei Danguolei Miškinienei.

-Kartu su įgytu bakalaureato diplomu šią programą baigę gimnazistai užsitikrina ir galimybę (be stojamųjų egzaminų) studijuoti užsienyje bet kurioje pasaulyje garsioje aukštojoje mokykloje. Savaime aišku, – ir Lietuvoje.

Ar žinoma, kaip ta galimybe pasinaudojo šios programos pirmosios laidos Jūsų vadovaujamoje gimnazijoje (Kaune – taip pat) absolventai?

– Be abejo, žinome, kaip jiems sekasi, kur studijuoja. Per ketvertą metų jiems besimokant gimnazijoje su ja užsimezgęs ryšys nėra nutrūkęs, – susisiekiame, toliau bendraujame, kai kada sulaukiame savų absolventų ir apsilankant.

Čia ne tik apie bakalaureato programą baigusius kalbu. Bet jei vien juos minėtume, tai iš 21-o pernai programą baigusiojo tik 4 yra likę Lietuvoje, nes pasirinko studijas Vilniaus universitete (VU) bei Kauno technologijos universitete (KTU). Likusieji pasklido labai plačiai po pasaulį, – studijuoja Japonijoje, Australijoje, Kanadoje, Olandijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose bei dar kitose šalyse.

Kažkaip nesinori tikėti, kad Kauno vaikui sprendimas studijuoti, pavyzdžiui, kokioje Japonijoje ar Australijoje gali užgimti spontaniškai, tik pabaigus gimnaziją..?

– Taip paprastai nebūna, o jei būna, tai būtų tikrai išskirtinis atvejis. Dažniausiai gyvenimo keliai gana anksti pradedami bent mintyse dėliotis. Svajonės, jauno žmogaus lūkesčiai gali būti brandinami ne vienerius metus, o paskui, besimokant gimnazijoje, pasitarus su tėvais, įvertinus visas galimybes ir patikėjus savo jėgomis, išsiaiškinus, ko norima siekti, kuo būti, iš anksto pradedami megzti ryšiai su būsimąja aukštąją mokykla.

Kai kurie gimnazistai, dar pas mus mokslų nebaigę (iki pabaigos likus metams, gal dviem), nuvažiuoja į savo būsimą universitetą apsižvalgyti. Kad galėtų iš arčiau susipažinti su pasirinktos profesijos studijomis, su sąlygomis. Ir tuomet apsisprendžia: studijuos jame ar rinksis kitą aukštąją mokyklą, gal net kitoje šalyje. Todėl ne vienas iš mūsų absolventų dar iki studijų pradžios žino, kurios konkrečiai aukštosios mokyklos studentu taps arba jau tapo, gavęs patvirtinimą, jog priimtas studijuoti.

Dovilė Miškinienė / „JJGbalsas“ nuotr.

Visais laikais J. Jablonskio gimnazija Kaune buvo vadinama prestižine mokykla, į kurią patekti ne kiekvienas galėjo. Kai joje kažkada mokėsi mano vaikai, tai moksleiviais mokyklos, kur anglų kalbos buvo mokoma sustiprintai, jie tapo, galima sakyti, automatiškai. Kadangi tada J. Jablonskio mokykla nebuvo „išgryninta“ keturmetė gimnazija, o kaip visos – vidurinė, tai jos pirma klasė veikė vaikų darželyje (Žeimenos gatvėje). Paskui antrokai mokslus tęsė jau Aušros gatvėje, senojoje mokykloje, vadinamoje Jono Jablonskio vardu.

Po daugelio metų pertraukos man, užėjusiai vėl į tą mokyklą (senokai reorganizuotą į keturmetę gimnaziją), geri pokyčiai joje, tiek jos aplinkoje, matomi, kaip sakoma, plika akimi. Žinoma, svarbu ir erdvių grožis bei patogumas mokantis, tačiau kokiu esminiu turiniu dabar vilioja moksleivius ši gimnazija, kuriai Jūs nuo 2017-ųjų vadovaujate, ir kiek jų numatote priimti?

– Kauno miesto savivaldybės taryba yra patvirtinusi mūsų gimnazijai aštuonetą klasių komplektų. Kiekvienoje jų bus po 30 mokinių (tokį normatyvą yra nustačiusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija), tad iš viso mes šiemet priimsime 240 gimnazistų. Jei pritrūktume mokinių klasėms užpildyti, negautume viso ministerijos numatyto finansavimo, tačiau taip nebus – jau turime iš ko rinktis.

Kauno Jono Jablonskio gimnazija – dieninė, savarankiško mokymosi bendrojo lavinimo mokykla\, vykdanti pagrindinio, vidurinio ir papildomo ugdymo programas. Artėjant 2023-2024-ųjų mokslo metams, ji būsimiesiems gimnazistams pristato net keletą I-II klasių modulių.

Pirmiausia – mūsų jau minėtą Tarptautinio bakalaureato (Middle Years Programmme) klasės programą, grįstą nuoseklumu bei vertybiniu ugdymu, padedančią mokiniui atrasti save bei kurti santykius su aplinkiniais.

Taip pat moksleiviams siūlome mokytis Dvikalbėje klasėje, kur dalis mokomųjų dalykų dėstomi anglų kalba, bei mokiniams suteikiama galimybė mokytis ispanų kalbos (tarkim, – vietoj rusų kalbos), papildomi dalykai – viešo kalbėjimo ir kūrybinio rašymo kursas.

Yra galimybė rinktis mūsų gimnazijoje ir Gamtos mokslų, matematikos klasę (formalųjį ugdymą čia papildantys dalykai – integruotas gamtos mokslų kursas, veiklos KTU bei Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) laboratorijose, pagilintas matematikos mokymas).

Pasirinkusiems Verslumo klasės modulį, formalųjį ugdymą papildantys dalykai yra verslumo ir antreprenerystės mokymai VDU, vokiečių kalbos pagerintas ugdymas, jaunųjų bendrovių steigimas bei kita.

Kūrybinių industrijų klasė moksleiviams siūlo kūrybinio lavinimo ir vizualinės komunikacijos mokymus VDU, integruotą grafinio dizaino, verslo ir technologijų modulį, taip pat – privalomas socialines veiklas (kūrybinių renginių organizavimą, gimnazijos erdvių dekoravimą, dalyvavimą parodose bei kitus įdomius bei ateityje gal praversiančius dalykus).

Jono Jablonskio gimnazijos interneto svetainėje matomos ir gana plačios moksleivių neformalaus ugdymo galimybės, kas kartu su Jūsų išvardintais moduliais papildo ambicingus švietimo įstaigos siekius vis drąsiau žengti į tarptautinį lygmenį. Beje, ar bakalaureato programai patvirtinti pakako gimnazijai tik Kauno savivaldybės pritarimo, tuo pačiu, ar pakako turimų mokytojų pradėti šią programą vykdyti? O kokį dalyką gimnazijoje dėsto jos direktorė?

Gal nuo šito klausimo pradėsiu: galėčiau mokyti moksleivius anglų kalbos, bet Kauno savivaldybės sprendimu, jos mokyklų vadovai gali dirbti tik administracinį darbą. Savivaldybė nerekomenduoja vadovams dirbti ir mokytojais. Neseniai pradėjau antrąją gimnazijos direktorės kadenciją, ir tikrai galiu patvirtinti, jog mano diena būna užpildyta svarbia, reikšminga bei labai atsakinga veikla, kurioje ir tarptautinio bendradarbiavimo yra nemažai.

Dabar dėl bakalaureato programos. Ją tvirtina ministerija, švietimo ministro sprendimu. Ministro įsakyme nurodoma, kaip galima šitą programą įgyvendinti. Žinoma, prieš visą pradžią teko padirbėti, pirmiesiems Kaune rengiant tokią programą, buvo nemažai derinimų. O vėliau, jau pradėjus programą, – smulkių pataisymų, grafikų dėl papildomų konsultacijoms skiriamų valandų bei kitokių pakoregavimų.

Šiuo metu Kauno Jono Jablonskio gimnazijai mokytojų pakanka, nebent dar vieną matematiką priimtume, bet iš kur jį gauti, kai daugybei šalies mokyklų jų trūksta…

Bakalaureato programos dalykų mokymui mes priėmėme keturis mokslų daktarus iš dviejų Kauno universitetų. Gimazistams ugdytis padeda ir mūsų partnerystės veiklos su Lietuvos bei užsienio universitetais, tarptautiniai ir vietiniai konkursai, olimpiados, globalaus švietimo pamokos, projektai bei kitos neformalios veiklos. Taip pat – tarptautiniai mokinių Erasmus+ bei NordPlus mainai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA