Kaune parodė už „Radarom!“ pinigus Ukrainai nupirktus radarus - Kas vyksta Kaune

Kaune parodė už „Radarom!“ pinigus Ukrainai nupirktus radarus keturiolika karių pradėjo mokymus

BNS / Austėja Masiokaitė-Liubinienė 2023/03/14 16:40
R. Vilkelio nuotr., „Kas vyksta Kaune“ koliažas

Keturiolika ukrainiečių karių Kaune pradėjo keturių dienų mokymus, kaip naudotis akcijos „Radarom!“ metu įsigytais radarais.

„Atvyko ukrainiečiai kariai, kurie aptarnaus šitą sistemą. Su Lietuvos kariuomenės pagalba vyksta mokymai: atvažiavo ekspertai iš užsienio, kurie padeda atlikti mokymus ir netrukus pirmieji radarai atsidurs Ukrainoje“, – žurnalistams antradienį sakė paramą Ukrainos kariams renkančios organizacijos „Blue/Yellow“ vadovas Jonas Ohmanas.

Rusijos karo Ukrainoje metinių proga vykusios labdaros akcijos metu surinkta 14 mln. eurų Ukrainos oro erdvės daugiafunkciniams taktiniams stebėjimo radarams. Pasak J. Ohmano, iš viso bus įsigyta 16 radarų, kurie pirma Lietuvą, o iš jos Ukrainą pasieks dalimis.

„Čia yra pirmas radaras mokymams – tikras, bet mokymams, – kalbėjo jis apie įrenginį, stovintį Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos patalpose. – Ant dienų bus dar trys ir po to atvyks porcijomis: dešimt jau turime.“

„Buvo numatyta 14 mln. (eurų), po vieną milijoną 14 radarų, mes pirksime 16. Gebėjome nusiderėti, kad gausime keturis specialios paskirties radarus, jie yra šiek tiek kitokie. Principas tas pats, bet jie bus naudojami kitiems šiek tiek tikslams“, – pasakojo J. Ohmanas.

Pasak jo, nors kol kas sunku kalbėti apie tikslius terminus, tikimasi, kad visi radarai bus pagaminti per kelis mėnesius, o pirmieji netrukus pasieks Ukrainą.

J. Ohmanas taip pat pabrėžė, jog jeigu tokį pirkimą vykdytų valstybė, jis truktų gerokai ilgiau, bent pusmetį. Anot jo, nupirktų radarų gamintojas yra Izraelio.

„Labai svarbu pabrėžti, kad anksčiau Izraelis neparduodavo tokios technologijos niekam, tiesiog kalbant apie Ukrainą, o mes per Lietuvą sugebėjome šitą nusiderėti ir viskas vyksta“, – kalbėjo nevyriausybininkas.

Keturių dienų kursai

Ukrainiečiai kariai Lietuvoje mokosi keturias dienas: dvi vyksta teoriniai kursai klasėse, dvi – praktinis darbas.

„Kursą pradėjome pirmadienį. Pirmos dvi dienos numatytos teorinės paskaitos, jos šiuo metu ir vyksta klasėje. Toliau sekančias dvi dienas vyksime į laukus ir ten bandysime praktikoje operuoti radaru“, – sakė Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos grandies vadas kapitonas Donatas Kūlokas, kurso koordinatorius.

Kiek pamainų Ukrainos karių dar atvyks į Lietuvą, neatskleidžiama.

Pasak Karinų oro pajėgų kapitono, radarų valdymas nėra sudėtingas ir kariai gana greitai perpranta, kaip jie veikia: „Šie atvykę kariai matosi, kad turi tam tikrą patirtį dirbant su radiolokacine technika.“

Karo metinių minėjimas Kaune

Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje Petro Beštos teigimu, radarus nupirkę Lietuvos gyventojai užtikrino jo šaliai itin trūkstamą pagalbą, leisiančią apsaugoti oro erdvę.

„Šie radarai – labai sutelktas, sudėtingas projektas įsigyti sudėtingų radarų, skirtų apsaugoti Ukrainos dangų, – sakė ambasadorius. – Tai viena iš problemų, vienas iš deficitų, kurių mums trūksta – apsaugoti dangų, ir tai svarbu ne tik dėl karinių objektų, bet pirmiausia dėl civilinės infrastruktūros, nes 90 procentų Rusijos bombardavimų raketos yra naudojamos prieš energetinę, civilinę infrastruktūrą.“

Pasak jo, dėl šios priežasties Lietuvos iniciatyva yra itin savalaikė. Diplomatas sakė besitikintis, kad „Radarom!“ paskatins ir kitas valstybes imtis panašių iniciatyvų.

„Tai nėra simbolinis gestas. Tokio dydžio šaliai tai – didžiulis projektas“, – pabrėžė P. Bešta.

Akcija „Radarom!“ vyko nuo sausio pabaigos iki vasario 24 dienos. Akcijoje dalyvavo nacionalinis transliuotojas LRT ir organizacijos „Blue/Yellow“, „Laisvės TV“, „1K fondas“ ir „Stiprūs kartu“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA