A. Dulkys: psichikos sveikatos sistemos laukia pokyčiai - Kas vyksta Kaune

A. Dulkys: psichikos sveikatos sistemos laukia pokyčiai

BNS 2023/03/02 10:56
A. Dulkys / R. Tenio nuotr.

Pokyčių psichikos sveikatos reformoje esmė yra kokybės gerinimas, efektyvumo didinimas bei išlaidų mažinimas, sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Pokyčių esmė, be abejo, tai yra kokybės gerinimas, efektyvumo didinimas, mažinant išlaidas ten kur jos nesukuria galimos naudos“, – ketvirtadienį atidarydamas konferenciją „Psichikos sveikatos reforma: kryptys ir siekiami pokyčiai“ kalbėjo ministras.

„Pokyčiai psichikos sveikatos srityje, aš tikiu, kad nebus tik kosmetiniai. Tikiu, kad sprendimai bus daromi pasitelkiant duomenis, kitų šalių patirtį mūsų gyventojų ir specialistų nuomonę, poreikius“, – pažymėjo jis.

Anot ministro, Lietuvoje yra matomas pritarimas psichikos sveikatos pokyčiams. Jis taip pat pažymėjo, jog sistemos pertvarkymas yra vykdomas atsižvelgiant į gerąsias patirtis, duomenis ir „nėra daromas aklai“.

Kaip konferencijoje kalbėjo ministerijos Psichikos sveikatos skyriaus atstovas Ignas Rubikas, pagrindiniai reformos tikslai yra iki 2030 metų plėtojant ambulatorinių paslaugų prieinamumą 30 proc. sumažinti psichiatrijos stacionaro lovų skaičių.

Taip pat – nuo 33 proc. iki 22 proc. sumažinti pakartotinės hospitalizacijos skaičių bei 40 proc. sumažinti savižudybių skaičių.

Pasak atstovo, reformos tikslas – stiprinti orientaciją į pacientą, diegti atsistatymo paradigmą ir žmogaus teisių principais grįstas paslaugas bei mažinti regioninius ir kitus netolygumus.

„Transformuoti paslaugas, mainant stacionarines ir plėtojant bendruomenines ir ambulatorines paslaugas. Tobulinti kokybę, plėtojant psichosocialines, įrodymais grįstas ir integruotas paslaugas“, – pažymėjo jis.

Ministerija pernai spalį nurodė, jog siekiant gerinti jaunimo psichikos sveikatą šiais metais startuos raštingumo ugdymo programa. Taip pat prasidės Psichikos sveikatos ambasadorių programa, skirta su psichikos sveikata susijusios stigmos mažinimui.

Ši konferencija yra vienas iš penkių ministerijos organizuojamų renginių, skirtingiems sveikatos sistemos pokyčiams aptarti.

Kur kreiptis emocinės (psichologinės) pagalbos

Emocinės pagalbos tarnyba Kontaktai
„Jaunimo linija“ 8 800 28888
(visą parą)
www.jaunimolinija.lt
„Vaikų linija“ 116 111
Kasdien 11:00 - 23:00
www.vaikulinija.lt
„Linija Doverija“
paaugliams ir jaunimui
(parama teikiama rusų kalba)
8 800 77277
II - VI 16:00 - 20:00
(išskyrus valstybės švenčių dienas)
„Pagalbos linija moterims“ 8 800 66366
(visą parą)
pagalba@moteriai.lt
„Vilties linija“ suaugusiems 116 123
(visą parą)
www.viltieslinija.lt
vilties.linija@gmail.com
​„Tu ne vienas“ pagalbos linija www.tunevienas.lt
„Sidabrinė linija“
draugystė, bendravimas ir pagalba telefonu garbaus amžiaus žmonėms
8 800 80020
Darbo dienomis 8:00 - 20:00
www.sidabrinelinija.lt
pasikalbekime@sidabrinelinija.lt
Krizinio nėštumo centras
Nemokama pagalba teikiama gyvai, telefonu, internetu. Priklausomai nuo pagalbos poreikio, pagalbą teikia šie specialistai: psichologai, teisininkai, socialiniai darbuotojai, ginekologai, dulos, žindymo specialistės.
Pagalba galima visoje Lietuvoje.
+370 603 57912
Darbo dienomis 09:00 - 17:00
www.neplanuotasnestumas.lt
pagalba@neplanuotasnestumas.lt
Krizių įveikimo centras
Skubi, nemokama ir anonimiška psichologinė pagalba išgyvenantiems psichologinę krizę.
+370 640 51555
Darbo dienomis 16:00 - 20:00
Šeštadieniais 12:00 - 16:00
www.krizesiveikimas.lt
info@krizesiveikimas.lt
Facebook Messenger
Skype susirašinėjimas
Skype skambutis
Mobilioji psichologinių krizių įveikimo komanda
Nemokama pagalba organizacijoms ir šeimoms, įvykus kriziniams atvejams (po savižudybės, žmogaus mirties, dingimo, avarijų ir t.t.). Konsultuoja įmonių vadovybes gyvai ar nuotoliu.
1815
kriziukomanda.lt
Programėlė „Pagalba Sau“ ne tik padeda stebėti savo būseną, bet ir suteikia informaciją, kur kreiptis ar nukreipti kitą, prireikus pagalbos.
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA