Prie Kauno savivaldybės priparkavo traktorių su pagarsėjusia karo žinute – Kas vyksta Kaune

Prie Kauno savivaldybės priparkavo traktorių su pagarsėjusia karo žinute

D. Biržiečio nuotr.

Prie pat įėjimo į Kauno savivaldybės pastatą ankstų ketvirtadienio rytą pastatyta kiek neįprasta šiai miesto daliai transporto priemonė. Valdininkams po langais pastatytas traktorius su Ukrainos vėliava ir užrašu „Russkij vojennyj korabl, idi na***!“ („Rusų karo laive, eik velniop!“).

Akciją su nedviprasmiška žinute surengė Kauno rajono ūkio technikos įmonė „East West Agro“ (EWA). „Kas vyksta Kaune“ žiniomis, traktorius stovės tol, kol jo neįpareigos nutempti policija, nors teisinių prielaidų tai padaryti lyg ir nėra, nes bendrovė už technikos parkavimą teigė apmokėjusi. Išskyrus gal tik stiproką užrašą.

Paskatino Vilniuje atsiradęs karo trofėjus

Kaip „Kas vyksta Kaune“ sakė EWA produktų grupės vadovas Vytautas Juozas Petkus, prie savivaldybės priparkuotu geltonai mėlynu traktoriumi nesiekiama pasiųsti žinutės išskirtinai miesto valdžiai, tai veikiau – atsakas sostinės Katedros aikštėje atsiradusiam rusų tankui.

„Pastebėjome, kad Vilnius turi savo tanką – karo trofėjų. Kadangi mes jau gana ilgai, daugiau nei pusę metų Ukrainą remiame kare, tai vieną iš savo traktorių esame apipavidalinę Ukrainos spalvomis, žinomomis frazėmis. Taip išreiškiame palaikymą. Tuo pačiu, Vilnius turi tanką, tad matome ir Kaunui poreikį kažką turėti. Traktorius nuo tankų neatsiejama dalis“, – kalbėjo V. Petkus.

Jis pridūrė, kad šitaip specialiai pažymėtas traktorius Ukrainos palaikymo žinutę jau skleidė įvairiose parodose ir dar vienoje bus kovo mėnesio gale. Tai, ko gero, bus paskutinis jo žygis, tuomet įmonė traktorių parduos, nuklijuos lipdukus ir akcija pasibaigs.

„Mano žiniomis, esame stovėjimo aikštelėje, vietą išsipirkę, tai nematome problemų ir priežasčių kažkaip traktorių judinti. Atvažiavome, radome vietą, taip ir išėjo, kad čia pastatėme“, – paklaustas, ar ilgai tikisi išlaikyti ūkio mašiną prie savivaldybės, šyptelėjo V. Petkus.

Tiesa, nors įmonė nesiejo akcijos su politinėmis-komercinėmis aukščiausios Kauno valdžios aktualijomis, prie traktoriaus dar neišaušus fotosesiją jau darėsi vienas kandidatų į Kauno merus, tad jis operatyviai panaudotas kaip rinkiminės kampanijos instrumentas, įkandant dėl mero antradienio viražo.

Nuo tiesaus atsakymo išsisuko

Antradienį į Dariaus ir Girėno stadioną iš anksto balsuoti atvykusiam Visvaldui Matijošaičiui žurnalistai vėl pateikė kelis klausimus apie Rusijoje veikiantį verslą. Iš pradžių, teiravosi, kokioje stadijoje yra Kaliningrado fabriko pardavimas ir kada „Vičiūnų grupė“ pasitrauks iš agresorės rinkos (kaip pagarsinta vasarą, tuo pačiu siekiama parduoti ir Baltarusijoje esantį grupės verslo paketą).

„Nežinau, nėra lengvas procesas. Aš tikiuosi, kad negalvojate, kad už karą. Būčiau žinojęs, tai prieš 20 virš metų būčiau nėjęs į šalį, o dabar nėra lengva ir išeiti. Išeiname, procesas tikrai vyksta ir jau taip finišo tiesiojoje“, – po balsavimo sakė V. Matijošaitis.

Žurnalistams pasidomėjus, kodėl iš Rusijos jo verslas nesitraukė po to, kai ši šalis okupavo Krymą, trečios kadencijos siekiantis Kauno meras teigė: „Aš nesu politikas ir tokiais dalykais neužsiimu. <…> Žinau, kas yra aneksija, žinau 2014 metais ir taip toliau“.

Paklaustas, kam priklauso Krymas, V. Matijošaitis atsakė „tik ne man“.

Išankstinis balsavimas Dariaus ir Girėno stadione

„Vičiūnų grupės“ savininkai ir vadovai fabriką Kaliningrado srityje, Sovetske, žada parduoti nuo Maskvos invazijos Ukrainoje pradžios pernai vasarį. Pernai balandį grupės vadovas Šarūnas Matijošaitis žadėjo šį verslą galutinai nutraukti per tris-keturis mėnesius, rugpjūčio pabaigoje grupė pranešė radusi penkis potencialius pirkėjus, tačiau tvirtino negalinti prognozuoti, kiek užtruks pardavimas.

Sostinėje pastatytas rusų tankas

Minint karo metines, sostinėje, Katedros aikštės prieigose, eksponuojamas į Lietuvą atvežtas Ukrainos kariuomenės sunaikintas rusų tankas T-72B. Trofėjinis tankas, kurį Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejui iki metų pabaigos paskolino Kyjivo karo muziejus, Vilniuje bus eksponuojamas iki kovo 16 dienos.

„Visi rusų tankai turi tapti Ukrainos trofėjais. Privalome ir toliau remti Ukrainą, kad kuo greičiau būtų pasiekta pergalė. Lietuvos karinė parama Ukrainai jau siekia 409 mln. eurų. Aktyviai prisideda ir visuomenė – tiek aukodama koviniams dronams, tiek radarams. Tai rodo, kad mes visi aiškiai suprantame, kokia svarbi yra ši kova ir ką ji reiškia visos Europos saugumui“, – praėjusią savaitę pristatydamas akciją sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Vilniaus Katedros aikštės prieigose statomas rusų tankas / KAM nuotr.

Tiesa, tankas greit tapo smulkių politinių provokacijų ir vandalizmo epicentru. Kaip skelbė naujienų agentūra BNS, Vilniaus apskrities policija jau atlieka ikiteisminį tyrimą dėl Katedros aikštėje prie kovos mašinos sumušto vyro bei administracine teisena sprendžia, ar ant tanko padėti gvazdikai nėra sovietinis simbolis. Be to, 36-erių vyras tanką antradienio vakarą išpaišė aerozoliniais dažais – policija surinko medžiagą dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

KAM pateikiamais duomenimis, karo išvakarėse rusų kariai turėjo daugiau nei 2250 įvairių modifikacijų T-72B vienetų. Ukrainos kariams pavyko sunaikinti ir perimti ne mažiau kaip 450 šių tankų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA