Susipažinkime: jie taikosi valdyti Kauno miestą | Kas vyksta Kaune

Susipažinkime: jie taikosi valdyti Kauno miestą

D. Trečiakauskas, D. Razmislevičius, A. Garbaravičius, D. Bacevičius, V. Matijošaitis ir L. Stonkienė / R. Tenio, asm. albumo nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Nemažai tų, kurie kandidatuoja į Kauno miesto savivaldybės tarybą, yra politikos naujokai, tačiau dauguma pretendentų valdyti antrąjį pagal didumą Lietuvos miestą jau ragavo politiko duonos, todėl puikiai žino, ko siekia ir ko gali tikėtis po kovo 5 vyksiančių rinkimų, jei laimės vieną iš 41 vietos savivaldybės taryboje.

Paveiki ar nelabai politinė reklama?

Pasireklamuoti prieš rinkimus galimybės (neišskiriant ir finansinių) kiekvienai kandidatų grupei yra skirtingos. Tie, kas šiuo metu valdo, – tiek antrąją kadenciją poste baigiantis tiesiogiai išrinktas Kauno meras bei daugiau nei prieš dešimtmetį jo įsteigta nepartinė organizacija (tarybos valdančioji koalicija) – gali subtiliai „suderinti pareigas“ su pasidemonstravimu prieš rinkėjus. Ir jokie rinkimų „prievaizdai“, pavyzdžiui, neprikibs, jog kai kuriais atvejais tas derinimas (greičiau – prisitaikymas prie reikšmingų datų ar renginių) gali būti panašus į paslėptą reklamą. O jos, kaip žinome, teisės aktai netoleruoja.

Bet jeigu pavyzdžiui, miesto meras Vasario 16-ąją sveikina kauniečių minią Karo muziejaus sodelyje, ir visi jam ploja, tai kokia čia reklama? Čia – mero pareiga, jo darbas pasveikinti savo miesto gyventojus. Netgi tie iš jų, kurie per šventinį minėjimą merui ištarus šio neramaus laikmečio šūkį „Slava Ukraini“, netikėtai ėmė švilpti ar pavieniui šūkauti „gėda“, neatsuko jam nugaros. Juolab, niekas nepriėjo ir nepaklausė, kas pirmiau gali gyvenime „pasimesti“ – garbė ar gėda? Kokie ir kam duoti įsipareigojimai sulaiko šeimos verslą valstybėje agresorėje, – tikėjimas, kad ši laimės karą, ar tik noras pamynus moralines nuostatas ir toliau dirbant Rusijoje, pasinaudoti populiarumu tarp vietinių ir sukaupti kuo daugiau turtų?

Kam šiandien iš moralią politiką deklaruojančių veikėjų berūpi, kad pasaulyje garsus anglų rašytojas Henris Fieldingas, dirbęs teisėju, kažkada yra pasakęs: „Padaryk pinigus savo dievu, ir jie kankins tave kaip velnias“? Juk savaime aišku, kad gyvenęs 18 amžiuje rašytojas, savo kūriniuose išjuokęs politikos viršūnių korupciją, smerkęs visuomenės blogį, šmaikščiai aprašęs žmogaus prigimtį, tikrai ne šių laikų Kauno verslininkus (politikus) turėjo galvoje.

Vasario 16-osios minėjimas
Visvaldas Matijošaitis Vasario 16-osios minėjime / R. Tenio nuotr.

Šansai būti rinkėjų matomiems kainuoja

Daugelyje partijų prieš rinkimus kandidatų sąrašai yra reitinguojami, ir neretai pirmosios vietos juose priklauso tiems, kas sugeba „atnešti rinkimams daugiau pinigų“ arba į partiją pritraukti kuo daugiau naujų narių. Kartais būna ir taip: pabuvęs vienoje partijoje kokios firmos vadovas pereina į kitą, kartu išsivesdamas ir nemažą būrį savo pavaldinių iš verslo įmonės. Portalas „Kas vyksta Kaune“ pažymi, kad iš rinkimų komiteto, pavadinimu „Vieningas Kaunas“ per porą kadencijų į kitą politinį darinį – naujai susikūrusią partiją – perėjo tik viena politikė – buvusi mero pavaduotoja. Jei būtų likusi, reklamuotis būsimiems rinkimams turėtų tikrai daugiau galimybių… per savo tiesiogines pareigas.

Štai, Lietuvos valstybės atkūrimo šventės išvakarėse Nemuno saloje įvyko koncertas su dar anksčiau parengtais filmuotais kadrais. Ir visa Lietuva per vieną iš komercinių televizijų galėjo matyti, kaip Kauno savivaldybės apdovanojimo vertus asmenis didžiausioje Lietuvos arenoje pristatė būtent miesto mero vedamos komandos nariai, kurių pavardės surašytos „Vieningo Kauno“ rinkimų į savivaldybės tarybą sąrašo pirmajame dešimtuke.

Savaime aišku, apie rinkimus bei savo dalyvavimą juose tie kandidatai nė vienu žodeliu publikai neužsiminė. Juk nepatogu, nes paskui opozicija sakys, kad savivaldybė, apmokėjusi arenoje vykusį koncertą bei užtikrinusi, kad jį per komercinį televizijos kanalą pamatytų visa Lietuva, tuo pačiu pareklamavo ir „Kauno geriausiuosius“ – merą, abu vicemerus, mero kaimynę ar buvusį klasioką. Opozicijos atstovams scenoje vietos nebuvo.

Bet nemanykit, kad valdantiesiems rinkimai nieko nekainuoja, net jei dalį reklamos kaštų dengia rėmėjai arba savivaldybės biudžetas. Vargu, ar kils noras rizikuoti miesto biudžeto lėšomis apmokėti nedidelius plakatus – agitacinę medžiagą su mero atvaizdu, besišypsančiu iš ko ne visų Urmo miestelio krautuvių vitrinų. Tikrai – ne nauja ir visai dėsninga „eiti prie liaudies“ per komerciją bei reklamuotis gausiai pirkėjų lankomame turguje. Juk ir meras ne kartą yra sakęs, kad savivaldoje svarbiausi yra ne politiniai, bet ūkiniai reikalai.

Tarp kitko, praeitą sekmadienį vykusioje kitoje šventėje, kurią savo pastangomis ir kaštais surengė Lampėdžių bendruomenės centras, tarp šokančių ir besilinksminančių Užgavėnių šventės dalyvių ar kantriai eilėse laukiančių šeimininkių kepamų blynų kauniečių būta ir politikų.

Tiksliau, – siekiančių jais tapti. Iš tolokai nuo Lampėdžių esančio miesto rajono, nuo kito Nemuno kranto, atkeliavę agitatoriai drauge su kandidate į Kauno merus dalino savo reklaminį laikraštuką, kviesdami balsuoti ir stiprinti šeimą. Ką dar jie kalbėjo, buvo sunku išgirsti, nes miško aikštė gaudė nuo smagaus šėliojimo ir žiemos išvarymo šūksnių…

Užimti vietas Kauno miesto savivaldybės taryboje siekia 435 kandidatai

O tų vietų, primenu, labai nedaug, – tik 41. Pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenis, 309 iš visų kandidatų Kaune iškėlė partijos, 82 – koalicijos bei 44 kandidatus – rinkimų komitetas. Jei pastarųjų ankstesniuose, prieš 4 metus vykusiuose, rinkimuose buvo užsiregistravę bent keli, tai šiuose – vos vienas rinkimų komitetas – „Vieningas Kaunas“, atstovaujantis savo pavadinimą pakoregavusią nepartinę organizaciją „Sėkmingas Kaunas“. Ar „vieningas“, ar „sėkmingas“, bet lyderis vienas iš tas pats – Visvaldas Matijošaitis, dabartinis Kauno miesto meras, siekiantis juo likti ir trečią savo kadenciją, – iki 2027-ųjų.

„Vieningam Kaunui“ tyliai pakeitus pavadinimą, užregistruotas politinis komitetas

Kandidatų skaičiumi solidžiausias sąrašas „Stipri šeima – stiprus Kaunas“, Krikščionių sąjungos bei Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) koalicija. Jame iš viso – 82 pavardės, ir pirmuoju bei trečiuoju sąraše įrašyti du šios koalicijos kandidatai į Kauno miesto merus – Darius Trečiakauskas bei Rūta Zabielienė. Pamenat, p. Darius su mokinukų tėvais smarkiai kovojo, kad savivaldybė neuždarytų Žaliakalnyje daugiau nei 100 metų gyvavusios medinės pradinės mokyklėlės.

Deja, uždarė, ir jau ne vienus metus miesto valdžia suka galvas, o ką su tuo mokyklos pastatu toliau daryti. Kita koalicijos kandidatė p. Rūta savo laiku privertė gerokai pasinervinti dar ankstesnį merą (Andrių Kupčinską), kai jos asmeninės valdos pašonėje buvo suprojektuotos naujojo Panemunės tilto prieigos. Tiltas seniai stovi, ir pats pirmasis jo tvirtumą (dar prieš oficialų atidarymą bei eismo „paleidimą“) savo ratais išbandė V. Matijošaitis.

Kauno meras su savo „Ferrari” kviečia visus į tilto atidarymo šventę

Jei kas iš inercijos dar rašo piktus komentarus ir žada prie Kauno valdžios neprileisti konservatoriaus A. Kupčinsko, lai nusiramina, – jam visai patogu dirbti Seime, todėl šios pavardės prieš kovo 5 dienos rinkimus Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidatų Kaune sąraše neaptiksime. Sąrašo vedlys – dabartinis miesto tarybos narys, verslininkas Paulius Lukševičius. Konservatorių sąraše yra ir daugiau esamų ar buvusių miesto tarybos narių, taip pat – žmonių, anksčiau dirbusių Kauno miesto savivaldybės administracijoje.

„Iš šalies“ šį kartą kandidatuoja Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas. O iki šiol savivaldybės taryboje dirba kito teatro – Kauno valstybinio muzikinio – vadovas Benjaminas Želvys bei jo pavaduotojas Rimantas Lekavičius (abu kandidatuoja ir dabar, kaip „Vieningo Kauno“ atstovai).

Trečiasis kandidatų gausumu – Lietuvos socialdemokratų partijos sąrašas, kuriame – daugiau nei 50 pavardžių. Pirmuoju numeriu sąraše įrašytas šios partijos Kauno skyriaus pirmininkas Darius Razmislevičius, jau turėjęs galimybę padirbėti miesto taryboje. Jis, beje, savo darbo biografiją turtino, dirbdamas įvairiose miesto savivaldybei priklausančiose įmonėse, pastaruoju metu buvo įdarbintas biudžetinės įstaigos „Parkavimas Kaune“ direktoriaus pavaduotoju (tik prieš rinkimus siūlau rinkėjams neskaityti komentarų apie šios įmonės darbą, paskui dar nuspręs iš viso neiti balsuoti…).

Socialdemokratų sąrašo pabaigoje galime aptikti pavardę Arvydo Garbaravičiaus. Lygiai prieš 20 metų jis tapo Kauno miesto meru ir pirmasis šiame poste išdirbo visą ketverių metų kadenciją. Iki jo buvę merai tokių pareigų netekdavo vos po kelių mėnesių ar metų tarnystės, kadangi tai priklausė nuo susitarimų tarp tarybos frakcijų. Nuo 2015-ųjų merą tiesiogiai renka savivaldybės gyventojai.

V. Juozapaitis bendruomenių surengtuose debatuose A. Verygai metė iššūkį

Keli štrichai apie tuos, kurie nori ir po kovo 5-ąją vyksiančių rinkimų būti valdančiąja dauguma

„Vieningo Kauno“ sąraše – 44 kandidatų pavardės, ir beveik visas jas galime aptikti kadenciją baigiančios Kauno miesto savivaldybės tarybos narių sąraše. Tiesa, tarp kandidatų yra ir politikos naujokų. Pirmasis iš „vieningųjų“, kaip portalas jau skelbė, yra dabartinis Kauno miesto meras, antra – garbioji Jūratė Elena Norvaišienė, trečiasis – anksčiau minėtas Kauno valstybinio muzikinio teatro vadovas B. Želvys, 4-a – mero šeimai priklausančios „Vičiūnų grupės“ vadovaujanti (tris aukštojo mokslo diplomus įgijusi) darbuotoja Ramunė Bičkauskienė. Šioje bendrovėje ji dirba nuo 2003-ųjų. „Vieningo Kauno“ narė yra nuo organizacijos susibūrimo. Tai pačiai organizacijai priklauso ir p. Ramunės sutuoktinis – vieno komercinio banko Vilniaus filialo vadovas. Jis Kauno miesto tarybos rinkimuose nekandidatuoja.

Rinkimų komiteto sąraše yra ir daugiau su UAB „Vičiūnų grupė“ darbiniais santykiais anksčiau ar šiuo metu susijusių asmenų pavardžių. Paskutinis jame – Donatas Bacevičius, Lietuvos architektų sąjungos narys, MB „DBA projektai“ vadovas.

Tikėtina, kad solidžiausią viešojo administravimo patirtį iki šiol yra sukaupusi „Vieningo Kauno“ kandidatė Ligita Valalytė, kuri yra baigusi socialinės edukologijos bei vadybos, o taip pat – vadybos bei verslo administravimo studijas. Ji dirbo Lietuvos veterinarijos akademijoje (2009 – 2016 m.), vadovavo „ankstesniais laikais“ Kauno savivaldybės įkurtam Aleksote technologijų parkui „Technopolis“, vėliau – Užimtumo tarnybai, o 2020-aisiais buvo tapusi Aplinkos ministro pavaduotoja. Tačiau 2021 metais (anot VRM skelbiamų duomenų) jos biografijoje atsirado naujas įrašas – „Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Direktoriaus pavaduotoja“. Visuomeninio komiteto sąraše dabartinė Kauno miesto savivaldybės tarybos narė L. Valalytė – 28-a.

Viena iš politikos naujokų – 8-uoju numeriu į „Vieningo Kauno“ sąrašą įrašyta Loreta Stonkienė. Savo laiku baigusi Plungės 5-ąją vidurinę, ji vėliau studijavo Kauno rajone, Lietuvos žemės ūkio universitete, kur įgijo namų ūkio technologės specialybę. Po studijų dirbo technologe „Plungės kooperatinėje prekyboje“, o 2016-aisiais tapo UAB „Vičiūnų grupė“ darbuotoja. Kaip nurodyta viešai skelbiamoje rinkimų į savivaldybės tarybą kandidato anketoje, dabar ši moteris yra produktų ir technologijų vystymo vadovė.

L. Stonkienės anketos Privačių interesų deklaravimo grafoje „sutuoktinis, sugyventinis, partneris“ įrašyta Visvaldas Matijošaitis. Tarp pastarojo asmens ryšių minima jo narystė įvairiose organizacijose ( tarp jų – ir „Vieninga Lietuva“, – nuo 2010-ųjų rugpjūčio 24-osios), taip pat – UAB „Vichiunai Europe N.V“ bei kitos įvairiais verslais užsiimančios įmonės, kurių akcininkas yra Kauno miesto meras.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA