A. Kurauskas: šachmatų klube lankosi žaidėjai nuo 5 metų, matematika jiems klosis kaip iš pypkės - Kas vyksta Kaune

A. Kurauskas: šachmatų klube lankosi žaidėjai nuo 5 metų, matematika jiems klosis kaip iš pypkės

Griunvaldo šachmatų klube./ R. Tenio nuotr.

Karališku vadinamas šachmatų sportas po karantino Kaune išgyvena atgimimą – žaibo ir greitųjų šachmatų turnyruose nuolat dalyvauja būrys žaidėjų – nuo 5 iki 85 metų. Griunvaldo šachmatų klube pernai vyko daugiau kaip 70 turnyrų, taip pat simultanai su didmeistriu Šarūnu Šulskiu ir net Lietuvos šachmatų čempionato finalas, nulėmęs, kas vyks į olimpiadą Indijoje.

Jaunausiam žaidėjui – penkeri

Griunvaldo šachmatų klubo pirmininkas Alvydas Kurauskas džiaugiasi, kad žmonės laisvalaikiu pasirenka eiti ne į barą ar sėdėti prie kompiuterio, o atvyksta į šachmatų klubą. Ateina ir mažieji – jauniausiam klubo lankytojui – vos penkeri. Vyriausias žaidėjas – 85 m. korespondencinių šachmatų Europos čempionas Gintautas Plungė – atvyksta net iš Šiaulių.

Į klubą žaisti atkeliauja žmonės iš Vilniaus, Alytaus ir kitų miestų, yra žaidę žmonės iš Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos, Baltarusijos, Ukrainos, Izraelio, Rusijos ir net Ekvadoro.

Treneris Arūnas Žygas teigia, kad žaisti šachmatais galima pradėti mokytis nuo 4-5 metų amžiaus.

Žaidžia D. Domanaitis ir klubo vadovas A. Kurauskas./ KVK nuotr.

Matematikos korepetitorių nebereikės

Šachmatų klubo vadovas A. Kurauskas tikina, kad žaidžiant šį žaidimą gerėja matematiniai gebėjimai, tad šios disciplinos korepetitorių tikrai neprireiks.

„Čia turi spręsti uždavinius su keliais nežinomaisiais. Ten, kur skaičiai – šachmatai geriausias pagalbininkas. Liūdna žvelgiant į statistiką, kiek pernai moksleivių neišlaikė matematikos egzamino. Reiškia, jie nelavino loginių gebėjimų. Gal derėtų pasimokyti žaisti šachmatais, ar rengti šachmatų pamokas mokykloje? Garantuoju, korepetitorių nebereikės“, – tikino A. Kurauskas.

Kitas pašnekovas teigia, kad nuolat žaidžiant šachmatais ryškiai lavinama atmintis.

„Mano amžiaus žmones šachmatai gelbsti nuo Alzheimerio. Dar neteko girdėti, kad koks didmeistris būtų sirgęs šia liga“, – atkreipė dėmesį treneris A. Žygas ir pridūrė: „Anksčiau buvo pilni šachmatų klubai, vykdavo miesto pirmenybės, mačai Vilnius-Kaunas, kur stovėdavo net 100 lentų. Dabar to nebėra“, – su nostalgija prisiminė šachmatų veteranas.

Aukštų rezultatų siekianti Patricija Alionytė./ KVK nuotr.

Sieks tapti didmeistre

Griunvaldo šachmatų klube sutikta trylikametė Patricija Alionytė jau sužaidė apie 1500 partijų, yra tapusi Lietuvos vicečempione merginų grupėje iki 14 metų.

Iš pradžių dar lankydamas darželį šiuo žaidimu susidomėjo brolis, o vėliau ir ji pati. Abu patekę pas gerą trenerį ėmė siekti rezultatų. Jos teigimu, šachmatai yra linksmas, įdomus, intriguojantis, azartiškas žaidimas.

„Pradėjome keliauti po Lietuvą, žaisti daugybėje turnyrų, ne vieną jų laimėjau, pelniau prizines vietas. Ateityje sieksiu tapti didmeistre ir stojant į universitetą gauti specialią stipendiją“, – tikslus vardino P. Alionytė.

Šachmatų klubas
Šachmatų lentoje išsirikiuoja karalius, valdovė, du bokštai, du žirgai, du rikiai ir aštuoni pėstininkai./  R. Tenio nuotr.

Iš Ukrainos dėl karo atvykęs paauglys Danil pasakojo šachmatais susidomėjęs dar tėvynėje.

„Kauno klube lankausi apie pusmetį. Labai patinka dalyvauti žaibo ir greituosiuose turnyruose, siekti rezultatų. Šachmatai padeda atitraukti slogias mintis apie karą“, – sakė vaikinas.

Kaunietis Danas Domanaitis tikino šachmatais besidomintis jau kone penkiolika metų. Vaikinas siekia pakelti FIDE reitingą, patobulėti.

„Šachmatai gyvenime padeda kuriant strategiją, moko taktikos, aštrina mąstymą, greitina sprendimų priėmimą“, – vardino jis.

Didmeistris Šarūnas Šulskis tapo 96-ojo tarptautinio Heistingso šachmatų kongreso, rengiamo nuo 1895 metų, nugalėtoju./ Organizatorių nuotr.

Laimėjo istorinį turnyrą Anglijoje

Tarptautinis šachmatų didmeistris, 8 kartus Lietuvos šachmatų čempionas, ilgametis Lietuvos olimpinės šachmatų rinktinės narys, tarptautinės kategorijos šachmatų teisėjas bei treneris Šarūnas Šulskis priduria, kad šachmatai nuo ankstyvo amžiaus ugdo protą, atmintį, loginį mąstymą, discipliną, susikaupimą.

Š. Šulskis šachmatais žaisti pradėjo antroje klasėje. Tiesa, pirmiau išbandė krepšinį.

„Nuėjau į pirmą krepšinio treniruotę evangelikų reformatų bažnyčioje Kėdainiuose. Treneris davė vieną kamuolį, mūsų susirinko 5-6. Matau, berniūkščiai vienas iš kito atiminėja, o man atrodė, šventvagystė plėšti iš kažkieno kamuolį. Treneris liepė man išeiti. Prisiekiau daugiau neiti į jokį būrelį, tačiau netrukus į gyvenimą atėjo šachmatai. Iš pradžių jų žavesio nesupratau: žmonės stumdo figūrėles tylėdami… Pirmas mano treneris buvo Algis Augustaitis, jaučiausi čia reikalingas, prasidėjo varžybos: Lietuva, Latvija, Estija“, – pasakojo Š. Šulskis ir akcentavo: „Tai garbingas žaidimas, čia neįmanomos muštynės. Ne veltui jis vadinamas karališku žaidimu: žmonės čia nepatiria traumų.“

Paauglystėje jis mokėsi pasaulinio lygio šachmatininkų Botviniko-Kasparovo šachmatų mokykloje.

Paskutinės Š. Šulskio varžybos – saldžiai pergalingos. 2023 m. sausį vykusiame 96-ajame tarptautiniame Heistingso (Anglija) šachmatų kongrese, rengiamame nuo 1895 metų, jis pelnė pirmąją vietą. Pagrindiniame „Masters“ turnyre dalyvavo 95 šachmatininkai iš 25 valstybių.

„Turbūt, tai buvo mano gyvenimo varžybos“, – kukliai pridūrė didmeistris.

Šachmatų klubas
Lietuviai džiugina pasiekimais: 2022 m. Indijoje vykusioje 44-ojoje Šachmatų olimpiadoje Lietuvos rinktinė pelnė 10 vietą./ R. Tenio nuotr.

Žaidžia Pravieniškėse

Š. Šulskis ne tik moko vaikus Lietuvos šachmatų mokykloje, darbuojasi šachmatų klube „Margiris”, bet ir karts nuo karto nuvyksta sužaisti partijų su Pravieniškių pataisos namuose kalinčiais nuteistaisiais. Būna, kad vienu metu jis žaidžia su penkiais kalinčiaisiais.

„Aplankau kalinius, pažaidžiame šachmatais, aptariame naujienas. Ten yra didelių entuziastų! Šachmatai padeda jiems atjungti savo mintis nuo negerų dalykų, primiršti nelaimę, dėl kurios buvo paskirtas laisvės atėmimas. Tai ne tik 20 min. trunkanti partija. Jie stengiasi žaisti vis geriau“, – teigė didmeistris.

Jis pabrėžė, kad šachmatai moko žiūrėti į priekį, numatyti ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.

„Dažnai nusikaltimai padaromi nepaskaičiavus, koks atpildas už tai vėliau gali ateiti. Kai kuriuos žaidimas taip pagavo, kad ėmė prenumeruoti šachmatų žurnalus, teirautis, ar atvyks ir kitų didmeistrių, pasvajoja ir apie didmeistrių Viktorijos Čmilytės-Nielsen ar jos vyro Peter Heine Nielsen apsilankymą“, – pasakojo Š. Šulskis.

Įkurti Kauno šachmatų namus

Atsisveikindamas šachmatų klubo vadovas A. Kurauskas prasitaria apie ilgai gvildenamą idėją – Kauno šachmatų namų įkūrimą.

„Pastatykime Kaune gerus šachmatų namus! Jie patys pasirūpins finansiniu išlaikymu, taps garbė būti tokio klubo nariu. Deja, tokių namų nėra. Mūsų klubo draugas iš „Margirio“ klubo Š. Šulskis žaidė Anglijos turnyre, kuris buvo pradėtas 1895 m. Visiems garbė žaisti tokiame turnyre. O pas mus, Lietuvoje?“, – atsisveikino A. Kurauskas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA