ES pasiekė susitarimą dėl 180 eurų dujų kainų „lubų“ - Kas vyksta Kaune

ES pasiekė susitarimą dėl 180 eurų dujų kainų „lubų“

BNS 2022/12/19 21:55
Magistralinis dujotiekis (GIPL) tarp Lietuvos ir Lenkijos / „Amber Grid“ nuotr.

Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrai pirmadienį pasiekė susitarimą dėl bloke galiosiančios gamtinių dujų kainų viršutinės ribos nustatymo, pranešė pareigūnai, o Maltos ministrė pareiškė, kad kainų „lubos“ siekia 180 eurų už megavatvalandę (MWh).

„Mes kalbame apie 180 eurų kainos lubas. Susitarti nebuvo paprasta“, – naujienų agentūra AFP cituoja Maltos energetikos ministrę Miriam Dalli.

Pasiekus susitarimą dėl dujų kainų „lubų“, pašalinamos kliūtys patvirtinti kitas priemones, kuriomis siekiama sušvelninti dėl Rusijos karo Ukrainoje Europą ištikusios energijos krizės poveikį, t. y. bendrą dujų pirkimą ir paspartintas leidimų atsinaujinančiųjų išteklių energijos projektams išdavimo procedūras.

Ginčai dėl dujų kainų viršutinės ribos tarp valstybių narių virė net keturis mėnesius.

Dalis valstybių narių norėjo kuo skubiau sumažinti dėl Rusijos karo Ukrainoje smarkiai pakilusias dujų kainas nustatant viršutinę ribą, kurios elektros gamybai naudojamų dujų kaina negalėtų viršyti.

Kitos valstybės narės, visų pirma Vokietija, nenorėjo, kad kainų viršutinę ribą būtų pernelyg lengva aktyvuoti, nes tai, jų nuomone, galėtų atgrasyti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekėjus ir jie rinktųsi pelningesnes Azijos rinkas.

Galiausiai Vokietija nubalsavo už 180 eurų kainų „lubas“, nors šis lygis yra gerokai žemesnis, palyginti su Europos Komisijos iš pradžių siūlyta 275 eurų viršutine riba, pranešė vienas ES diplomatas.

Dujotiekiu tiekiamų gamtinių dujų lyginamoji kaina Europoje pirmadienį rinkoje buvo kiek mažesnė nei 112 eurų už megavatvalandę. Vasarą ji buvo trumpam pakilusi iki beveik 340 eurų už megavatvalandę.

„Sugebėjome pasiekti labai svarbų susitarimą dėl dujų kainų „lubų“, – pareiškė ministrų susitikimui pirmininkavęs Čekijos pramonės ministras Jozefas Sikela, kurio šalis šį pusmetį pirmininkauja ES Tarybai.

„Taigi Europa turės paketą priemonių, kurios jai padės pasirengti kitai žiemai ir apginti piliečius ir bendroves nuo per didelių kainų svyravimų.“

Kokios sąlygos susietos su sutarta kainų viršutine riba, kol kas neaišku.

Komisija yra siūliusi, kad kainų „lubos“ būtų aktyvuotos tik tuo atveju, jeigu kaina bent dvi savaites iš eilės viršytų tą ribą, o SGD kaina tuo pat dviejų savaičių laikotarpiu didžiąją laiko dalį viršytų tam tikrą lygį.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA