Tėvai su siaubu laukia naujų metų: naują tvarką laiko prievarta ir šeimos silpninimu - Kas vyksta Kaune

Tėvai su siaubu laukia naujų metų: naują tvarką laiko prievarta ir šeimos silpninimu

Lrytas.lt 2022/11/21 21:45
Asociatyvi / DELFI nuotr.

2023 m. keičiasi vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai. Numatoma, kad atostogų laiką mamos turės dalytis su tėčiais, o to atsisakius bendra trukmė trumpės. Tėvai tokias pataisas laiko prievartos mechanizmu, esą tai šeimą tik silpnins.

Vaiką augins abu

Nuo kitų metų sausio 1 d. keičiasi vaiko priežiūros atostogų tvarka. Konkretų biudžetą Seimas patvirtins antradienį, tačiau jau dabar Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kas laukia naujagimio tėvų.

Pagrindinis pokytis – vaiko priežiūros tvarka. Ministerija skelbia, kad Europos Sąjunga priėmė direktyvą, kuri numato pareigą visoms valstybėms numatyti tiek tėčiui, tiek mamai būtinus vaiko priežiūros mėnesius.

Tai reiškia, kad tiek vaiko tėtis, tiek mama bent po du mėnesius turėtų prižiūrėti savo mažylį, o likusį laiką bus galima dalintis pagal šeimos poreikį. T. y., jei vaiką daugiausia prižiūri mama, tėtis vis tiek bent du mėnesius turėtų pasiimti atostogų ir prižiūrėti vaiką, o mama per tą laiką turėtų eiti į darbą. Abu tėvai vienu metu pasiimti atostogų negali. Jeigu tėtis nutartų nenorintis pasiimti jam priklausančių dviejų mėnesių tėvystės atostogų, tie mėnesiai mamai nepersiduotų, t. y., bendra vaiko priežiūros išmokos gavimo trukmė sutrumpėtų.

Jeigu vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis turės teisę į du neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų mėnesius ir turės teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už papildomą dviejų mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį.

Nauja tvarka primena prievartą?

Tačiau kai kurie tokį tėčių skatinimą pasiimti tėvystės atostogas laiko prievarta ir šeimos silpninimu.

„Man labai gaila, kad geri dalykai eina per tam tikrą priedangą ir manipuliaciją, ypač, kai mes kalbame apie neperleidžiamas atostogas, kur tėčiai prievartaujami būti su vaikais. Tai yra prastas momentas. Geriau yra skatinti tėčius būti su vaikais. Mes turime labai gražios praktikos – vienas mėnuo tėvystės atostogų yra fantastiškas. Dabar pirmą mėnesį ir tėtis, ir mama dažniausiai būna su vaikučiu.

Jeigu valstybė iš tikrųjų nori labiau paskatinti tėčius įsitraukti į vaikų ugdymą, reikia sekti tuo pačiu keliu – tėčiams duoti papildomai atostoginių pinigų, kad jie galėtų daugiau laiko praleisti su vaikais, bet neišgrūdant tuo pačiu metu mamos į darbą. Nebent tai yra pačios šeimos pasirinkimas ir noras. Iš tikrųjų šis projektas apie tai, kaip mamą atimti iš šeimos“, – portalui lrytas.lt sakė Lietuvos tėvų forumo narys Audrius Murauskas.

Pasak jo, ką tik gimusiam kūdikėliui labai svarbu būti su mama, ypač jei ji žindanti.

„Jeigu šeima nutaria vaiką žindyti net dvejus ar trejus metus, tai mama prievartaujama nutraukti žindymą, nes turi eiti į darbą.

Kita vertus, kokia nauda iš tos mamos, sugrįžusios į darbą? Pavyzdžiui, mama – pradinių klasių mokytoja. Kai ji išeina į dekretą, jos klasę perima kolegos ir ugdo kelerius metus. Dabar staiga po metų atsiranda senoji mokytoja.

Kaip tiems pirmokams jaustis, kai pasikeitė mokytoja? O po dviejų mėnesių vėl sugrįžta anas mokytojas? Ir tai – tik viena profesija. Galime kalbėti apie aibę kitų specialybių, kur momentinis sugrįžimas įneša tik daugiau sumaišties“, – kalbėjo A.Murauskas.

Ir nors valdžia naujomis pataisomis sako stiprinsianti šeimą, ypač tėčių ryšį su vaikais, pasak Lietuvos tėvų forumo nario, šeima taps tik silpnesnė.

„Tos jėgos, kurios siekia silpninti šeimą, šiandien pradėjo labai aiškiai reikštis. Aš pasisakau už tai, kad vieno gėris nebūtų prievarta brukamas kitam. Jei yra moterų, kurios natūraliai neturi mamystės geno, jos saviraišką įgyvendina darbe. Bet toms, kurios turi labiau išreikštą mamystės geną, reikia sudaryti sąlygas auginti jaunąją kartą – tai yra valstybės pagrindas.

Kuo daugiau mes skirsime dėmesio vaikams jų ankstyvajame periode, tuo stipresnės asmenybės užaugs ateityje. Labai keistai atrodo, kai šeimai pasakoma, ką jai daryti, o paskui tikimasi, kad joje užaugs atsakingi asmenys. Kai jie užauga nesavarankiški, tada valstybė toliau jais rūpinasi. Pati valstybė save įsivaro į akligatvį. Kam taip naudinga ugdyti „avių bandą“? Tiems, kurie tiesiog trokšta kažką valdyti“, – pabrėžė pašnekovas.

Jis aptarė ir Europos Sąjungos direktyvą. Anot A.Murausko, joje sakoma, kad sąlygos negali būti bloginamos, o Lietuvos valdžia būtent tą ir daro.

Lietuva pakankamai daug mėnesių skiria motinystės atostogomis, o nemažai šalių išleidžia tik pusei metų. Mes kažin kur tai viršijame – yra šalių, kurioms reikia nusispirti iki Lietuvos. Bet Lietuva, deja, įgyvendinama direktyvas, sąlygas blogina, pažeidinėja tarptautinius įstatymus. Tai liūdina. Kai tokiu būdu adresuojama, tada pradedi galvoti, kad kažkam tai yra naudinga“, – svarstė A. Murauskas.

Tai, jog tėčiui atsisakius pasiimti vaiko priežiūros atostogas, tie du mėnesiai nėra perleidžiami mamai ir sutrumpėja bendra vaiko priežiūros išmokos gavimo trukmė, A.Murauskas laiko savotiška bauda.

„Man atrodo, mes turime ugdyti savarankiškas šeimas ir sudaryti sąlygas jiems pasirinkti geriausias sąlygas, o ne nuspręsti, kas jiems gerai, tuo labiau ne bausti“, – pabrėžė vyras.

Jis pripažino, Seimo eskaluojami pataisų tikslai, esą siekiama stiprinti tėčių ryšį su vaikais, – svarbūs. Tačiau jų reikėtų siekti ne taip.

„To ryšio per du mėnesius tu nesukursi. Kad tėčiams trūksta ryšio su vaikais, aš pastebiu. Bet taip pat pastebiu didesnę dalį sąmoningėjančių tėčių, daugiau įsitraukiančių į vaikų ugdymą. Reikėtų profesionaliai sudaryti tėčiams sąlygas turėti didesnes galimybes pasitraukti iš darbo vietos. Dabar pagrindiniai šeimos maitintojai per vaikų priežiūros atostogas yra tėčiai.

Jei tėtis galėtų leisti laiką su vaiku ir išlaikyti darbo užmokestį, garantuoju, kad jis mielai tą darytų. Jeigu būtų galimybė nepertraukiamas atosotogas pasiimti po atskirą dieną per visą tą laikotarpį, tada galbūt tėčiai nedirbtų penktadieniais ir turėtų ilgesnį savaitgalį su šeima. O kada yra neperleidžiamos atostogos, tada šeima yra tiesiog apvagiama“, – nuomonę dėstė A.Murauskas.

Jis sakė, kad taip mano ne jis vienas. Nuo 2023-iųjų besikeičiančios tvarkos nelaukia dažna šeima.

„Teko bendrauti su labai daug šeimų ir neteko sutikti nė vienos, kuri būtų patenkinta“, – pridūrė pašnekovas.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA