Stulpo akrobatės Vaida ir Eglina: tikime, kad šis sportas vieną dieną taps olimpine sporto šaka | Kas vyksta Kaune

Stulpo akrobatės Vaida ir Eglina: tikime, kad šis sportas vieną dieną taps olimpine sporto šaka

Stulpo akrobatės Vaida Aleksandravičiūtė ir Eglina Mažeikienė./ R. Tenio nuotr.

Stulpo akrobatės sesės Vaida ir Eglina dieną pradeda špagatų serija ir disciplinuotomis treniruotėmis. Gimnastės lygiuojasi į geriausius šokėjus, tokius, kaip dirbantieji garsiausioje pasaulio cirko trupėje „Cirque du Soleil“. Prieš penkerius metus Kaune įkūrusios stulpo sporto studiją merginos siekia populiarinti šį užsiėmimą Lietuvoje ir neabejoja, kad vieną dieną jis taps olimpine sporto šaka.

Stulpo sporto („pole sport“) akademijos „Vipera“ įkūrėjos, trenerės Vaida Aleksandravičiūtė ir Eglina Mažeikienė (studiją įkūrė trise su Vygintu Mažeika – aut. past.) pasakoja apie Kauno sportininkų bendruomenę, pasiruošimą pasirodymams ir gimnasčių karjerą.

Vipera Pole akademija
Stulpo akrobatė Vaida Aleksandravičiūtė ne tik dalyvauja tarptautinėse varžybose, bet ir populiarina šį sportą televizijos projektuose: 2022 m. ji laimėjo TV projektą „Lietuvos talentai“, yra dalyvavusi TV projekte „Šokio revoliucija“./ R. Tenio nuotr.

Sužavėjo gimnastika

Vaikystėje V. Aleksandravičiūtė norėjo mokytis gimnastikos ar lankyti cirko treniruotes, bet gimtajame mieste tokie užsiėmimai nevyko, tad pasirinko šokio būrelį.

„Namie vis tiek bandydavau gimnastikos elementus, net sienos griūdavo, tad mama netrukus pasiūlė persikelti sportuoti į lauką“, – šypsodamasi pasakojo Vaida.

Paauglystėje seserys išvydo „pole dance“ (stulpo šokio) įrašą internete ir liko sužavėtos efektingo pasirodymo. Užsimanė ir pačios išmokti sudėtingų triukų.

Studijoms atvedus į Kauną, vyresnioji Eglina išbandė stulpo sporto užsiėmimus, o netrukus pasikvietė ir sesę.

Vipera Pole akademija
Stulpo akrobatė Eglina Mažeikienė./ R. Tenio nuotr.

„Turėjau kryžminio raiščio traumą, porą metų buvau iškritusi iš sporto. Kai pradėjau grįžinėti į sportą su kita disciplina – stulpo sportu – buvo labai sunku. Svaigo galva, artėjo sesija, bemiegės naktys – viskas tuo metu susikrovė į tragišką treniruotę. Svarsčiau, Dieve, gal čia ne man? Bet jau 12 metų esu čia“, – sakė Eglina Mažeikienė.

„O man labai gerai sekėsi, iš prigimties esu labai lanksti. Jau aštuonerius metus šiame sporte save realizuoju“, – džiaugėsi V. Aleksandravičiūtė.

Vipera Pole akademija
Vaida Aleksandravičiūtė demonstruoja lankstumą./ R. Tenio nuotr.

Šokti gali visi

Lietuvoje stulpo sporto užuomazgos pradėjo formuotis maždaug 2010 m., gimnastų skaičius pamažu augo. 2021 m. kovą buvo įkurta Lietuvos oro ir pole sporto federacija, vienijanti stulpo sportininkus, trenerius, teisėjus, sporto entuziastus.

Iš Lazdijų kilusios Vaida ir Eglina pažymėjo, kad šiuo metu jų telkiamoje sportininkų bendruomenėje yra apie šimtas žmonių: vaikų ir suaugusiųjų. Dar viena treniruočių studija veikia Panevėžyje.  Sporto treniruotes lanko vaikai nuo 4-5 m., o vyriausiam užsiėmimų dalyviui yra kiek daugiau, nei 50 metų. Amžius neribojamas.

Beje, vyriausia pasaulinio lygio stulpo sporto atletė yra Greta Pontarelli iš JAV, skaičiuojanti 71 metus. Ji yra 11 kartų pasaulio čempionė. Šokti moteris pradėjo sulaukusi 59-erių.

Pašnekovės pažymėjo dar kelis sportininkus, kurie įkvepia: Marion Crampe, Bendy Kate, Dimitry Politov, taip pat šokėjai iš garsiosios cirko trupės „Cirque du Soleil“.

Vipera Pole akademija
Šiame sporte daugybė figūrų atliekama žemyn galva ir pavojingame aukštyje./ R. Tenio nuotr.

Įvairių elementų mokosi metų metus

Stulpo šokis turi tris stilius: sportinį, meninį ir egzotinį (t.y. pramoginį, šokamą su aukštakulniais). Pašnekovės koncentruojasi į sportinį stilių, studijoje taip pat mokoma ir meninio.

Kauno treniruočių salėje stovi keliolika stulpų, jų aukštis – 4,3 m. Trenerės rodo aplankus su pratimais: duetų elementai, sukiniai, statikos elementai, jėgos figūros. Visų jų stropiai mokomasi per užsiėmimus. Kiekvienas pratimas vertinamas taškais. Gabiausieji siunčiami į varžybas.

„Aš šiame sporte jau 12 metų, bet dar yra daugybė dalykų, kurių reikia išmokti“, – atviravo trenerė Eglina, pažymėjusi, kad besilaukdama dukros Polinos Olimpijos, šiuo sportu užsiiminėjo iki paskutinės gimdymo dienos.

Ar užsiimant šiuo sportu pasitaiko traumų? Pašnekovės tikina, kad nedidelių: išsisuka alkūnę, įsiskelia kojos pirštą. Dažniausia pasitaikanti trauma – kai į stulpą įsispiria kelią ar pėdą.

„Traumos retos, nes tai nekontaktinis sportas, žmogus tobulėja palaipsniui, o sudėtingų triukų mokomasi su padėjėju, kuris prilaiko, šalia stulpo paklojami ir čiužiniai. Sunkūs elementai daromi žemame aukštyje“, – aiškino trenerė E. Mažeikienė.

Vipera Pole akademija
Kultivuojant stulpo akrobatiką yra lavinami viso kūno raumenys. Trenerė E. Mažeikienė besilaukdama šiuo sportu užsiiminėjo iki paskutinės gimdymo dienos./ R. Tenio nuotr.

Siekia olimpinio pripažinimo

2020 m. Pasaulinė tarptautinės sporto federacijos asociacija oficialiai pripažino „pole sport“ sporto šaka. Tikimasi, kad šis užsiėmimas taps olimpine sporto šaka, tam dar reikia daugiau „pole sport“ federacijų pasaulyje.

Ar pašnekovės dalyvautų olimpiadoje?

„Priklauso nuo to, kada šis sportas bus įtrauktas į olimpiadą. Jei po 20 metų – veikiausiai ne, bet jeigu greitu metu, gal ir dalyvautume“, – svarstė akrobatės.

Pašnekovės nuolat dalyvauja tarptautinėse varžybose, pasirodo po vieną arba duetu. Studijoje yra apdovanojimų kampelis, jame – daugybė taurių, diplomų. Prizinės vietos pasiektos varžybose Lenkijoje, Latvijoje, kitose šalyse.

Vipera Pole akademija
Šiame sporte trumpa apranga naudojama ne dėl kūno demonstravimo, o kad oda geriau sukibtų su stulpu atliekant triukus. Būna ir tokių sudėtingų elementų, kur nesilaikoma nei rankomis, nei kojomis – tepadeda odos sukibimas. /R. Tenio nuotr.

Vaida Aleksandravičiūtė 2022 m. laimėjo TV projektą „Lietuvos talentai“. Čia atliko pasirodymus ant kabančio stulpo. Beje, šiame šou ji pirmą kartą pasirodė ant maždaug 6-7 m aukščio kabančio stulpo. Jį išbandė per generalinę repeticiją.

Kur akrobatės yra dar šokusios? Vaida Tailande išbandė maždaug septynių metrų aukščio virvę, o Eglina ant stulpo surengė savo vestuvinę fotosesiją.

„Palaipsniui stulpą imi tįstis visur. Pavyzdžiui, gimtadienis, išvyka į gamtą, kita šventė – atsiveži pastatomą stulpą ir demonstruoji triukus“, – kalbėjo E. Mažeikienė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA