Spektaklyje prabils Kaune gimusio garsaus XX a. filosofo E. Levino lūpomis | Kas vyksta Kaune

Spektaklyje prabils Kaune gimusio garsaus XX a. filosofo E. Levino lūpomis

Spektaklis „Veidas/Visage“./ S. Baturos nuotr.

Šią savaitę Nacionaliniame Kauno dramos teatre debiutuos spektaklis „Veidas/Visage“, sukurtas remiantis Kaune gimusio filosofo Emmanuelio Levino (1906-1995) kūryba. Vieno iš penkių įtakingiausių XX a. filosofų Europoje mintis į sceną perkėlė prancūzų režisieriai – Vincent Adelus ir Isabelle Adelus & Suran.

Spektaklis šįmet debiutuoja dviejose 2022 metų Europos kultūros sostinėse: Eše prie Alzeto ir Kaune. Balandį vaidinimo premjerą prancūzų kalba išvydo Ešo teatro (Liuksemburgas) žiūrovai, o lapkričio 11 d. pamatys ir kauniečiai. Pastatymų versijos skiriasi: Ešo mieste vaidino trys veikėjai: aktoriai Jean-Louis Coulloc‘h ir Sylvie Jobert bei lietuvis filosofas Viktoras Bachmetjevas. Lietuviškoje versijoje vaidmenis kuria aktoriai Marius Karolis Gotbergas, Motiejus Ivanauskas, Povilas Jatkevičius ir Artūras Sužiedėlis.

Spektaklio akimirka./ S. Baturos nuotr.

Atkleisti E. Levino filosofiją

Spektaklyje „Veidas/Visage“ atskleidžiamos pamatinės E. Levino idėjos: etinis santykis su Kitu ir atsakomybė už Kitą. Vaidinimas sukurtas iš filosofo minčių bei tekstų.

„Įprastai filosofija vertinama kaip abstrakti, sudėtinga, o šiuo spektakliu norime parodyti, jog taip nėra. Man asmeniškai filosofija padeda mąstyti apie savo gyvenimą, poelgius – manau, ji turėtų mus lydėti kasdien“, – yra sakęs spektaklio idėjos autorius, prodiuseris ir režisierius Vincent Adelus. Jis akcentavo, kad E. Levinas yra vienas svarbiausių mūsų laikų filosofų.

Stebint spektaklį režisierius ragino susimąstyti, kokia mano atsakomybė kito atžvilgiu.

„Kai žvelgiu į kitą asmenį ir matau jo akis, burną, nosį, kaktą ir galiu tai aprašyti – aš atsisuku į kitą asmenį kaip į objektą. Geriausias būdas susitikti su kitu asmeniu, tai net nenumanyti jo akių spalvos“, – prabyla spektaklio veikėjas nuo scenos.

Vienas iš lietuviškos spektaklio versijos filosofijos konsultantų Viktoras Bachmetjevas pažymėjo, kad pastatymai Liuksemburge ir Lietuvoje – skiriasi.

„Šie režisieriai su aktoriais dirba kaip su asmenybėmis, tad nemažai sprendimų padiktuoja patys aktoriai“, – pabrėžė V. Bachmetjevas.

Spektaklio akimirka./ S. Baturos nuotr.

Nelengva suprasti

Spektaklis susideda iš penkių dalių, paremtų Levino koncepcijomis: „Nemiga/Tai yra“, „Veidas“, „Atsakomybė“, „Erosas“ ir „Glamonė“.

Aktorius Povilas Jatkevičius kalbėjo, kad net eidamas kartu pietauti su kolegomis kalba E. Levino tekstais – tiek į juos įsismelkę.

„Po dviejų mėnesių darbo su režisieriumi V. Adelus ir filosofijos konsultantu V. Bachmetjevu – ta filosofija pagaliau „įėjo“. Kitiems E. Leviną labai nelengva suprasti, nes jo filosofija sudėtingai įkertama, gal net akademiška“, – tikino P. Jatkevičius.

Aktorius Motiejaus Ivanauskas atviravo, kad stengėsi išvengti E. Levino kaip asmenybės atkartojimo scenoje.

„Stengiamės perteikti filosofo mintis, o ne vaidinti jį patį. (…) Man artimiausias – Atsakomybės konceptas Su juo susiduri kasdien, bet išsamiai apie tai negalvoji“, – pažymėjo M. Ivanauskas.

Centre – aktorius Motiejus Ivanauskas./ S. Baturos nuotr.

Duoklė Kaunui

Įdomu, kad spektaklyje panaudotas kaunietiškas akcentas – tarpukariu pastatyto Kauno centrinio pašto grindų rašto reprodukcija. Lietuviškų elementų pažers ir garso takelis, taip pat kostiumai – jie pasiūdinti iš lino audinio.

Žiūrovai scenoje taip pat regės didžiulį veidrodį: 6 su 12 metrų dydžio. Šis veidrodis pabrėš Veido idėją, o kartu atspindės, ką žmogus regi žvelgdamas į kitą.

Filosofas E. Levinas žinomas iš šių darbų: „Totalybė ir begalybė“, „Apie Dievą ateinantį į mąstymą“, „Laikas ir Kitas“, „Nuo egzistencijos prie egzistuojančiojo“, „Kitaip negu būtis, arba Anapus esmės“, „Sunki laisvė“, „Etika ir begalybė“.

Kuriant spektaklį talkino filosofijos konsultantai: Viktoras Bachmetjevas, Bernard Fischer ir Robert Scholtus.

Spektaklio akimirka./ S. Baturos nuotr.

Premjera: lapkričio 11, 12, 13 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre (ant Didžiosios scenos).

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA