Pastarosiomis savaitėmis viešoje erdvėje verdant aistroms dėl PVM lengvatų ar kitokios paramos verslui, patiriančiam šoką, drastiškai augant energijos išteklių bei žaliavų kainoms, tiek politikai, tiek stambios verslo įmonės ar verslininkus vienijančios organizacijos „remia prie sienos” Vyriausybę. Nes ši, atseit, neatsižvelgia į daug kam gresiančius bankrotus ir kitų metų valstybės biudžetą formuoja „ne tokį, koks jis turėtų būti”.
Bet kaip tik šį ketvirtadienį paskelbta, jog akivaizdu, kad atsižvelgus į visus pasiūlymus bei pageidavimus, jų įgyvendinimui Lietuvos valstybės 2023-ųjų biudžete turėtų atsirasti papildomai ne mažiau nei milijardas eurų. Iš kur tiek paimti, iš ko atimti, (sveikatos apsaugos, gynybos, švietimo, socialinės rūpybos ar kokios kitos srities? ), kam skirti lėšų mažiau, nei iš anksto planuota, Vyriausybės oponentams nelabai rūpi.
Bet gal iš tikrųjų, „tuoj į gatves pasipils tūkstančiai bedarbių”, kuriems teks mokėti pašalpas iš to paties, nelabai optimistinio biudžeto, tai gal geriau duoti daugiau subsidijų verslui (kol dar jis gyvas) ir gali padėti surinkti tą biudžetą savais mokesčiais? Beje, ekonomistai teigia, kad bent trečiasis šių metų ketvirtis anaiptol nepatvirtino niūrių prognozių, – nors ir menkai, tačiau ekonomika vis tik dar paaugo. Tačiau rinkoje tam tikrų (irgi anaiptol ne drastiškų) pokyčių įvyko.
Spalio mėnesį Užimtumo tarnyba (UT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įregistravo 5 įmonių pranešimus apie būsimus grupinius darbuotojų atleidimus. Rugsėjį tokių pranešimų buvo 7.
Daugiausiai savo darbuotojų (net 199) įspėjo apie atleidimus ne koks viešbučių ar restoranų tinklas (nors šie apie subsidijas viešai kalba dažniausiai), – spalio 24-ąją UT pasiekė pranešimas iš sostinėje daugiau nei 6 metus veikiančios HCL „Technologies Lithuania” uždarosios akcinės bendrovės.
Rekvizitai.vz.lt nurodo, jog ši bendrovė „padeda „pasaulinėms įmonėms pertvarkyti savo verslą skaitmeniniam amžiui, teikia konsultavimo paslaugas”. Įmonės įstatinis kapitalas – 360 tūkst. eurų, šiemetinis grynasis pelnas – 1,18 mln. Eur., pardavimo pajamos – 17,41 mln. Eur., vidutinis darbuotojų atlyginimas 2022 -ųjų rugsėjį fiksuotais duomenimis, – 2385 eurai (moterų – 1812,77, vyrų – 2508,81 Eur,). Įmonės vykdantysis direktorius Shiv Kumar Walia. Darbuotojų skaičius – 275 (apdraustieji). Priežastis, kodėl didžiuma jų atleidžiami iš darbo, viešai nenurodoma.
Portalas „Kas vyksta Kaune” yra skelbęs apie prieš keletą metų vykusią šventę, kai panaši užsienio kapitalo įmonė buvo atidaryta Kaune, K. Donelaičio gatvėje, buvusios leidyklos patalpose. Iš pradžių priėmusi dirbti kelis šimtus jaunų programuotojų ir per įkurtuves džiugiai nusiteikusiam (dėl „augančio Kauno” bei dėl didėjančio ploto naujiems biurams įsikurti) miesto merui Visvaldui Matijošaičiui garantavusi verslo plėtrą, deja, vėliau šių planų įmonė taip ir neįgyvendino. Iš Kauno bei iš Lietuvos ji išsikėlė, tikėtina, į kraštus, kur darbo jėga pigesnė nei pas mus.
Daugiau šia tema
Užimtumo tarnybos duomenimis, apie ketinimus mažinti veiklos apimtis spalį pranešė ir išnešiojamąja prekyba (ne parduotuvėse, kioskuose ir ne prekyvietėse) užsiimanti UAB „Avon Cosmetics” (įspėti 26 darbuotojai), taip pat „Skinija”, besiverčianti pėdkelnių, triko, kojinių bei kitos panašios produkcijos gamyba. Ji žada iš darbo atleisti 29 žmones.
O Druskininkuose senokai kaimyninės valstybės įkurdinta sanatorija „Belorus” atleis 60 darbuotojų. Ta pati reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga dar gegužę UT informavo apie 51 darbuotojo atleidimą. Trakuose veikianti UAB „Esperanza Resort” (viešbutis) apie atleidimus iš darbo spalį įspėjo 71 darbuotoją.