Taupant elektrą valstybiniuose keliuose planuojama išjungti trečdalį šviestuvų – Kas vyksta Kaune

Taupant elektrą valstybiniuose keliuose planuojama išjungti trečdalį šviestuvų

Atsižvelgdama į energijos išteklių brangimą, Susisiekimo ministerija skatina taupyti išteklius transporto sektoriuje. Šiam tikslui ministerija siūlo konkrečias priemones, kurias turėtų įgyvendinti ministerijai pavaldžios įmonės ir savivaldybės. Taip pat parengti patarimai vairuotojams, leidžiantys kelionėms sunaudoti mažiau degalų ir sumažinti transportui skiriamas išlaidas. Minėti siūlymai dėl išteklių taupymo pateikti Vyriausybei.

„Susisiekimo ministerijos numatytos priemonės, skirtos ištekliams transporto sektoriuje taupyti, – nuo efektyvesnio eismo keliuose ir gatvėse organizavimo iki automobilių dalijimosi paslaugų plėtros ir darnaus judumo miestuose. Gyventojams patariame ir primename paprastus principus, kaip taupiau naudoti degalus įgudus ekonomiškai vairuoti, tinkamai prižiūrint automobilį ar vietoj asmeninio automobilio kasdienėms kelionėms dažniau renkantis alternatyvius, aplinkai draugiškus keliavimo būdus. Priklausomai nuo pasirinktų priemonių galima sunaudoti mažiau degalų ir sutaupyti nuo 7 proc. iki net 95 proc. išlaidų transportui“, – sako Susisiekimo ministerijos kancleris Ramūnas Dilba.

Pasak kanclerio, jei Lietuvos vairuotojai atsižvelgtų į ekonomiško vairavimo rekomendacijas ir sumažintų degalų suvartojimą bent 7 proc., tai leistų kiekvienais metais sutaupyti apie 250 mln. Eur, kuriuos vairuotojai išleidžia degalams, rašoma Susisiekimo ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Spūstys gatvėse ir keliuose – viena dažniausių priežasčių, padidinančių transporto priemonių degalų sunaudojimą. Šią problemą būtina spręsti efektyviai organizuojant eismą tiek valstybinės reikšmės keliuose, tiek gatvėse. Lietuvos automobilių kelių direkcija kelių rekonstrukcijos metu sieks užtikrinti sklandžias eismo sąlygas – pagal galimybes leisti eismą papildoma eismo juosta arba įrengti apylankas, kad ties rekonstruojamais ruožais būtų išvengiama spūsčių, į kurias patekę automobiliai sunaudoja daugiau degalų. Ieškoti būdų mažinti spūstis vykdant miesto gatvių rekonstrukcijos darbus raginamos ir savivaldybės.

Elektrai taupyti valstybinės reikšmės keliuose planuojama išjungti dalį šviestuvų, jų išjungimas vairuotojams iš esmės nepablogins matomumo tamsiu paros metu. Nepakenkiant eismo saugai, keliuose numatoma išjungti daugiau kaip 2 800 šviestuvų iš 8 433. Skaičiuojama, kad per metus tai leis sutaupyti apie 700 tūkst. kWh elektros energijos.

Mažinti degalų sunaudojimą miestuose leis įgyvendinamos darnaus judumo priemonės – viešojo transporto patogumo ir patrauklumo didinimas, dviračių ir pėsčiųjų takų infrastruktūros plėtra, miestuose įrengiamos aikštelės „Statyk ir važiuok“, kuriose galima palikti automobilį atokiau nuo miesto centro ir toliau tęsti kelionę viešuoju transportu, taip pat plėtojama alternatyviųjų degalų įkrovimo ar papildymo infrastruktūra, vis labiau populiarėjančios automobilių dalijimosi paslaugos. Darnaus judumo mieste planus šiuo metu yra parengusios ir įgyvendina 20 Lietuvos savivaldybių.

Įgyvendinant darnaus judumo priemones, miestuose bus įrengta 10 naujų „Statyk ir važiuok“ aikštelių, vien Vilniuje tokiose aikštelėse bus galima palikti apie 700 automobilių ir tęsti kelionę viešuoju transportu.

Prie transporto degalų sunaudojimo mažinimo veiksmingai prisideda plėtojamos automobilių dalijimosi paslaugos. Lietuvoje jos sparčiai populiarėja – šiuo metu dalijamasi daugiau kaip 2 500 automobilių. Šių paslaugų patrauklumui didinti ir toliau būtinas savivaldybių indėlis – tokių automobilių statymo, kitos tam reikalingos infrastruktūros kūrimas ar pritaikymas. Vokietijoje, kurioje yra seniausia ir labiausiai Europos Sąjungoje paplitusi dalijimosi ekonomikos kultūra, šiemet atliktais tyrimais nustatyta, kad vienas dalijimosi automobilis gali pakeisti net 20 privačiai naudojamų automobilių.

Susisiekimo ministerijos parengtoje atmintinėje siūlomos kiekvienam prieinamos priemonės. Vairuotojai, įgudę ekonomiškai vairuoti, gali sutaupyti iki 15 proc. degalų. Bent 7 proc. degalų leidžia sutaupyti techniškai tvarkingas automobilis. Tačiau efektyviausiai, net iki 95 proc., degalai taupomi kasdienėms kelionėms renkantis alternatyvius nuosavam automobiliui keliavimo būdus.

Atmintinę rasite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA