Lietuvoje prasideda gripo sezonas - Kas vyksta Kaune

Lietuvoje prasideda gripo sezonas primena, kas pasiskiepyti gali nemokamai

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad Lietuvoje šią savaitę prasideda 2022–2023 m. gripo sezonas, kuris tęsis iki kitų metų gegužės (20-osios metų savaitės). Įprastai šiuo laikotarpiu NVSC specialistai atidžiai stebi sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), hospitalizacijos rodiklius, vertina sergamumo dinamiką ir, atsižvelgdami į tai, siūlo savivaldybėms skelbti epidemijas, taikyti kitas užkrečiamųjų ligų valdymo priemones.

Iki šiol gripo sezono metu kiekvieną savaitę buvo skelbiami Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodikliai. Šiemet šie pranešimai, kuriuos NVSC pradės skelbti nuo kito pirmadienio (202-10-10), bus papildyti ir COVID-19 ligos sergamumo rodikliais.

Praėjęs gripo sezonas buvo panašus į ankstesnius

Nors lyginant su 2020–2021 m. sezonu, praėjusį sezoną buvo užregistruota 20 kartų daugiau gripo atvejų ir 2,4 karto daugiau ŪVKTI atvejų, NVSC vertinimu, praėjęs gripo sezonas buvo panašus į įprastus iki pandemijos buvusius gripo sezonus. Tokį didelį sergamumo rodiklių skirtumą lėmė nepalanki COVID-19 ligos epideminė situacija ir jos metu taikomos infekcijos plitimo ribojimo priemonės, kurios turėjo įtakos sergamumui visomis užkrečiamosiomis ligomis.

Praėjusį gripo sezoną Lietuvoje buvo užregistruoti 6 032 gripo atvejai ir 560 163 ŪVKTI atvejai. Daugiausia jų užfiksuota Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse, mažiausiai – Tauragės ir Utenos apskrityse. Šalies ligoninėse gulėjo 345 asmenys. Praėjusį gripo sezoną mirties atvejų nuo gripo nebuvo užregistruota.

Skiepytis rekomenduojama kasmet

Kiekvieną gripo sezoną pagal mokslininkų apskaičiavimus kuriama būtent tam sezonui skirta gripo vakcina, todėl skiepytis nuo gripo reikia kasmet. Šiemet 530 Lietuvos gydymo įstaigų galės įskiepyti daugiau nei 201 tūkst. gripo vakcinos dozių, skirtų rizikos grupių asmenų skiepijimui. NVSC primena, kad rizikos grupėms priklausantys asmenys skiepijami nemokamai, kiti asmenys tai gali padaryti savo ar darbdavio lėšomis.

„Labai svarbu paskiepyti rizikos grupėms priklausančius asmenis, kuriems gripo infekcija yra ypač pavojinga dėl galimų komplikacijų, sunkių ligos formų, hospitalizacijos ar net mirties“, – akcentuoja NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja, laikinai einanti direktoriaus funkcijas Giedrė Aleksienė.

Be to, skiepijimas nuo gripo padeda mažinti naštą sveikatos sektoriui ir kitas problemas, kylančias dėl didelio sergamumo – sumažėja vizitų pas gydytojus, prarastų darbingų darbo dienų skaičius, mažiau suvartojama antibiotikų, skirtų bakterinėms gripo komplikacijoms gydyti, skiepijant vyresnio amžiaus žmones, mažiau jų gydoma ligoninėse, sumažėja mirtingumas.

Nemokamai nuo gripo, kaip ir kasmet, skiepijami šioms rizikos grupėms priklausantys asmenys:

– 65 m. ir vyresni asmenys;
– nėščiosios;
– asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
– asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
– sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad vieno vizito pas šeimos gydytoją metu galima pasiskiepyti ne tik nuo gripo, bet ir nuo pneumokokinės bei COVID-19 infekcijų. Dėl skiepų rekomenduojama individualiai pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA