Didžiausios Kauno savivaldybės korupcijos bylos pabaigos dar nesimato – Kas vyksta Kaune

Didžiausios Kauno savivaldybės korupcijos bylos pabaigos dar nesimato

Visvaldas Matijošaitis ir Juozas Kriaučiūnas / R. Tenio nuotr.

„Ikiteisminiame tyrime ženkliai padaugėjo tiriamų aplinkybių“, – tai praėjusios savaitės gale portalui „Kas vyksta Kaune“ pranešė Lietuvos Generalinės prokuratūros atstovė (Komunikacijos skyriaus vedėja) Elena Martinonienė, atsakydama į klausimus apie buvusio Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Viliaus Šiliausko ir „Autokaustos“ bendrovės generalinio direktoriaus Juozo Kriaučiūno bylą. Vienas iš jų įtariamas rekordinio dydžio kyšio priėmimu, kitas – davimu.

Portalas, paakintas viešojoje erdvėje vis dažniau pasirodančių komentarų apie tai, kad šie „Kauno veikėjai išsisuks nuo atsakomybės, nes dideli pinigai viską gali“, paprašė Generalinės prokuratūros atstovę (nepakenkiant ikiteisminiam tyrimui) atsakyti, „ar įtariamieji noriai duoda parodymus ir ar jų nepadaugėjo, kokia tyrimo situacija yra dabar, kokie procesiniai veiksmai atlikti, ko dar trūksta, ir kada (bent apytikriai) tikimasi perduoti bylą nagrinėti teismui?“.

„Ikiteisminis tyrimas, kuriame V. Šiliauskui ir J. Kriaučiūnui pareikšti įtarimai, tebevyksta. Tyrime ženkliai padaugėjo tiriamų aplinkybių. Įtarimai kitiems asmenims nebuvo pareikšti.

Kiti ikiteisminio tyrimo duomenys apie asmenis, kurie byloje buvo apklausti, apie asmenų bendradarbiavimą su teisėsaugos pareigūnais ir jų duodamus parodymus, apie asmenų dalyvavimą procese, kol nebaigtas ikiteisminis tyrimas, yra neskelbtini“, – tokį atsakymą iš Generalinės prokuratūros gavo „Kas vyksta Kaune“.

Portalas primena, kad daugiau nei prieš pusmetį, kovo pradžioje, Generalinė prokuratūra pranešė apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, kurio duomenimis, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius galimai priėmė iš bendrovės direktoriaus kyšį už palankumą sudarant statybų ir susijusių darbų rangos sutartis bei jas administruojant. Tyrimą pradėjo STT Kauno valdybos pareigūnai, kontroliuojant bei vadovaujant Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Bendrovės „Autokausta“ generalinis direktorius J. Kriaučiūnas ir buvęs Kauno savivaldybės administracijos direktorius V. Šiliauskas / Kaunas.lt nuotr.

Pasak Generalinės prokuratūros atstovų, sulaikius įtariamuosius, vyko procesiniai veiksmai, kratos Kauno miesto savivaldybėje, įtariamųjų gyvenamosiose vietose. Generalinės prokuratūros pranešime dar priminta, kad „asmuo gali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą, jeigu iš jo buvo reikalaujama kyšio ar provokuojama duoti kyšį, ir jis, tiesiogiai arba netiesiogiai pats ar per tarpininką pasiūlęs ar pažadėjęs duoti arba davęs kyšį, per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau negu iki jo pripažinimo įtariamuoju, savanoriškai apie tai pranešė teisėsaugos institucijai“.

Visuomenė buvo informuota, jog kovo 9-ąją, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai per kratą, kuri užtruko net 16 valandų, pas nuo 2018-ųjų lapkričio Savivaldybės administracijai iki šių metų kovą kilusio skandalo vadovavusį „Vieningo Kauno“ atstovą V. Šiliauską rado iš viso apie ketvirtį milijono eurų.

Po įtariamojo sulaikymo Kauno apygardos prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje prokuroras teigė, kad V. Šiliauskas buvo pasirengęs su šeima sprukti į Tenerifę ir skrydžio bilietus turėjo tik į vieną pusę. Viešumoje pasklidus šiai žiniai, Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis aiškino, kad politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojas V. Šiliauskas jam yra kalbėjęs apie savo šeimos atostogas Tenerifėje. Meras viešai paneigė žinojęs apie galima korupciją savivaldybėje, kuriai vadovauja.

Vienas iš įtariamųjų (V. Šiliauskas) teismo sprendimu buvo suimtas, kitam įtariamajam pritaikyta kitokia kardomoji priemonė. Kovui baigiantis, Kauno apygardos teismas, išnagrinėjęs advokato Gintaro Černiausko (prieš keletą metų rinkimuose pretendavusio tapti Kauno meru) skundą, jį atmetė. Advokatas skundė žemesnės instancijos teismo sprendimą dėl ginamajam – įtariamam stambaus, apie 140 tūkst. eurų, galimu kyšio paėmimu Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui V. Šiliauskui paskirtos kardomosios priemonės (suėmimo).

Pažymėtina, jog pirmiausia, skiriant kardomąją priemonę, siūlyta V. Šiliauską suimti 3 mėnesiams, tačiau teismas sutrumpino terminą iki 10 parų. Terminui baigiantis, ikiteisminiam galimos korupcijos bylos tyrimui vadovaujantis prokuroras prašė teismo V. Šiliausko suėmimą pratęsti 2 mėnesiams. Kovo 17-ąją Kauno apylinkės teismas suėmimo terminą pratęsė mėnesiu, tad Apygardos teismui atmetus advokato skundą, V. Šiliauskas toliau liko už grotų. O Kauno savivaldybės galimos stambios korupcijos bylos tyrimo vadovavimą iš Kauno pareigūnų perėmė Generalinė prokuratūra.

LSMU Kauno ligoninės Traumatologijos ortopedijos korpuso statybos pradžia
J. Kriaučiūnas ir V. Matijošaitis / R. Tenio nuotr.

Reikšminga tai, kad buvo viešai paskelbta apie prokuroro paskirtą valstybės tarnautojui V. Šiliauskui priklausančio nekilnojamojo turto (net 170 objektų) areštą. Areštuoto verslininkui J. Kriaučiūnui priklausančio nekilnojamojo turto sąrašas buvo gerokai kuklesnis, tačiau per kratą piniginių sumų aptikta daugiau (netoli 400 tūkstančių eurų). Šiam įtariamajam teismas nebuvo paskyręs su laisvės atėmimu susijusios kardomosios priemonės (sumokėjus 50 tūkst. eurų užstatą, teko 3 mėnesius dėvėti apykoję – elektroninę stebėjimo priemonę).

Portalas „Kas vyksta Kaune“ gegužės 2 d. viešino BNS pranešimą apie vadinamos didžiausios Lietuvoje korupcijos bylos „herojų“ – Vilniaus apygardos teismas iš suėmimo į laisvę paleido kyšininkavimu įtariamą buvusį Kauno savivaldybės administracijos vadovą V. Šiliauską.

„Priimtas sprendimas pakeisti kardomąją priemonę“, – BNS sakė bylos tyrimui vadovaujantis Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos departamento prokuroras Irmantas Mikelionis. Jis, beje, prieštaravo įtariamojo paleidimui į laisvę, tačiau teismo vertinimu, „nėra pagrindo manyti, kad V. Šiliauskas bėgs ar slėpsis nuo tyrimo ar teismo“. Tad šiam įtariamajam paskirta intensyvi priežiūra ir 10 tūkst. eurų piniginis užstatas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA