Sunkią akimirką priimtas sprendimas suteikė šansą trims Kauno klinikų pacientams – Kas vyksta Kaune

Sunkią akimirką priimtas sprendimas suteikė šansą trims Kauno klinikų pacientams

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Organų donorystė yra be galo jautri tema, nes vienų žmonių netektis kitiems padovanoja viltį pasveikti ir gyventi toliau. Šią savaitę net dvi šeimos sunkią akimirką neliko abejingos kitų žmonių skausmui ir nusprendė organų donorystei ištarti „taip“.

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB), kad šią savaitę Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninėje Kauno klinikose ir Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (RVUL) buvo užregistruota po vieną efektyvų organų donorą.

Sostinėje mirusio žmogaus artimieji netekties akimirką nusprendė padėti sunkiai sergantiems pacientams ir pritarė organų donorystei. Po atliktų tyrimų buvo nustatyta, kad gali būti transplantuojamas vienas donoro inkstas, abi ragenos ir kraujagyslinis audinys.

Inksto transplantacija buvo atlikta Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose. Ragenos ir kraujagyslinis audinys buvo perduoti saugoti Kauno klinikų Audinių bankui.

Tuo metu Kaune priimtas donoro artimųjų sprendimas į pilnavertį gyvenimą sugrąžins dar tris sunkiai sergančius recipientus. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad transplantacijai tinkami donoro inkstai ir kepenys. Transplantacijos buvo atliktos Kauno klinikose.

Transplantacijų laukia šimtai

Kaip pažymi NTB, apie galimybę donuoti mirusio žmogaus organus artimieji išgirsta pačiu sunkiausiu metu. Netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę, pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai tinka.

Anot NTB, vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems vėl leistų praregėti, o kitiems tai – vienintelė likusi viltis gyventi.

2022 m. rugpjūčio 31 d. duomenimis, Lietuvoje transplantacijos laukia 321 žmogus: 74 laukia inksto, 35 širdies, 8 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 51 kepenų, 148 ragenų transplantacijos. Iš jų – 4 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

NTB kviečia išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galima užpildžius prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA