Legendinių Lietuvos kino klasikų filmai grįžta į ekranus – Kas vyksta Kaune

Legendinių Lietuvos kino klasikų filmai grįžta į ekranus

Asociatyvi / Kino centro „Romuva“ nuotr.

Rugpjūčio 3-4 dienomis Lietuvos kino centras visus neabejingus kinui kviečia į „Lietuviškas kino klasikos dienas“. Žiūrovai jau ketvirtą vasarą iš eilės nemokamai galės ne tik mėgautis legendiniais lietuviškais kino klasikos kūriniais, bet kartu patirti filmų restauravimo magiją – visi filmai yra suskaitmeninti ir restauruoti aukščiausia kokybe ir pritaikyti šiuolaikiniams kino ekranams.

Per dvi „Lietuviškos kino klasikos dienas“ 10-yje Lietuvos miestų ir miestelių, 13-oje kino teatrų ir kultūros centrų bus parodyti net 34 kino seansai, rašoma Lietuvos kino centro pranešime žiniasklaidai. Visi jie – nemokami ir atviri visuomenei. Filmai bus rodomi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Marijampolėje, Utenoje, Telšiuose, Anykščiuose, Birštone ir Nidoje.

Projekte dalyvaujančiuose miestuose įvyks ir premjeriniai rodymai – šiemet Lietuvos kino centro restauruota kino juosta „Birželis, vasaros pradžia“ (rež. Raimondas Vabalas, 1970), filmą Vilniuje „Skalvijos“ kino centre pristatys kino kritikė Neringa Kažukauskaitė, Raimundo Banionio filmas „Mano mažytė žmona“ (1985) apie kurį plačiau papasakos režisierius kartu su operatoriumi Algimantu Mikutėnu ir aktore Eleonora Koriznaite, juos kalbins kultūros žurnaliste Jolanta Kryževičiene Vilniuje kino teatre „Pasaka“.

Į programą įtrauktas dar vienas šiais metais restauruotas filmas „Suaugusių žmonių žaidimai“ (rež. Ilja Rudas-Gercovskis, Algimantas Kundelis, Marijonas Giedrys, 1968).

Filmus savo repertuarams iš kasmet pilnėjančio Lietuvos kino centro restauruotų filmų katalogo pasirinko patys kino rodytojai. Be minėtų premjerinių seansų žiūrovai taip pat galės pamatyti praėjusiais metais restauruotą Algirdo Aramino filmą „Kai aš mažas buvau“ (1969) bei to paties režisieriaus istoriją „Maža išpažintis“ (1971), R. Vabalo visų laikų populiariausią lietuvišką kino filmą „Skrydis per Atlantą“ (1983), Vytauto Žalakevičiaus „Adomas nori būti žmogumi“ (1959), legendinę Arūno Žebriūno kino juostą „Velnio nuotaka“ (1976) ir kitus filmus.

„Ankstyvieji mūsų šalies kino kūriniai nusipelno grįžti į kino ekranus ir būti žiūrimi tokie, kokie jie buvo, kai juos pirmą kartą išvydo žiūrovai. Džiugu, kad dėka skaitmeninimo ir restauravimo technologijų šiandien senieji filmai savo vaizdo ir garso kokybe gali konkuruoti su naujais filmais nepaisant to, kad kai kuriems iš jų daugiau nei 50 metų.

Kino juostos sensta, kai kurios jų dėl subraižymų ir spalvų pakitimo tampa tiesiog nebežiūrimos. Kino filmų skaitmeninimas, jų perkėlimas iš kino juostos į skaitmenines laikmenas – viena iš būtinų sąlygų siekiant neprarasti kino paveldo. O filmo vaizdo ir garso restauravimas tai – subtili mokslo ir kūrybos sinergija.

Šis, neretai virš pusmečio trunkantis ir sudėtingus etapus apimantis procesas, sujungia šiuolaikines technologijas ir meną. Taip užtikrinamas ne tik kino archyvų išsaugojimo tęstinumas, bet ir konkrečiame filme užkoduotos kino magijos perteikimas žiūrovui“, – pasakoja Lietuvos kino centro Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vyr. specialistė Austė Jucytė.

Nemokamai žiūrėti mylimiausius, restauruotus ir šiuolaikiniams kino ekranams pritaikytus legendinių Lietuvos kino klasikų filmus Kaune bus galima:

Bendruomeniška kūrybinė erdvė K.I.N.A.S. „Panemunė“ (Vaidoto g. 26):

Rugpjūčio 3 d.

– 16.00 val. „Suaugusių žmonių žaidimai“ (rež. Ilja Rudas-Gercovskis, Algimantas Kundelis, Marijonas Giedrys, 1968);

– 18.30 val. „Maža išpažintis“ (rež. Algirdas Araminas, 1972).

Rugpjūčio 4 d.

– 18.30 val. „Adomas nori būti žmogumi“ (rež. Vytautas Žalakevičius, 1959).

Lauko kinasRomuva“ (Vytauto pr. 52):

Rugpjūčio 3 d.

– 22.00 val. „Paskutinė atostogų diena“ (rež. Arūnas Žebriūnas, 1965).

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA