Opozicija inicijuoja interpeliaciją G. Landsbergiui | Kas vyksta Kaune

Opozicija inicijuoja interpeliaciją G. Landsbergiui

BNS 2022/07/20 11:36
Gabrielius Landsbergis / DELFI nuotr.

Opozicijos politikai trečiadienį pranešė, kad inicijuoja interpeliaciją užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui dėl Kaliningrado tranzito sankcionuotoms rusiškoms prekėms peripetijų.

„Manau, kad visgi mes turėtume turėti tą formatą, kad galėtume leisti iš Seimo tribūnos ministrui atsakyti į daug klausimų, labai konkrečių ir labai aiškiai“, – žurnalistams Seime sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.

Socialdemokratas Gintautas Paluckas sakė, kad opozicinės frakcijos buria konsultacinę grupę, kuri surašys interpeliacijos klausimus ministrui.

„Surinkus informaciją tie tikslūs klausimai tikrai surinks parašus ir socialdemokratų parašai bus ant tos interpeliacijos“, – teigė parlamentaras.

Pasak jo, paruošti klausimus G. Landsbergiui užtruks apie mėnesį, skubėti šiuo klausimu nereikia, nes Seimo posėdžiai nevyks.

„Rudens sesiją pasitiksime ministro interpeliacija“, – kalbėjo G. Paluckas.

Interpeliaciją užsienio reikalų ministrui žada paremti ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

„Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau du kartus buvo pasisakiusi, kad dabartinis užsienio reikalų ministras Lietuvai daro daugiau žalos negu naudos. Interpeliacija, jeigu ji įvyks, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga tikrai ją palaikys“, – žurnalistams Seime sakė „valstietis“ Dainius Gaižauskas.

„Kaliningrado tranzito nesusipratimas (…) ne tik parodo nekompetenciją šio užsienio reikalų ministro. Bet yra klausimų ir kitų – Kinijos problema. Karas su Kinija, kiek žalos Lietuvai padarė? Toliau baltarusiškų trąšų skandalas, kuris taip pat mums kainavo reputaciją prieš JAV“, – pridūrė jis.

S. Skvernelis kalbėdamas žurnalistams teigė, kad interpeliacijos procedūra siekiama išgirsti atsakymus, kurių Kaliningrado tranzito istorijoje kyla vis daugiau, o ne atstatydinti ministrą iš posto.

„Tikslas yra visiems labai aiškus ir suprantamas – tiek visuomenei, tiek politikams labai aiškiai suprasti, kas šioje istorijoje įvyko, tos miglos yra pakankamai daug ir jos daugėja, o ar pavyks ką nors nuimti, apsispręsime Seimo salėj“, – sakė demokratų lyderis.

„Kaip praktika rodo, jūs puikiai suprantat, kad interpeliacijos, jei valdanti dauguma yra tvirta, jos baigiasi vienodai, bet, nepaisant to, manau, kad tų klausimų kėlimas (svarbus)“, – pažymėjo opozicijos atstovas.

Papildomi koziriai Rusijai

Tuo metu užsienio reikalų ministras G. Landsbergis nuogąstauja, kad Lietuvos politikų ginčai dėl Kaliningrado tranzito peripetijų nesuteiktų papildomų kozirių Rusijai.

„Aš labiausiai norėčiau, kad mes neduotumėm savo priešininkams – tikriems priešininkams, ne oponentams Seime, bet tikriems Lietuvos priešam – papildomų kozirių, aš nenorėčiau suteikti tokios papildomos galimybės“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė G. Landsbergis.

Anksčiau jis susitiko su opozicine Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcija atsakyti į klausimus dėl Kaliningrado tranzito.

Žurnalistų klausiamas, ar opozicijos interpeliacija yra vienas tų „papildomų kozirių“, G. Landsbergis atsakė neigiamai.

„Ne, interpeliacija neduoda, duoda skirtingi vertinimai ir negebėjimas atsakyti, koks yra Lietuvos interesas“, – teigė ministras.

Interpeliaciją tuo tarpu jis vadino įprasta statutine procedūra, kuomet ministras atsako į Seimo narių klausimus, tik tvirtino į visus klausimus jau atsakęs.

„Sunku man sugalvoti, kokį klausimą dar galėčiau atsakyti, man atrodo, tiek ir jūsų klausimus atsakiau, tiek iš šiandien, kiek laiko man skyrė (demokratų) frakcija, tuos klausimus atsakiau, – kalbėjo ministras. – Man atrodo, problema yra tai, kad ganėtinai sudėtinga opozicijai, ir Seimui, nes ir mūsų koalicijos kolegos (išsako priešingas nuomones), yra sudėtinga suformuluoti bendrą poziciją – koks yra lūkestis, ar tų sankcijų turi būti, ar jų neturi būti, ar mes turime vykdyti EK rekomendacija, ar turime nevykdyti EK rekomendacijų“.

„Jei Europos Komisija pati pasako, kad Lietuva, turėdama tą informaciją, viską padarė teisingai, kitaip tariant, patvirtino Vyriausybės poziciją, aš daugiau atsakyti neturiu ką. Aš suprantu, kad galima daryti politinius veiksmus, statutas tai leidžia“, – pridūrė G. Landsbergis.

Sudarys specialią komisiją

Pateikti interpeliaciją ministrui, prašydami atsakyti į klausimus, gali ne mažiau kaip 29 Seimo nariai. Gavęs interpeliaciją, Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites į juos atsakyti raštu.

Seime svarstant interpeliaciją sudaroma speciali komisija, kuri siūlo pritarti arba nepritarti atsakymams. Jeigu ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareiškiamas nepasitikėjimas juo, toks Seimo nutarimo projektas turi būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės – bent 71 – visų Seimo narių balsų dauguma.

Užsienio reikalų ministro atsakomybės klausimą opozicija pradėjo kelti po to, kai Europos Komisija praėjusią savaitę pateikė naujas gaires, kuriomis leido Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Lietuvą šio eksklavo poreikiams.

Dalies Rusijos prekių tranzitą į Kaliningradą Lietuva anksčiau stabdė, įsigaliojus ES sankcijoms, paskelbtoms dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, ir nurodė tai dariusi remdamasi ankstesniu tranzitą draudusiu EK sankcijų išaiškinimu.

Tai sukėlė Rusijos pasipiktinimą, o Komisija tuomet pranešė ketinanti parengti naujas gaires.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA