Tvarumo link: Panemunės paplūdimyje kauniečiai kviečiami į renginį „Atiduotuvių kiemas“ | Kas vyksta Kaune

Tvarumo link: Panemunės paplūdimyje kauniečiai kviečiami į renginį „Atiduotuvių kiemas“

Panemunės paplūdimys / R.Tenio nuotr.

Liepos 9 dieną nuo 12 val. iki 16 val. Panemunės paplūdimyje visi kauniečiai ir miesto svečiai, kuriems rūpi atsakingas vartojimas, tvari mada ir kūrybingumas yra kviečiami į nemokamą renginį „Atiduotuvių kiemas“. Gamtos apsuptyje visų dalyvių laukia edukacijos bei dirbtuvės, praktiniai patarimai, kaip atnaujinti baldą, žaislą ar nusibodusį rūbą, kur dėti namuose susikaupusias šiukšles, kad šios netaptų gamtą teršiančia atlieka. 

„Tvarus gyvenimo būdas vis labiau skinasi kelią į kasdienį lietuvių gyvenimą, žmonės ne kiek dėl taupumo, o kiek iš susirūpinimo dėl klimato kaitos pokyčių ieško tvaresnių sprendimų gyvenime. Tai skatina sutelkti tvarios mados atstovus, baldų restauruotojus, atliekų tvarkytojus, ekologus ir kitus tvarius kūrėjus organizuoti edukacijas, šviesti visuomenę. Labai džiaugiamės, kad galime papildyti „Kaunas 2022“ bendruomenių programos „Fluxus Labas!“ festivalį „Pojūčių šilas“ su savo edukacine programa“, – teigia viena renginio organizatorių, tvaraus prekės ženklo „giver tag“ kūrėja Karolina Barišauskienė.

Rankdarbiai / Organizatorių nuotr.

Galimybė nemokamai atnaujinti drabužinės turinį

Kaip nurodoma pranešime, tvarios mados mylėtoja ir puoselėtoja kaunietė Augustė Barbora, „Instagram“ socialiniame tinkle geriau žinoma kaip „dressedherring“ įkūrėja, renginyje žada patarti, kaip susikurti originalų ir tvarų drabužinės turinį, išvengiant greitosios mados parduotuvių. Taip pat papasakoti, į ką atkreipti dėmesį ieškant „savo“ daikto dėvėtų drabužių parduotuvėse.

„Neprisipirk nereikalingų rūbų „kuistukuose“ vien dėl to, kad jie pigūs. Jei dvejoji dėl drabužio, paklausk savęs, ar pirktum jį, jei kainuotų ne 5, o 50 Eur. Tai labai geras filtras, padėsiantis neprisipirkti nereikalingų daiktų“, – vieną patarimą prieš renginį atskleidžia mergina.

Augustė Barbora nemėgsta „klijuoti etikečių“. To nedaro ir kalbėdama apie save. „Nesu ekspertė ar stilistė, tiesiog dirbu tai, kas man teikia didelę laimę“, – džiaugiasi pašnekovė.

Augustė Barbora / Organizatorių nuotr.

„Instagram“ paskyroje ji dalinasi ne tik parduodamais „kuistukų“ radiniais bei linksmais reels’ais, tačiau ir faktais apie mados pramonės žalą mūsų planetai. Pasak jos, pasakoti apie atsakingą vartojimą ir tvarią madą ji panoro pamačiusi milžiniškus tekstilės sąvartynus.

„Kai pradėjau labiau tuo domėtis, sužinojau, kad nemažai greitosios mados ženklų neparduotus drabužius tiesiog išmeta. Tuomet pasidarė labai pikta ir liūdna. Mes, kaip vartotojai, turėtume apmąstyti savo įpročius ir pirkti atsakingiau. Todėl kviečiu į šaunų renginį, kur turėsite galimybę atsinaujinti savo drabužinės turinį neperkant naujų daiktų.

Atsineškite spintose užsigulėjusius, „geresnių laikų“ belaukiančius rūbus, batus ir aksesuarus, kuriuos galėsi atiduoti arba išsimainyti į kitus“, – pasakoja Augustė Barbora.

Baldų atnaujinimo pamokos

Kartais atsibosta ne tik suknelė, bet ir sofa ar stalas. Tačiau išmesti dar gero daikto nesinori. Kaip jį atnaujinti, puikiai žino Babtuose įsikūrę medžio meistrai, baldininkai – broliai Martynas ir Vytautas Švitros. Inžinieriaus ir ekonomisto mokslus krimtę vyrai sako save atradę visiškai kitame amplua – kaip medžio meistrus.

Vytautas Švitra / Organizatorių nuotr.

Šis darbas, o ypač – senų medžio gaminių restauravimas – jiems teikia didžiausią malonumą. Tarp jų atnaujintų daiktų – daugybė stalų, kėdžių, o štai prieš porą metų broliai Švitros restauravo vieno iš Kauno simboliu laikomo Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios (Soboro) duris.

„Atnaujinti galima bet kokį medžio baldą, pavyzdžiui, laiptus“, – įsitikinęs Martynas Švitra, „Atiduotuvių kiemo“ lankytojams pademonstruosiantis keletą „pasidaryk pats“ idėjų.

Martynas Švitra / Organizatorių nuotr.

Mažinti sąvartynus ugdant visuomenės sąmoningumą

Renginio lankytojai sužinos, kur keliauja mūsų šiukšlės – nuo buitinių atliekų, tekstilės iki statybinių medžiagų likučių. Atėjusieji prisimins atliekų rūšiavimo pradžiamokslį, taip pat sužinos, kur veikia atiduotuvių bei stambiagabaričių atliekų punktai ir kokias atliekas ten galima pristatyti.

Remiantis naujausia visuomenės apklausa, kuri buvo atlikta 2022 m. Aplinkos ministerijos užsakymu, visas namų ūkyje susidarančias atliekas rūšiuoja 60 proc. Lietuvos gyventojų, tačiau to nepakanka, kad taptume šalimi be atliekų sąvartynuose.

„Itin svarbu ugdyti visuomenės sąmoningumą ir aiškiai kalbėti apie tai, kokios yra atliekų šalinimo bei perdirbimo sąlygos ir nauda, o kokios grėsmės kyla elgiantis ekologiškai neatsakingai. Tik taip galėsime sumažinti atliekų kiekius sąvartynuose ir gyventi tvariau“, – teigia vienas renginio organizatorių, Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (Kauno RATC) vadovas Laurynas Virbickas.

Renginyje veiks ir tvari žaidimų erdvė vaikams, vyks rūšiavimo turnyrai, todėl užsiėmimų netruks visai šeimai.

Renginys nemokamas. Renginio vieta – Panemunės paplūdimys (A. Smetonos al. 4).

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA