Seimo pirmininkė apie nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimą: tai yra racionalus sprendimas – Kas vyksta Kaune

Seimo pirmininkė apie nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimą: tai yra racionalus sprendimas vyko balsavimas, papildyta Seimo narių komentarais

BNS / Jūratė Skėrytė, Milena Andrukaitytė 2022/06/28 10:56
Viktorija Čmilytė-Nielsen / DELFI nuotr.

Už nedidelio kiekio kanapių ir jų produktų turėjimą savo tikslais būtų racionalu taikyti administracinę, o baudžiamąją atsakomybę, sako Seimo pirmininkė.

„Mano supratimu, šis įstatymo pakeitimas yra reikalingas, šiandien, tikiuosi, kad pateikimo stadijoje jis sulauks palaikymo“, – antradienį Seime žurnalistams sakė Viktorija Čmilyė-Nielsen.

„Jis yra svarbus dėl to, kad žmonės neturėtų būti siunčiami už grotų dėl tų nusižengimų, į kuriuos galima reaguoti kitokiu būdu. Lietuva yra viena iš griežčiausiai šią sritį reguliuojančių šalių, ir būtent kanapių produktų dekriminalizavimas yra neprasilenkiantis su sveiku protu sprendimas, racionalus“, – tvirtino ji.

Seimo vadovė pažymėjo, kad dauguma civilizuotų, demokratinių šalių yra priėmusios tokius sprendimus.

Antradienį Seimas planuoja baigti pateikimo procedūrą taisant Baudžiamąjį ir Administracinių nusižengimų kodeksus, kad už neteisėtą kanapių, jų dalių, aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų disponavimą nedideliais kiekiais be tikslo platinti būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė, kaip yra dabar.

Pirmadienį šie projektai buvo pateikti Seimui, tačiau opozicijos atstovams paprašius pertraukos, balsavimas pateikimo stadijoje atidėtas.

Pagal siūlomas pataisas, nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėtojai būtų baudžiami įspėjant juos arba baudomis nuo 30 iki 250 eurų. 250–400 eurų dydžio baudos grėstų už pakartotiną nusižengimą. Visais atvejais kanapės, jų dalys, aliejus, dervos, ekstraktai ar tinktūros būtų konfiskuojamos.

Pataisų projektai numato, kad nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėtojai galėtų būti įpareigoti dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo programose ar kursuose.

Nuo administracinės atsakomybės būtų atleidžiami tie žmonės, kurie savanoriškai kreiptųsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar į valstybės institucijas atiduoti neteisėtai pasigamintas, perdirbtas, įgytas, laikytas, gabentas ar parsiųstas kanapes arba jų dalis ar produkciją iš jų: aliejų, dervas, ekstraktus ar tinktūras.

Siekis dekriminalizuoti kai kurių narkotinių medžiagų įsigijimą ir turėjimą nėra pirmas šios kadencijos Seime – parlamentarai praėjusį lapkritį atmetė tai numačiusias pataisas.

Praėjusios kadencijos „valstiečių“ Seimas yra patvirtinęs Aurelijaus Verygos vadovautos Sveikatos apsaugos ministerijos rengtą Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą, joje irgi įrašytas siekis dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.

2018 metais Seimas du kartus atmetė pataisas dėl nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimo.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas šių metų pradžioje skelbė, kad narkotikų paplitimas Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus išaugo pusantro karto.

Vyko balsavimas

Seimas antradienį ėmėsi siūlymo už nedidelį kiekį kanapių taikyti nebe baudžiamąją, o administracinę atsakomybę.

Už Administracinių nusižengimų ir Baudžiamojo kodeksų pakeitimus, kuriais būtų dekriminalizuotas disponavimas nedideliu kiekiu kanapių ir jų produktais, po pateikimo balsavo 70 Seimo narių, prieš buvo 46 ir susilaikė dešimt parlamentarų.

Toliau projektus nagrinės Seimo komitetai. Svarstymas Seimo salėje numatomas rudens sesijos metu.

Taip pat nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėtojai galėtų būti įpareigoti dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo programose ar kursuose.

Opozicija: baudos neatgrasys

Prieš nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimą pasisakęs Seimo narys Mindaugas Puidokas teigė, jog projektas nesubalansuotas, nes siūlomos baudos neatgrasys nuo narkotikų vartojimo.

„Darydami dekriminalizavimo žingsnius mes nesubalansuojame skiriamų baudų ir tos baudos skiriamos nuo 30 eurų, galimas ir įspėjimas, ir tai nėra ta atgrasymo priemonė, kuri priverstų jauną žmonų pagalvoti apie savo elgesį“, – kalbėjo M. Puidokas.

Jis taip pat teigė, jog priklausomybė prasideda nuo marihuanos vartojimo, nes „niekas nepradeda vartoti pačių stipriausių narkotinių medžiagų“.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė, kad bausdama žmogų už narkotikų turėjimą valstybė demonstruoja perteklinę galią.

„Niekas neragina, niekas neskatina vartoti, ir kalba čia ne tik apie narkotines medžiagas, bet valstybės galios demonstraciją. Galima įvairiai įvardinti, etatizmas, paternalizmas, globėjiškas požiūris: „Mes jus perauklėsim, jei tu padarei klaidą – tau baudžiamoji atsakomybė“. Kalba apie tai, ar valstybė ne perdėtai demonstruoja savo galią ir raumenis žmonių, dažniausiai jaunų savo piliečių, atžvilgiu“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Skambėjo klausimai, kur įsigyti narkotikų

Po balsavimo salėje kilo šurmulys, parlamentaras Petras Gražulis projektus parėmusius socialdemokratus kaltino dviveidiškumu.

„Gerbiami socialdemokratai aiškina, kad jie nepartneriauja ir nesantykiauja su Laisvės partija, bet vadovybė, ir G. Paluckas, ir L. Jonauskas balsuoja už. Tai jūs pasakykit žmonėms, kad kai kurie už kampo ir žolę patraukia. Laisvės partija nuosekliai sako, kad mes už narkotikus, už alkoholį, už laisvą meilę ar ką jie ten, bet aš manyčiau, kad socialdemokratai kalba priešingai, bet daro kaip Laisvės partija“, – kalbėjo P. Gražulis.

Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas tuomet replikavo, kad „Laisvės partija yra už mokslu ir įrodymais grįsta narkotikų politiką“.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras „valstietis“ Aurelijus Veryga teigė, kad prakalbus apie mokslo įrodymus reikia pažymėti, kad vartojantys narkotines medžiagas dažniau serga psichoziniais susirgimais.

„Jei jau pradėjome kalbėti apie mokslą, pacituosiu ką mokslas sako apie kanapes: kanapių vartotojai nuo keturių ir šešių kartų dažniau serga psichoziniais susirgimais, šizofrenija. Čia yra mokslas, apie kurį jūs nekalbat“, – teigė A. Veryga.

Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė priminė A. Verygai, kad pats būdamas ministru pritarė iniciatyvai dėl nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimo.

„Čia buvo priėjęs buvęs sveikatos apsaugos ministras, sakė, cituoja mokslą, aš norėčiau pacituoti buvusį sveikatos apsaugos ministrą, „15min“ portale 2017 ir 2018 metais tokia citata yra: „Dekriminalizavimą, kai vartotojas nebaudžiamas už marihuanos turėjimą ir vartojimą, aš palaikyčiau, nes priklausomą žmogų reikia ne bausti, o gydyti. Tai kas pasikeitė politinėje orientacijoje, jei dabar kalbama priešingai?“ – klausė A. Armonaitė.

A. Veryga atsakė, kad tuomet pataisos dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės buvo teikiamos su įpareigojimu dalyvauti reabilitacijos programoje.

Baigiantis diskusijai po balsavimo „valstietė“ Ligita Girskienė sakė norinti Laisvės partijos paklausti, kur Lietuvoje galima legaliai įsigyti narkotikų, posėdžiui pirmininkavęs konservatorius Jurgis Razma į tai replikavo, kad „visos privačios konsultacijos ne Seimo salėje“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA