Kauno rajone sužibės smaragdai: sukurtas įspūdingas kultūrinis maršrutas – Kas vyksta Kaune

Kauno rajone sužibės smaragdai: sukurtas įspūdingas kultūrinis maršrutas

Kauno rajone galima patirti vis daugiau stebuklų – nuo netrukus prasidėsiančių „Šiuolaikinių seniūnijų“ iki neseniai duris atvėrusio laivo-žemkasės „Nemuno 7“. Prasidedant vasarai, čia sužibės dar viena iniciatyva – unikalusis Smaragdų kelias, kuriame – pastarųjų metų Lietuvos menininkų kūrybos vaisiai. Objektų kelias atidaromas birželio 10 d., tačiau kelionei kultūros prisotintu maršrutu galima ruoštis jau dabar.

Smaragdai – Kauno rajone išsibarstę meniniai objektai, pritaikyti konkrečiai vietai bei kuriami netradicinėse erdvėse: gamtoje, parkuose, skveruose ar net viešojo transporto stotelės paviljone. Vieni jų pirmą kartą pristatomi vasaros pradžioje, kiti – vietinius džiugina jau keletą metų, rašoma „Kaunas 2022“ pranešime žiniasklaidai.

„Kauno rajone sukurta daug meninių objektų, tačiau ne visi žmonės žino, kur jų ieškoti. Norėjome sukurti žemėlapį, kuris leistų pažymėti visus menininkų kūrybos vaisius – tiek jau radusius savo vietą Kauno rajone, tiek vietoves praturtinsiančius šią vasarą,“ – apie idėją pasakoja „Kaunas 2022“ kuratorė Milda Rutkauskaitė.

„Kaunas 2022“ komanda į rajoną įžengė su aiškia vizija – prisidėti stiprinant Kauno rajono tapatybę ir vietos gyventojų pasididžiavimo artima aplinka pojūtį. „Matome, kad Kauno rajono žmonės yra pasiilgę kultūros, kontakto, laukia tiek čia atvykstančių svečių, tiek veiklų ir erdvių, kuriose galima turiningai praleisti laiką. Mano nuomone, Kauno rajonas – itin dėkinga vieta, kuri gali daug ką pasiūlyti, kurioje lengva organizuoti įvairias iniciatyvas. Labai geranoriškai, žemiškai ir atvirai reaguoja bei padeda ir vietos seniūnai bei kultūros centrų darbuotojai. Manau, kad profesionalių Lietuvos menininkų sukurtų objektų maršrutas praplės Kauno rajono kultūrinį gyvenimą – žmonės pažins rajoną, jo gamtą, važinės po vietoves ir patirs tai, kas buvo sukurta per pastaruosius metus.“

Meno kūriniais taps vandens bokštai

Smaragdų kelio pavadinimą įkvėpė smaragdinės Kauno rajono upės ir vandens telkiniai. Vandens tema subtiliai atsikartos ir maršrute – Vilkijos apylinkėse, Čekiškėje, Neveronyse ir Piliuonoje, kaip meniniai objektai, sužibės vandens infrastruktūros įrenginiai – vandens bokštai. Šie išraiškingi inžineriniai objektai taps simboliškais kultūros švyturiais, skleidžiančiais šviesą ir garsą. Įvairius objektus smaragdais pavers Tadas Černiauskas-Tadao, Vytautas Viržbickas, Donatas Jankauskas-Duonis, Kotryna Čalkaitė ir Vėjas Aliukas, Donatas Bielkauskas-Donis ir kiti profesionalūs menininkai.

Birželio 10 d. bus atidaromas ypatingasis Smaragdo kelio maršrutas, o pristatymo šventės metu bei visais ateinančiais mėnesiais žiūrovai galės aplankyti menines instaliacijas, kurtas ant Kauno rajone esančių vandens bokštų (Vilkijos apylinkės, Piliuona, Neveronys, Čekiškė) bei skulptūrinius objektus (Batniava, Užliedžiai, Juragiai). Organizatoriai pakvies į šventę Neveronyse – čia vyks pokalbių šou, kuriame dalyvaus objektus sukūrę menininkai, o scenoje pasirodys atlikėjai Irena Upė ir Driezhas. Šventės dizaino ir dekoracijų elementais rūpinsis Ukrainoje veikianti dizaino kompanija. Šiuo sprendimu siekiama prisidėti prie Ukrainos kūrėjų palaikymo ir profesinio kelio tęstinumo.

Meno kūrinys / M. Plepio nuotr.

Profesionalūs menininkai ir netikėti sprendimai

Iš viso Smaragdų kelyje bus galima rasti virš pusšimčio meninių objektų, kurie išsibarstys po visą Kauno rajoną: lankytojai galės išvysti gausybę gatvės meno kūrinių, šiuolaikinio meno, skulptūrų, mažosios architektūros objektų ir senosios technikos, paverstos į meno galeriją ar gastronomijos centrą. Batniavos seniūnija kvies smalsiu žvilgsniu pažvelgti į miestelį ir jo istoriją. Užliedžių seniūnija ketina švytėti ir aplinką atskleisti spalvingu šviesos žaismu. Alšėnuose žvilgsnis krypsta į miško brolius ir istorinę atmintį – visa tai suskambės mušamojo lietuvių liaudies instrumento – tabalų – garsais. Skirtingi bei unikalūs objektai sieks skatinti kultūrinį turizmą Kauno rajone.

Smaragdų kūrėjai – profesionalūs Lietuvos menininkai, tarp kurių ir šviesų projektais stebinanti Kotryna Čalkaitė. Kaune užaugusi menininkė Smaragdų keliui padovanos net dvi instaliacijas. Viena jų papuoš Daugėliškių vandens bokštą, kita – Užliedžių skverą. Pirmoji instaliacija – bendras projektas su Vėju Aliuku.

„Kiekvienas šviesos instaliacijos segmentas, tarsi daug kelio ženklų, rodys kryptis judėjimui toliau. Žmonės atvažiuos iš skirtingų krypčių, susitiksir toliau judės skirtingais keliais. Visai kaip gyvenime. Užliedžių skvere esanti instaliacija taip pat neatsiejama nuo vietos ir buvo kuriama atsižvelgiant į paties skvero išdėstymą ir funkciją. Kadangi tai tamsesnioji parkelio dalis, norėjosi ją nušviesti ryškiomis spalvomis, sukurti pozityvo ne tik vasarą, bet ir tamsiuoju metų laiku ar įvesti spalvų žiemos metu,“ – apie kūrinius pasakoja autorė.

„Man labai įdomu ir smagu kurti netradicinėse vietose. Nemažai instaliacijų esu sukūrusi miškų apsuptyje, vandens paviršiuje, tiek urbanistinėse aplinkose Lietuvoje ir užsienyje. Labai nudžiugino pasiūlymas kurti Kauno rajone ir tai, kad instaliacijos nebus trumpalaikės – jas žmonės galės pamatyti ilgiau, kai jiems bus patogu.“

Unikalus maršrutas į Kauno rajoną žada pritraukti ne vieną kultūros turistą. Netikėtose vietose atrasti meno kūrinius bus galima jau nuo birželio 10 d.

Europos kultūros sostinės programa Kaune ir Kauno rajone tęsiasi visus metus – 2022-aisiais suplanuoti šimtai tradicinių ir debiutuojančių renginių, tarp kurių parodos, festivaliai, spektakliai ir kitos veiklos, kuriamos vietos ir tarptautinių menininkų bei Kauno bendruomenių. Visą „Kaunas 2022“ programą rasite www.kaunas2022.eu ar mobiliojoje programėlėje.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA