Kauno savivaldybės teisės skyriaus vedėja sėdi ant dviejų kėdžių – Kas vyksta Kaune

Kauno savivaldybės teisės skyriaus vedėja sėdi ant dviejų kėdžių

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Iš veik 60-ies klausimų, kuriuos svarstys (tiksliau – jiems pritars) antradienį į posėdį susirinksianti Kauno miesto savivaldybės taryba, nemaža praėjusių metų veiklos ataskaitų, kurias pateikė jai pavaldžios įstaigos ar organizacijos.

Vienos iš tokių – uždarosios akcinės bendrovės „Centrinis knygynas“ – veikla yra prižiūrėti, ar knygyno patalpų nuomininkas vykdo 2016-ųjų liepą pasirašytos sutarties sąlygas: ne mažiau kaip 80 proc. patalpų ploto skirti knygų prekybai, nekeisti patalpų pavadinimo ir iškabos „Centrinis knygynas“ pastato fasade.

Visų šių bei kitų sąlygų nuomininkas laikosi, tad „Centrinio knygyno“ bendrovei nuo 2019-ųjų lapkričio vadovaujanti (anksčiau čia direktoriavo Kauno mero patarėjas ryšių su visuomene klausimais, jau – buvęs) Rūta Šimkaitytė–Kudarauskė, tikėtina, nepervargsta kasdien, kaip priklauso pagal įstatymą, už atlygį atidirbdama knygyne.

O tai, kad jos vardas ir pavardė sutampa su savivaldybės administracijos Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėjos vardu bei pavarde, kad beveik sutampa ir darbo laikas, – nieko nereiškiantis „atsitiktinumas“. Juk ir nuotoliu galima dirbti, kad ir naktį. Juolab, kad UAB „Centrinis knygynas“ direktorė jokių pavaldinių, kuriems vadovauja „knygų šventovėje“, neturi.

Gal kauniečiai jau ir pamiršo, kokios batalijos per pirmąją dabartinio Kauno mero Visvaldo Matijošaičio kadenciją buvo kilusios, svarstant savivaldybei priklausančio knygyno likimą. Buvo linkta prie jo patalpų privatizavimo, tačiau sutarta, kad knygyną verčiau išnuomoti, kad „kultūros židinys iš Laisvės alėjos neišnyktų“. Tai ir buvo padaryta, radus solidų, patikimą nuomininką – knygų prekybos tinklą „Pegasas“, beje, vos per keletą namų nuo nuomojamų patalpų toje pačioje Laisvės alėjoje turintį kitą knygyną.

2016-ųjų protesto akcija prie Kauno centrinio knygyno

Tiesa, nuomodama kitas komercines ar kitokios paskirties patalpas, Kauno savivaldybė to nedaro per vos vienintelį darbuotoją turinčias bendroves. Bet šiuo atveju specifika gal kitokia, – kažkam iš valstybės tarnautojų suteikiama proga prie algos papildomai gauti kas mėnesį kitų oficialių pajamų, – kaip savotišką premiją už gerą tarnystę?

Miesto politikams ir visuomenei viešai pateiktoje ataskaitoje, kurią pasirašė bendrovės direktorė, teigiama, kad 415,60 kv. m ploto negyvenamųjų patalpų Laisvės al. 81 pastate nuoma yra pagrindinė UAB „Centrinis knygynas“ veikla. Iš tos veiklos bendrovė pernai gavo 72 845 eurus, 2020-aisiais – 70 616 eurų pajamų. Pardavimo savikaina pernai siekė 7672, užpernai – 6252 eurus. Didėjo ir bendrosios, administracinės sąnaudos, – nuo 13 003 eurų 2020 m. iki 15 757 eurų 2021 m., tad grynasis pelnas sumažėjo.

Anot R. Šimkaitytės–Kudarauskės, pardavimo savikaina kito dėl padidėjusio nekilnojamojo turto mokesčio, kai Registrų centras perskaičiavo šio turto vertę. Bet pardavimo sąnaudų nei pernai, nei užpernai turto nuomotoja – bendrovė „Centrinis knygynas“ – nepatyrė. Iš kiekvieno už patalpų nuomą gauto 1 euro administracinės sąnaudos 2021-aisiais siekė 0,22 Eur, 2020-aisiais – 0,18 Eur.

Pernai sumažėjusį UAB „Centrinis knygynas“ pelną, bendrovės vadovės (ir vienintelės darbuotojos) paaiškinimu, lėmė sumažėjusios dėl karantino nuomininko veiklos apimtys, o taip pat jam suteiktos nuolaidos bei padidėjusios bendrosios ir administracinės sąnaudos ir savikaina.

Portalo ober-haus.lt duomenimis, kurie cituojami „Centrinio knygyno“ veiklos 2021-aisiais ataskaitoje, nurodyta, kad pernai 1 kv. m prekybos ploto Kauno centre patalpų nuomos kaina buvo 12,6 Eur (be PVM). Tačiau „Pegasui“ knygyno patalpos (su iškaba „Centrinis knygynas“ ir senuoju, kauniečių mėgiamu jo interjeru) atsiėjo brangiau – po 15,1 Eur už 1 kv. m (be PVM).

Šiais metais savivaldybės bendrovė „Centrinis knygynas“ tikisi vadinamąsias pardavimo pajamas padidinti beveik 3 tūkst. eurų (iki 75 357 Eur). Savaime aišku, kad ne visi šie pinigai įkris į pagrindinę miesto piniginę – savivaldybės biudžetą. Numatoma grąža akcininkui 2022-aisiais sieks 42 tūkst., pernai buvo 40 tūkst. eurų. Nes dėl padidėjusio bazinio darbo užmokesčio didėja bendrosios ir administracinės išlaidos, – paaiškinta ataskaitoje, kurioje neslepiama, kad UAB „Centrinis knygynas“ direktoriaus alga siekia daugiau nei 800 eurų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA