VIII forto slėnyje įsikūrę Šilainių sodai – žydintis rojaus kampelis mieste – Kas vyksta Kaune

VIII forto slėnyje įsikūrę Šilainių sodai – žydintis rojaus kampelis mieste

„Atvykote nuostabią dieną: saulutė šviečia, paukščiai čiulba, pražydo obelys, išsiskleidė tulpės. Dabar pats darbymetis, pluša daug sodininkų“, – Kauno tvirtovės VIII forto slėnyje esančiuose „Šilainių soduose“ džiugiai nusiteikusi mus pasitinka projekto koordinatorė Evelina Šimkutė.

Nors miesto daržų Kaune gausu, tačiau toks bendruomeninis daržas – kol kas vienintelis.

Siekia išsaugoti sodus

Vietiniai gyventojai sodus šioje vietoje augina nuo tarpukario, o 2018 m. sukurtas projektas „Šilainių sodai“ kartu su vietos bendruomene, savanoriais ir partneriais siekia šiuos sodus išsaugoti, plėsti bei pritaikyti vietos gyventojų reikmėms. Skatinama sodininkyste užsiimti ne tik garbaus amžiaus žmones, bet ir jaunas šeimas, vaikus.

Vaikai nebežino kur pomidoras užauga, kaip atrodo lapinis kopūstas, nežino, kad būna įvairiausių daržovių, jog auga ne tik raudonos, bet ir geltonos žemuogės. Stinga žinių iš kur atkeliauja maistas, kad užtrunka jį užauginti“, – atkreipė dėmesį E. Šimkutė.

Šilainių sodai
1984 m. pradėtuose statyti Šilainiuose šiuo metu gyvena daugiau kaip 50 tūkst. žmonių. Daržai Kauno tvirtovės VIII forto slėnyje veši nuo tarpukario, o 2018 m. erdvė atgimė naujai, kai čia startavo socialinis, edukacinis ir kultūrinis projektas „Šilainių sodai“./R. Tenio nuotr.

Vyksta susitikimai, talkos, daigų mainytuvės

Šilainių sodai yra vieši, atviri visiems, norintiems ateiti pasibūti, pasidžiaugti gamta, palaistyti augalus ar pasivaišinti iš bendrų lysvių, esančių šalia skelbimų lentos. Erdvėje kviečiama ir papiknikauti.

Čia nuolat rengiamos talkos, edukaciniai renginiai, susitikimai su gamtininkais, sodininkavimo ekspertais, vyksta lauko baldų dirbtuvės, daigų mainytuvės, taip pat šienaujama žolė, naikinami VIII forto teritorijoje pasklidę Sosnovskio barščiai.

Bendruomenė trečiadieniais 18-20 val. turi sodininkavimo susitikimus, savaitgaliais rengia talkas, sekmadieniais dirbtuves (įrenginėja kompostines, lysves), birželio 4 d. vyks sodinukų mainai. Rugpjūčio mėnesį laukiama spektaklio.

Šilainių sodai
Daržas./ R. Tenio nuotr.

„Labai smagi diena, kai keičiamės sodinukais: kažkam pridygo daug pomidorų, o paprikos nesudygo, tuomet galima apsikeisti“, – pažymėjo pašnekovė.

Kasdien soduose praeina šimtai žmonių, ne tik sodininkauti, bet ir sodus kertančiu taku nužygiuoti į VIII forto parką.

Šilainių sodai
Paaukštintos 1 kv. m dydžio lysvės yra skirtos edukacijai, tad jose augina pradedantieji sodininkai. Bendruomenės lentelėmis paženklintas lysves galima laistyti visiems, taip pat iš jų galima nusiskinti daržo gėrybių paragauti./ R. Tenio nuotr.

Edukacinės lysvės – pradedantiesiems

Šalia skelbimų lentos stovi paaukštintos 1 m ilgio ir 1 m pločio lysvės, dar vadinamos „miesčioniškomis“. Jas gaminti bendruomenė išmoko 2019 m., padedant svečiams iš Estijos – Lasnamäe rajono aktyvių gyventojų asociacijos „Lasnaidee“.

„Bendruodmeniniai daržai Taline tapo sėkmingu bendruomenės įtraukimo projektu. Estai įrengė paaukštintas lysves prie daugiabučių, ėmė organizuoti edukacijas su vaikais. Pradėję nuo vienos lysvės, po kurio laiko turėjo jau 55 ir net 150 sodininkų“, – džiaugsmingai pasakojo E. Šimkutė.

Šilainių soduose šiuo metu yra dvidešimt individualių paaukštintų lysvių, jose darbuojasi daugiau nei43 pradedantieji sodininkai: šeimos, kolektyvai, pavieniai žmonės. Dar dešimt paaukštintų lysvių skirta bendruomenei. Įprastose didesnėse lysvėse dirba dar apie 70 žmonių. Sodininkų skaičius kasmet auga.

Šilainių sodai
Gegužę soduose – pats žydėjimas./ R. Tenio nuotr.

Vaišintis – iš nurodytų lysvių

VIII forto slėnyje augančiuose soduose uždera viskas: vietiniai augina įvairias daržoves, braškes, žemuoges, vyšnias, avietes, obuolius, sidonijas, lazdyno ir graikinius riešutus, prieskonines žoleles, vaistažoles. Auga net šokoladinės mėtos. Apsilankius čia gegužės mėnesį vilioja žiedų aromatai ir paukščių giesmės.

Natūralu, kad galima užsinorėti paragauti kokią įraudusią uogą ar paskanauti prinokusį pomidorą. Tai daryti galima, tačiau tik iš nurodytų lysvių.

„Yra lysvės, kur viskuo galima vaišintis – taibendruomeninės lysvės prie skelbimų lentos (nusileidus laiptais ieškoti dešinėje). Kas ateina gali jas palaistyti, nusiskinti šalaviją, mėtą, pelyną ar peletrūną, paskanauti žemuogių, rūgštynių. Visos kitos lysvės yra individualios, prašome gerbti tas erdves“, – sakė E. Šimkutė.

Šilainių sodai
Sodas mieste./ R. Tenio nuotr.

Atklysta stirnos, lapės, dūzgia bitės

Laukinių gyvūnų draugija irgi neaplenkia Šilainių sodų: atsigerti prie daubų atstriksi dvi stirnos, prabėga lapė, gyvena tritonai, ežiai, galybė paukščių, tarp jų ir juodasis strazdas ir lakštingala, čia pat forto tuneliuose slepiasi šikšnosparniai. Kai pradeda žydėti ežiuolės, levandos, anyžinis lofantas – į daržus ima nuolat kursuoti laukinės bitės.

„Ieškojome, kokios rūšys gyvena VIII forto erdvėje. Su gamtininko pagalba pavyko identifikuoti apie 300 rūšių. Sodininkystė, daržininkystė mieste sukuria gyvybės oazes mieste“, – džiaugėsi E. Šimkutė.

Dirbant soduose atsižvelgiama į paukščių, bičių, drugelių, vabalų ciklus ir stengiamasi kuo mažiau juos trikdyti, dėl to žolė pjaunama dalgiu.

Anot pašnekovės, gegužės mėnesį pats geriausias laikas ateiti ir pamatyti žydėjimą, vakare pasiklausyti juodojo strazdo giesmės.

Šilainių sodai
Darbymetis./ R. Tenio nuotr.

Čia prasiilgina gyvenimą

Kokie pokyčiai išryškėjo bendruomenėje, kai atgijo veikla soduose? Svarbiausia – žmonės susitelkė. Pasak E. Šimkutės, čia gera būti, telkiasi aktyvūs, nuoširdūs sodininkai, atsigauna psichinė ir fizinė sveikata.

Soduose besidarbuojanti Angelė atviravo čia besilankanti jau labai seniai. Ji augina ridikėlius, svogūnus, įvairias daržoves, gėles.

„Sodai – sveikatos šaltinis! Grįžti namo pasikrovęs energija. Čia pat inkiluose čiulba paukščiai, vis matau kaip jauniklius šeria. Vasarą ateinu kiekvieną dieną, per pietus trumpam parbėgu namo užvalgyti ir vėl į daržą. Džiugu, kad aplinką tvarkome visi bendromis jėgomis, bičiuliaujamės, kartu pjaunam žolę, prižiūrim teritoriją, kad visiems būtų smagu ir gražu“, – kalbėjo Angelė.

Anot E. Šimkutės, kai daržuose nuolat zuja sodininkai, ir pati VIII forto teritorija tampa saugesnė.

„Tai ypatinga vieta. Sodininkė Onutė net sako: „Šituose soduose aš prasiilginu gyvenimą.“ – Jautru ir kartu džiaugiasi širdis“, – kalbėjo E. Šimkutė.

Šilainių sodai
Patekimas į Šilainių sodus – laiptais iš Žaibo gatvės./ R. Tenio nuotr.
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA