747 kilometrų „Miško takas“ driekiasi ir per Kauną – Kas vyksta Kaune

747 kilometrų „Miško takas“ driekiasi ir per Kauną

delfi.lt / Miglė Gaidenkaitė 2022/05/06 18:48
/ M. Gaidenkaitės nuotr.

„Miško takas“ yra Europos ilgų atstumų pėsčiųjų maršruto E11 dalis Baltijos šalyse, einanti per gražiausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos miškus bei nacionalinius parkus, tačiau neišsigąskite – nebūtina jo įveikti viso iškart. Lietuvoje esančio Miško tako maršrutas yra suskirstytas į ~ 20 km ilgio atkarpas.

„Miško takas“ prasideda Lazdijuose (Lenkijos / Lietuvos pasienyje) ir tęsiasi per Veisiejus, Druskininkus, Merkinę, Alytų, Birštoną, Prienus, Kauną, Vilkiją, Ariogalą, Šiluvą, Tytuvėnus, Kurtuvėnus, Pavandenę, Telšius, Platelius, Salantus, Mosėdį, Skuodą, Latvijoje per Rygą ir pasiekia Taliną Estijoje.

E11 maršrutas prasideda Šiaurės jūros pakrantėje, Hagos pakraštyje – Ševeningene (Nyderlandai) ir baigiasi Estijos sostinėje Taline. Jis kerta 6 šalis – Nyderlandus, Vokietiją, Lenkiją, Lietuvą, Latviją ir Estiją.

Bendras „Miško tako“ ilgis Baltijos šalyse yra ~ 2 141 km. Miško takas Lietuvoje driekiasi – 747 km, Latvijoje – 674 km, Estijoje – 720 km. Baltijos šalyse miško takas atsirado 2018 metais, Estijoje. Lietuvoje jis patvirtintas 2019 metų pabaigoje.

„Miško tako“ maršrutas yra padalintas į 10 regionų. Kiekvienas regionas su skirtingais kraštovaizdžiais, reljefu, gamtos vertybėmis ir skirtingo sudėtingumo atkarpomis. Kiekviename regione yra nuo 3 iki 14 atkarpų. Miško tako maršrutas yra suskirstytas į ~ 20 km ilgio atkarpas, nurodant apgyvendinimo ir transporto paslaugų teikėjus.

Iš viso „Miško taką“ Lietuvoje sudaro 36 atkarpos. 140 km Dzūkijos etnografiniame regione, 111 km Nemuno kilpomis, 79 km Kaune ir Kauno rajone, 141 km Dubysos slėnio krantais, 276 km Žemaitijos etnografiniame regione.

Maršruto „Miško takas“ kraštovaizdį formuoja Dzūkijos aukštuma, Nemuno slėnis, daugybė ežerų, taip pat veda per Nemuno kilpų regioninį parką Nemuno krantais, nuo kurių atsiveria vaizdas į upės slėnį, senus piliakalnius. Maršrutas keliauja per jaukius miestelius, Kauno marių regioninį parką ir nuvingiuoja į Kauną. Pagrindinė pėsčiųjų gatvė – Panemunės šilas, Ąžuolynas ir Laisvės alėja. Maršrutas nusidriekia Kauno senamiesčiu ir tęsiasi Lampėdžių karjeru. Nuo Dubysos krantų atsiveria vaizdas į piliakalnius ir istorines bažnyčias, o Tytuvėnų regioniniame parke kraštovaizdį puošia daug kalvų, pelkynų ežerų ir Šiluva – garsi piligrimystės vieta.

„Miško takas“ žygeiviams / M. Gaidenkaitės nuotr.

Miško tako gamta

Miško takas yra puiki vieta stebėti paukščius ir gyvūnus. Čia galima pamatyti vieną iš didžiausių Europos gyvūnų – briedį. Taip pat galima sutikti stirną, taurųjį elnią, lapę, kiškį, kiaunę, ūdrą, voverę, ežį ar net lūšies arba vilko pėdsakus. Dažnai šalia vandens telkinių aptinkami apgraužti medžiai ir bebro buveinės iš šakelių.

Paukščių stebėtojai tinkamu laiku gali stebėti baltuosius ir juoduosius gandrus, mažuosius erelius, griežles, žvirblines pelėdas, šiaurines pečialindas, genius.

Netoli Miško tako yra daug gamtos paminklų – didžiuliai akmenys, šaltiniai, milžiniški medžiai, medžių alėjos ir įdomios reljefo formos: kalvos, daubos, upių senvagės ir t. t. Nemuno ir jo intake pakrantėse iškyla galingos ir vaizdingos nuosėdinių uolienų atodangos.

Pelkėtuose miškuose yra gailių, spanguolių, įvairių durpinių samanų bei mažų pušelių, eglučių, plaukuotųjų beržų, juodalksnių, smulkių krūmelių ir įvairiarūšių viksvų.

„Miško takas“ žygeiviams / M. Gaidenkaitės nuotr.

Miško tako ženklinimas ir paslaugų ženklas „Draugiški žygeiviams“

„Miško takas“ žymimas spalvomis – balta, oranžinė, balta. Ženklinimas take yra kas 200-300 metrų, nebent atsiranda nukrypimų, tuomet naudojamos rodyklės, vėliavėlės. Miške ant medžių, akmenų, šaligatvių žymima dažais, mieste – lipdukais, kurie atspindi šviesą ir yra lengvai pastebimi tamsoje.

„Draugiški žygeiviams“ – tai ženklas, rodantis, kad žygeiviai čia yra laukiami, o jų poreikiai yra suprantami ir gerbiami. Paslaugų teikėjas siūlo būtinas ir pėstiesiems reikalingas paslaugas, pavyzdžiui: informaciją apie maršrutą, geriamasis vanduo, pirmosios pagalbos vaistinėlė, elektros prietaisų įkrovimas, galimybė džiovinti šlapius ir skalbti nešvarius drabužius, batus ir t. t. Žygeiviai pamatę šį ženklą gali drąsiai kreiptis jiems reikiamos pagalbos ir tikrai jos sulauks.

Šiuo metu Lietuvoje „Draugiški žygeiviams“ ženklu yra įvertinti beveik 120 paslaugų tiekėjų – turizmo informaciniai bei lankytojų centrai, maitinimo įstaigos, įvairios apgyvendinimo įstaigos, mažos parduotuvėlės kaimuose.

„Draugiški žygeiviams“ ženklą yra gavusi ir kaimo turizmo sodyba „Panemunio sodyba“ įsikūrusi Birštono apylinkėse, Panemunio kaime, vos 250 metrų iki Nemuno. Šios sodybos privalumas yra ramybė ir privatumas. Čia galima mėgautis tiek ramiu, tiek aktyviu poilsiu – įrengta pirtis, teikiamos baidarių, dviračių, badmintono, oro balionų nuomos paslaugos. Sodyboje puikiai suderintos autentiškos dzūkų kaimo detalės su šiuolaikiniais patogumais bei aplinka. Sodyba svečius priima visus metus. Ši sodyba yra visai greta „Miško tako“, tad tai yra puikus pasirinkimas žygeiviams apsistoti nakvynei bei paragauti tradicinių dzūkiškų bandų.

„Miško takas“ žygeiviams / M. Gaidenkaitės nuotr.

Hiking festivalis

2022 m. gegužės 20-22 d. Įvyks oficialus Miško tako bei Jūrų tako atidarymas-festivalis. Žmonės kviečiami registruotis į tarptautinę konferenciją anglų kalba, kuri vyks Kaune gegužės 20 d. Taip pat gegužės 21 d. žygeiviai kviečiami į 30 kilometrų žygį Plateliuose bei gegužės 22 d. Kuldygoje. (Latvija)

Informaciją galima sekti čia.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA