Lietuvoje uždrausta viešai demonstruoti karinės agresijos simbolius – Kas vyksta Kaune

Lietuvoje uždrausta viešai demonstruoti karinės agresijos simbolius

BNS 2022/04/19 13:18

Lietuvoje uždrausta viešai demonstruoti Georgijaus juostą ir kitus Rusijos karo prieš Ukrainą simbolius, už tai grės bauda. Antradienį Seimas priėmė atitinkamas Administracinių nusižengimų ir Susirinkimų įstatymo pataisas. Už jas balsavo 124 Seimo nariai, prieš buvo vienas, susilaikė du parlamentarai. Pakeitimai įsigalios, kai juos pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda.

„Šio įstatymo pataisos ne tik, kad reikalingos, jos visiškai būtinos mūsų nacionaliniam saugumui, jeigu norime išvengti tokio likimo kaip Ukraina ir prevenciškai veikti su Rusijos propaganda. Ji tikrai nesnaudžia ir ieško visokių kelių pas mus kiršinti žmones, keisti mąstymą, realybę. Kaip matome ji yra ir jau pakeista Rusijos piliečių galvose“, – sakė viena iš pataisų iniciatorių Laisvės frakcijos narė Monika Ošmianskienė.

Pagal priimtas pataisas, Lietuvoje draudžiama naudoti „totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti“.

Taip pat konkrečiai nurodoma, kad tokiu simboliu „visais atvejais laikoma dvispalvė (juodos ir oranžinės spalvų) Georgijaus (Šv. Jurgio) juosta“.

Minėtas draudimas apims ir šiuo metu Rusijos kare su Ukraina naudojamus simbolius – raides „Z“, „V“ ir kitas.

Numatyta, kad už tokių simbolių demonstravimą grės 300–700 eurų bauda, o juridiniams asmenims ji sieks iki 1,2 tūkst. eurų. Pakartotinai nusižengus bus skiriama 500–900 eurų bauda fiziniams asmenims arba 800–1,5 tūkst. eurų bauda juridiniams asmenims.

Dabar Susirinkimų įstatymas draudžia rodyti Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavas, herbus, uniformas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolius, atlikti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himnus.

Georgijaus arba šventojo Jurgio juosta buvo vienas iš carinės Rusijos kareivių apdovanojimo ženklų, tačiau į valdžią atėjus bolševikams tapo nebepageidaujamas. Juostelės vėl prisimintos Antrojo pasaulinio karo metais, atkūrus vadinamuosius gvardijos dalinius – tuomet leista pasižymėjusiems kareiviams nešioti Georgijaus ordinus.

Sovietmečiu šis simbolis vėl nustumtas į periferiją, o 2005-aisiais minint 60-ąsias Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, jis imtas naudoti Rusijos valstybės mastu. Lietuvoje šis simbolis dažniausiai naudojamas gegužės 9-ąją minint pergalę prieš fašistinę Vokietiją.

Simboliai – raidės „Z“ ir „V“ – atsirado pastaruoju metu, Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą. Rusijos gynybos ministerija kovo pradžioje paaiškino, kad ant karinės technikos rašomas simbolis „Z“ reiškia „Za pobedu“ („Už pergalę“), o simbolis „V“ – „Sila v pravde“ („Jėga yra tiesoje“) ir „Zadača budet vypolnena“ („Užduotis bus įvykdyta“).

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA