Seimas svarstys siūlymus drausti karinės agresijos simbolius – Kas vyksta Kaune

Seimas svarstys siūlymus drausti karinės agresijos simbolius papildyta

BNS 2022/04/12 09:21
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Seimas antradienį svarstys siūlymus reaguojant į Rusijos karą prieš Ukrainą uždrausti totalitarinių ir autoritarinių režimų naudojamus karinės agresijos simbolius, Georgijaus juostą.

Parlamentas planuoja apsvarstyti Susirinkimų įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus. Svarstymui teikiamas Teisės ir teisėtvarkos komiteto projektas, į kurį sujungtos skirtingų parlamentarų iniciatyvos.

Palyginti su ankstesne versija, kuria siūlyta pataisomis konkrečiai įvardyti draudimą naudoti Rusijos karo Ukrainoje simboliais tapusias raides „Z“ ir „V“, komitetas siūlo naudoti platesnį apibrėžimą, kaip ir rekomendavo Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijos.

Pagal naują versiją, būtų draudžiama naudoti „totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti“.

Taip pat pataisomis konkrečiai būtų įvardijama, kad tokiu simboliu „visais atvejais laikoma dvispalvė (juodos ir oranžinės spalvų) Georgijaus (Šv. Jurgio) juosta“.

Už tokių simbolių demonstravimą grėstų 300–700 eurų bauda, o juridiniams asmenims ji siektų iki 1,2 tūkst. eurų.

Dabar Susirinkimų įstatymas draudžia rodyti Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavas, herbus, uniformas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolius, atlikti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himnus.

Georgijaus arba šventojo Jurgio juosta buvo vienas iš carinės Rusijos kareivių apdovanojimo ženklų, tačiau į valdžią atėjus bolševikams tapo nebepageidaujamas. Juostelės vėl prisimintos Antrojo pasaulinio karo metais, atkūrus vadinamuosius gvardijos dalinius – tuomet leista pasižymėjusiems kareiviams nešioti Georgijaus ordinus.

Sovietmečiu šis simbolis vėl nustumtas į periferiją, o 2005-aisiais minint 60-ąsias Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, jis imtas naudoti Rusijos valstybės mastu.

Simboliai – raidės „Z“ ir „V“ – atsirado pastaruoju metu, Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą. Rusijos gynybos ministerija kovo pradžioje paaiškino, kad ant karinės technikos rašomas simbolis „Z“ reiškia „Za pobedu“ („Už pergalę“), o simbolis „V“ – „Sila v pravde“ („Jėga yra tiesoje“) ir „Zadača budet vypolnena“ („Užduotis bus įvykdyta“).

Papildyta 13.08 val.

Liko vienas žingsnis

Seime liko vienas žingsnis, kad būtų uždrausta Georgijaus juosta ir Rusijos karo prieš Ukrainą simboliais tapę ženklai.

Parlamentas antradienį po svarstymo 118 balsų „už“ ir 13 parlamentarų susilaikius pritarė tokioms Administracinių nusižengimo kodekso ir Susirinkimų įstatymo pataisoms. Seimas dar turės balsuoti dėl pataisų priėmimo.

Seime antradienį svarstant šias pataisas parlamentarė Agnė Širinskienė pažymėjo, kad jos leis iš legalios vartosenos pašalinti Georgijaus juostą.

„Georgijaus juosta, priėmus šį įstatymą, bus iš viso išimta iš legalios vartosenos ir bet kuriuo atveju bus laikoma draudžiamu simboliu. Tai, manyčiau, taip pat įneš kur kas daugiau aiškumo ir baigsis visuomenės kiršinimas naudojant tokias juostas“, – kalbėjo A. Širinskienė.

„Ukrainai ir visam laisvajam pasauliui „Z“ šiandien reiškia Rusijos karo nusikaltimus, subombarduotus miestus, tūkstančius žuvusių ukrainiečių, todėl viešas šio barbarizmo rėmimas turi būti uždraustas ir Lietuvoje, be jokios abejonės“, – sakė viena iš pakeitimo iniciatorių Laisvės frakcijos narė Monika Ošmianskienė.

Anot jos, šis pakeitimas – nedidelis, bet labai svarbus žingsnis, palaikant už laisvę kovojančius Ukrainos piliečius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA