Primena pamiršusiems: laukinius gyvūnus demonstruoti draudžiama ne tik cirkuose – Kas vyksta Kaune

Primena pamiršusiems: laukinius gyvūnus demonstruoti draudžiama ne tik cirkuose

Asociatyvi / Organizatorių nuotr.

Viešojoje erdvėje pastebėjusi kvietimus į gyvūnų parodas, Aplinkos ministerija atkreipia dėmesį, kad nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo nauja Laukinės gyvūnijos įstatymo nuostata, draudžianti naudoti laukinius žinduolius, paukščius, roplius ir varliagyvius cirkuose.

Joje „cirko“ sąvoka apibrėžiama kaip keliaujanti paroda arba kilnojamas žvėrynas, kuriame yra vienas arba daugiau gyvūnų, tai yra apima ir mums suprantamą tradicinį keliaujantį cirką, kuriame gyvūnai demonstruoja triukus, ir keliaujančias parodas, į kurias laukinius gyvūnus reikia atvežti iš nuolatinės jų laikymo vietos, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Raginame gyvūnų parodų organizatorius laikytis Laukinės gyvūnijos įstatymo reikalavimų ir nevežti (netransportuoti) ir nedemonstruoti (viešai neeksponuoti, nerodyti) rengiamose parodose laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių. Laukinių gyvūnų transportavimas ir naudojimas keliaujančiose parodose nesuderinamas su jų gerovės standartais, nes pervežimų metu jie kelias valandas ar ilgiau laikomi uždaryti narvuose ar dėžėse, kur neįmanoma užtikrinti jų poreikių, demonstruojami gyvūnams nepažįstamoje aplinkoje, dėl to jie patiria stresą.

Draudimas demonstruoti laukinius gyvūnus parodose netaikomas, kai laukiniai gyvūnai lankytojams demonstruojami gyvūnų laikymo vietose – kai jie neišvežami iš nuolatinės jų laikymo vietos ir nepervežami į kitą, pavyzdžiui, į kitoje vietoje organizuojamą (rengiamą) parodą.

Jeigu keliaujančiose parodose būtų rodomos laukinių gyvūnų rūšys, kurių demonstruoti Laukinės gyvūnijos įstatymas nedraudžia, pavyzdžiui, žuvys, vabzdžiai, gali būti eksponuojami tik kliniškai sveiki laukiniai gyvūnai. Demonstravimo metu būtina atsižvelgti į rūšių biologinius poreikius ir rūšiai būdingą socialinį jautrumą. Patalpos, kuriose laikomi aukiniai gyvūnai, turi tenkinti visus jų poreikius, nevaržyti jų gyvybinių funkcijų ir veiklos. Gyvūnai neturi patirti skausmo, streso, nepatogumų. Taip pat turi būti atsižvelgiama į natūralius kiekvienos rūšies gyvybinius ciklus, temperatūros režimą, šviesos ir tamsos proporcijas, poilsio ir miego režimą. Negalima demonstruoti rūšių ar individų, kurie yra jautrūs temperatūros svyravimams, stresui ir perkėlimams.

Nors Laukinės gyvūnijos įstatyme numatyta, kad bendram draudimui naudoti laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių rūšių gyvūnus cirkuose (keliaujančiose parodose ir žvėrynuose) gali būti nustatytos išimtys, tačiau šiuo metu jos nėra patvirtintos. Aplinkos ministro įsakymu sudaryta darbo grupė nepritarė, kad cirkuose būtų leidžiama naudoti bet kokių rūšių laukinius žinduolius, paukščius, roplius ir varliagyvius.

Darbo grupės darbe dalyvavo ir pasiūlymus teikė Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Aplinkos apsaugos departamento, Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto, Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus, Lietuvos jūrų muziejaus, Lietuvos ornitologų draugijos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Gyvūnų gerovės centro, Lietuvos zoologijos sodo, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA