Vasario 16-ąją – protestų nuojauta: į sostinę kauniečiai išvyko su daina ir pikti ant policijos – Kas vyksta Kaune

Vasario 16-ąją – protestų nuojauta: į sostinę kauniečiai išvyko su daina ir pikti ant policijos žmonės iš Lietuvos bėga dėl dviejų priežasčių

delfi.lt / Dalia Plikūnė, Simona Voveriūnaitė 2022/02/16 10:54

Šalies tarnyboms perspėjant dėl galimų provokacijų, Lietuvoje trečiadienį minimos 104-osios valstybės atkūrimo metinės. Tuo metu Kaune susirinkusieji tikina, kad važiuoja švęsti taikiai.

Prie prekybos centro „SAVAS“ Kaune Delfi žurnalistus moteris kalbino sukilti.

„Išeikit iš darbų, nebetarnaukit, nebūkit parsidavėliai. Dabar visur vien melas. Jei įves Stambulo konvenciją, mokiniams bus po vieną LGBT pamoką kas savaitę! Jūs atsitokėkit, išeikit iš darbų. Mes išėjom, nes reikėjo per prievartą bambasintis, o mes nenorėjom. Iš ko dabar gyventi?“ – sakė moteris.

Susirinkę asmenys tikina, kad važiuoja švęsti taikiai. „Be pagalių, be nieko“, – pridūrė ji.

Vykstančiųjų į Vilnių iš Kauno nėra daug. Tai yra apie 10-15 asmenų. Dalis žmonių vyksta ir savo lengvaisiais automobiliais, ir mikroautobusu. Vienas automobilis papuoštas vėliavėle, Šeimų sąjūdžio lipduku. Patys Šeimų sąjūdžio atstovai Vasario 16-osios išvakarėse pranešė, kad jie jokių protestų neorganizuoja, ir, jeigu kažkas dalyvaus, tai yra žmonių asmeninis apsisprendimas.

„Mes švęsime Lietuvos nepriklausomybės dieną. Važiuojame su muzika, su dainomis. Kodėl darote tokį ažiotažą? Kodėl sureikšminate tokį žmonių išvykimą, kiek jų vyksta? Kas nori tas vyksta, kas nenori bijo karo“, – kalbėjo moteris.

Ji sakė, kad „labai blogai“ vertina pranešimus apie planuojamas policijos priemones, kad bus tikrinami automobiliai, kad bus ribojamas patekimas į tam tikras vietas.

Policija, manau, yra gavusi kažkokį nurodymą. Kam to reikia, aš nežinau. Juk turi teisę švęsti tiek policija, tiek paprastas pilietis, tiek valdžia. Lietuviai, visi mes broliai, visi mes esame vienoje šalyje gyvenantys, nesiskaldykime, nedarykime vieno kitais priešais, ir viskas bus gerai “, – svarstė ji.

Moteris aiškino, kad neplanuoja švilpti ar kažko nušvilpti, jos tikslas yra švęsti Vasario 16-ąją.

„Pas mus tokių tikrai nebus, kas galėtų sukelti nerimą policijai, valdžiai, Razmai“, – sakė pašnekovė.

Lipant į pašnekovei į autobusiuką, garsiai skambėjo daina „Balnokim broliai žirgus“.

Protestas Sausio 13-ąją / DELFI nuotr.

Yra ir kitokių nuotaikų

Pamatęs besirenkančius žmones praeinantis kaunietis nusistebėjo, kam to reikia.

“Aš švęsiu Kaune. Nematau reikalo būti Vilniuje. Lietuvos gimtadienis yra tokia graži šventė — prie ko čia protestai?” — klausė vyras.

Išvardino, kokias pagrindines problemas mato

Kitas pašnekovas buvo kritiškesnis.

Vasario 16-oji yra visų mūsų puiki šventė, ir mes važiuojame dar su tokia mintimi, kad Lietuva, kaip buvo laisva, taip ir vėl bus laisva, klausimas, nuo ko bus laisva? Turėtų būti laisva nuo senelio Vytauto vertybinės ir demografinės politikos“, – sakė vyras.

Nepasitenkinimo neslepiantis žmogus, vis dėlto nemano, kad reikėtų reikšti nepasitenkinimą garsiai per Vytauto Landsbergio kalbą.

„Aš nemanau, kad vieną kartą pašvilpus, antrą kartą reikia tą patį kartoti. Bet mes esame labai stipriai kaip visuomenė nukraujavusi. Visuomenėje yra daug daugiau mirštančių negu gimstančių. Pagrindinės problemos yra tokios: tai yra skurdas ir teisinė neteisybė. Tai yra selektyvus teisingumas (…).

Vieni žmonės bėga iš Lietuvos, nes jaučiasi, kad čia yra sunku pasiekti teisybę, arba tai yra neįmanoma. O kiti žmonės bėga dėl to, kad – skurdas. (…) Mes turime didelę armiją pabėgėlių iš Lietuvos į Europą“ , – sakė pašnekovas.

Jis nemano, kad šitas problemas gali spręsti dabartiniai valdantieji.

„Niekaip šitų problemų negalima išspręsti, nes dabartiniai valdantieji stovi ant tų bėgių, kurie ta kryptimi juda. Tai yra kadrų ir personalijų klausimas. Turi ateiti žmonės su kitomis mintimis. Kaip jiems laimėti rinkimus, va čia yra labai rimtas klausimas, kurį senelis irgi uždavė Artūrui Orlauskui, ir tą klausimą reikia spręsti“, – sakė vyras.

Policijos pasirengimo Vasario 16-osios renginiams jis nekritikavo.

„Jie elgiasi adekvačiai“, – kalbėjo vyras.

Jis pats mano, kad jie net neturės galimybės prieiti prie Signatarų namų balkono.

„Aš įsivaizduoju, kad pajėgos bus tokios, kad mes iki Signatarų namų balkono neprieisime“, – sakė pašnekovas.

Nerimas dėl provokacijų

Trečiadienį įvairiose sostinės vietose protesto akcijas norėjo surengti Lietuvos šeimų sąjūdis, tačiau negavo savivaldybės leidimo.

Šventės išvakarėse organizacijos pirmininkas Raimondas Grinevičius išplatino viešą pareiškimą, kuriuo paragino sekėjus dalyvauti valstybės institucijų renginiuose, tačiau likti „budriais, atsakingais ir nepasiduoti provokacijoms, kurios gali būti rengiamos siekiant diskredituoti kylantį visuomenės atsinaujinimo judėjimą“.

Nuogąstaudama dėl galimų provokacijų, policija trečiadienį tikrins įvažiuojančiuosius į Vilnių, senamiestyje žada statyti fizinį barjerą.

Internete siūlomi pasirinkimai: svaidyti pomidorus, skanduoti „gėda“, žiūrėti į akis

Artėjant Vasario 16-ajai, Lietuvos valstybės atkūrimo dienai virtualioje erdvėje vis daugėjo raginimų Vilniuje pakartoti tai, kas jau įvyko per Sausio 13-osios minėjimą. Tuomet protestuotojų minia nušvilpė kalbą sakiusią premjerę Ingridą Šimonytę bei Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.

Šįkart nepatenkintos visuomenės dalies „taikiniu“ tapo Aukščiausiosios tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas, faktinis atkurtos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis, kuris Vasario 16-ąją tradiciškai sako kalbą iš Signatarų namų balkono pilies gatvėje.

Raginimai iškilmių metu nušvilpti V. Landsbergį platinami sąmokslo teorijų skleidėjų bei šeimos gynimo maršo dalyvių pamėgtos anonimiškumu bei necenzūruojamu turiniu garsėjančios programėlės „Telegram“ grupėse.

„Vasario 16 d. visi į Vilnių‼️ Žmonės suvažiuos į Vilnių iš visos Lietuvos!

11 val. 30 min. susitikim prie Prezidentūros Vilniuje. 14 val. eikim prie Lietuvos nepriklausomybės signatarų namų (Pilies g. 26) ir nušvilpsim Landsbergį, skanduosim „Gėda“‼️

Ir reikalausime I. Šimonytės Vyriausybės skubaus atsistatydinimo‼️

Žmonės pavargo tylėti! Jeigu mes norime padaryti pokyčius, turime susivienyti gindami savo laisvę‼️ Būkime vieningi‼️

Šiandien, ČIA ir DABAR, laikas likimą imti į savo rankas‼️

Už mūsų teisę į laisvę‼️“, – raginama išplatintame kvietime.

Kitoje „Telegram“ grupėje surengtas balsavimas, žmonių klausta, kaip jie ketina švęsti Vasario 16-ąją.

Iš karto siūlomo ir galimi „šventimo“ būdai, atspindintys tam tikros visuomenės dalies nuotaikas bei ne itin šventiškas intencijas.

„Svaidysim supuvusius pomidorus į Landsbergį ir kompaniją“, „Skanduosim: „Gėda, gėda, gėda!“, „Žiūrėsim Landsbergiui į akis“, „Atsuksim Landsbergiui nugarą“.

Raimondas Grinevičius / DELFI nuotr.

Šeimų sąjūdis oficialiai patvirtino – protestų neorganizuos

Nors virtualioje erdvėje gausu raginimų Vasario 16-ąją sostinėje “paminėti” nušvilpiant iš Signatarų namų balkonėlio kalbėsiantį Vytautą Landsbergį, su šia iniciatyva netiesiogiai siejamas Lietuvos šeimų sąjūdis (LŠS) oficialiai pareiškė jokių renginių nerengsiantis.

Tai portalui „Delfi“ patvirtino LŠS tarybos pirmininkas Raimondas Grinevičius, o valstybinės šventės išvakarėse buvo išplatintas ir oficialus jo pranešimas.

Jame piktinamasi, kad Vilniuje neleista Vasario 16-ąją rengti protesto akcijų, teigiama, kad LŠS nariai dalyvaus valstybiniuose renginiuose bei įspėjama saugotis galimų provokacijų.

„Ar galėjome savo kelio pradžioje įsivaizduoti, kad laisvos Lietuvos piliečiams bus draudžiama su vėliavomis rinktis paminėti savo valstybės švenčių ir tam reikės prašyti valdžios leidimų? Ar galėjome pagalvoti, kad iš šalies pabėgs milijonas mūsų piliečių? Ar būtume patikėję, kad visuomenė vėl bus suskaldyta ir iškils reali grėsmė tautos ir valstybės ateičiai?“, – teigiama LŠS tarybos pirmininko R. Grinevičiaus pranešime.

Taip pat nurodoma, jog „net visiems brangios valstybinės šventės minimos atsitvėrus nuo žmonių tvoromis, neleidžiant dalyvauti ir pasisakyti visoms visuomenės grupėms. Švenčių rengimo scenarijai privatizuoti valdančiųjų partijų ir paversti jų viešųjų ryšių akcijomis ir valdžios bei atskirų asmenybių garbinimo spektakliais, kas kelia dar didesnį piliečių pasipiktinimą ir įtampą visuomenėje“.

„Lietuvos šeimų sąjūdžiui, remiantis išgalvotais pretekstais, neleista surengti Vasario 16-osios visuomeninio minėjimo net trijose Vilniaus vietose. Todėl kviečiame visus dalyvauti valstybinių institucijų renginiuose. Renginių Vilniuje metu raginame būti budriais, atsakingais ir nepasiduoti provokacijoms, kurios gali būti rengiamos siekiant diskredituoti kylantį visuomenės atsinaujinimo judėjimą“, – rašoma oficialiame LŠS pranešime.

Protestas Sausio 13-ąją

LŠS atstovas: nepatenkintų žmonių bus, V. Landsbergis turėtų atsiprašyti

Pranešimą išplatinęs LŠS tarybos narys, šios organizacijos atstovas spaudai Algimantas Rusteika neslėpė, kad minint valstybės šventę Vilniuje incidentų gali kilti.

„Nenustebkite, Lietuva yra Lietuva, nepatenkintų žmonių taip pat atvažiuos ir jie taip pat turi teisę reikšti savo nuomonę, savo valią, kam nors tai patinka, ar nepatinka. Jeigu žmonės pradės reikšti nepasitenkinimą – nenustebkite, mes jo neužgesinsime“, – portalui „Delfi“ kalbėjo LŠS tarybos narys A. Rusteika.

Jo vertinimu, dalis žmonių jaučiasi atstumtais, nėra patenkinti, kad su jais niekas nesikalba.

„O daugybė žmonių pritaria šiam nepasitenkinimui, galbūt nepritardami jo formai“, – sakė A. Rusteika bei akcentavo, kad ne vienerius metus valdžia vengia dialogo su jos veikla nepatenkintais žmonėmis.

Jo manymu, racionali išeitis iš dabartinės situacijos – lygiavertis valdžios dialogas su jai oponuojančiais žmonėmis bei V. Landsbergio atsiprašymas. Nes etikečių klijavimas, vienai žmonių grupę vadinant „landsbergininkais“, o kitai savo oponentus – „baubiančia minia“.

„Jeigu norite, kad Lietuvoje neliktų 90 procentų šio pykčio – Vytautas Didysis turėtų išeiti į balkonėlį ir atsiprašyti. Pripažinti, kad yra padaręs daug blogų dalykų. Pasakytų: „aš gailiuosi, atleiskite žmonės, nebesakysiu jums kalbų, su Vasario 16-ąją aš iš viso niekaip nesusijęs“.

1918 metais jis buvo dar tik projektas, kuris „realizavosi“ tik 1932 metais. Kodėl jis tik vienas čia kalba, kur čia logika?“, – sakė LŠS atstovas A. Rusteika bei minėjo, kad V. Landsbergio vaidmenį „balkonėlyje“ turėtų užimti kas nors iš Vasario 16-osios akto signatarų palikuonių arba koks nors visuotinai pripažįstamas visuomenės lyderis.

Kauniečiai žada vykti „be akmenų ir pagalių“

Kauniečių kelionę į Vilniuje vykstančias Vasario 16-osios iškilmes organizuojanti Albina išvakarėse minėjo nežinanti, kiek žmonių ketina vykti. Pasak kaunietės, kiek jų susirinks, tiek ir vyks. Autobuso šįkart nežadama nuomotis, bus vykstama nuosavais automobiliais.

Išvykos organizatorė sakė nesuvokianti, kodėl kalbama apie sostinėje stiprinamas policijos pajėgas, planus riboti žmonių srautus.

„Visos mūsų konstitucinės teisės yra tebegaliojančios ir nėra jokio reglamento valstybiniams renginiams, kad reikėtų kažką nuo kažko riboti. Apie ką mes kalbame?“, – sakė į 2021 metų rugsėjo 10 prie Seimo vykusį mitingą bei Sausio 13-osios minėjimą sostinėje vykusi kaunietė.

Save aktyvia piliete, negalinčia ramiai žiūrėti kas vyks su Lietuva vadinanti moteris minėjo, kad į Vilnių vykstama išskirtinai šventiškai ir pakiliai nusiteikus, su dainomis, be jokių blogų intencijų ar ketinimų.

„Mes važiuojame ne su akmenimis ar lazdomis, o su vėliavomis ir dainomis. Mes turime teisę švęsti. Ar Panevėžyje, ar Kaune, ar Vilniuje, dar šito mums negali uždrausti.

Mūsų Nepriklausomybė – nėra tik vieno asmens šventė, kur galėtų tik palaikantys jo poziciją skanduoti: „Jėėėė, kaip gerai!”. Kaip čia reikėjo gyventi, kaip reikėjo valdyti, kad šie žmonės būtų policijos va taip. Man, atvirai pasakius, tai labai juokinga“, – portalui „Delfi“ sakė išvykos į Vilnių organizatorė.

Paklausus, kaip bus reaguojama į žmones, kurie galbūt pradės švilpti iškilmingų kalbų metu, kaunietė sakė, kad kiekvienas laisvas elgtis pagal savo išsivystymo lygį.

„Kiekvienas žmogus supranta savaip ir niekas negali jam pasakyti. Jeigu jis protesto formą supranta švilpimu – jis tikriausiai iš švilps. Kitas galbūt supranta, kad į Landsbergį reikėtų akmenimis mėtyti, tai jo asmeninė atsakomybė, ką jis ten ir kaip darys. Pas mane tokių tikrai nėra, tokių radikalių nuotaikų mes tikrai neturime. Nesu tikra, kad provokatorių nebus, juos mačiau visuose renginiuose“, – sakė kauniečių išvyką į Vilnių organizuojanti Albina.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA