G. Nausėda teikia siūlymus Seimui: didėtų NPD, dalis gyventojų gautų išmokas | Kas vyksta Kaune

G. Nausėda teikia siūlymus Seimui: didėtų NPD, dalis gyventojų gautų išmokas papildyta

BNS 2022/02/09 10:47
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį Seimui teikia siūlymus didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) ir mokėti vienkartines 100 eurų išmokas kai kurioms labiausiai socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms, pranešė prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.

„Šiandien prezidentas teikia dviejų įstatymų pakeitimus Seimui ir tikisi, kad kitą savaitę neeilinėje Seimo sesijoje jau galėsime pradėti diskutuoti su sprendimų priėmėjais šitą klausimą“, – spaudos konferencijoje sakė I. Segalovičienė.

Siekiant sušvelninti išaugusios infliacijos padarinius, G. Nausėda praėjusią savaitę pranešė siūlysiantis didinti NPD nuo 460 iki 510 eurų. Be to, jis siūlo mokėti vienkartines 100 eurų išmokas pensininkams, daugiavaikėms ar sunkiai besiverčiančioms šeimoms.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė yra sakiusi, kad prezidento siūlomos vienkartinės išmokos daliai gyventojų gali dar labiau „įpūsti infliacijos malūną“, tačiau I. Segalovičienė teigė tokių rizikų neįžvelgianti.

„Jei pasižiūrėtume į infliacijos struktūrą, tai ji yra būtent sąlygota tam tikrų sąnaudų augimo, medžiagų ir taip toliau, tai nėra grynoji vartojimo infliacija. Pernai, kai iš tiesų buvo vykdoma aktyvi anticiklinė politika suteikiant žmonėms pagalbos priemones, matėme, kad infliacija neaugo taip sparčiai ir dabartinė infliacija yra kitokio pobūdžio, jos kilmė ne iš vartojimo, ir rizikos šitam klausimui nėra“, – teigė prezidento patarėja.

Anot jos, šiuo metu svarbiausia taikyti fokusuotą socialinę politiką infliacijos pasekmėms mažinti.

Susitikime dalyvavusi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigė pritarianti siūlymui didinti NPD. Tačiau ji pabrėžė, kad sprendimas turi būti kompleksinis, didinant mokesčius daugiau uždirbantiems asmenimis.

„Turime išspręsti kitą įsisenėjusią problemą, kuriai eilės kadencijų Seime padeda į stalčių ir nesprendžia. Turime aktyviai imtis sprendimų dėl didesnių mokesčių kitoms su ne darbo santykiais susijusioms pajamos“, – spaudos konferencijoje kalbėjo I. Ruginienė.

„Kai eiliniam darbuotojui šiandien sunku susimokėti sąskaitas, turime matyti ir kitą vaizdą. Tie, kurie gauna pajamas 100 tūkst. ir daugiau, kelis milijonus per metus, šiai dienai moka mokesčių mažiau“, – pridūrė ji.

Profsąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis teigė pritariantis prezidento pasiūlymams, tačiau, anot jo, infliacijos problema yra ilgalaikė ir ją reikia spręsti ilgalaikėmis priemonėmis.

„Mes siūlome indeksavimą. Daugelyje išsivysčiusių šalių tai veikia ne vienerius metus. Yra įvairūs mechanizmai, galima infliaciją skaičiuoti pernykščių metų būsimų, ar kas ketvirtį, galima Danijos pavyzdžiu išmokėti 13-tą atlyginimą ar pensiją, tai skirtumas, kuris susidaro nuo praėjusių ir šių metų infliacijos ir paskui nuo Naujų metų su ta infliacija padidinta atlyginimą mokėti, socialines išmokas, pensijas, mes siūlome ir baudas taip pat mokėti“, – sakė R. Garuolis.

„Taip pat siūlome surišti, apsvarsčius su darbdaviais, NPD su minimaliu atlyginimu, nes minimalus atlyginimas auga tiek, kiek auga vidutinis atlyginimas. Tai būtų irgi skaidrumas, supaprastinimas tos sistemos“, – kalbėjo jis.

Be to, jis sakė, kad būtina didinti ir valstybės remiamas pajamas.

Prezidentas yra sakęs, kad jo pasiūlytoms priemonėms gali prireikti apie 150-200 mln. eurų, kurie, pasak jo, bus surinkti papildomai į biudžetą dėl išaugusios infliacijos.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA