Nuėmus „Knygų ministerijos“ iškabą, paaiškėjo senoji pastato paskirtis – Kas vyksta Kaune

Nuėmus „Knygų ministerijos“ iškabą, paaiškėjo senoji pastato paskirtis

M. Patašiaus nuotr.

Laisvės alėjoje prieš didžiąsias šventes uždarius „Knygų ministeriją“, nuimta knygyno iškaba su Džordžo R. R. Martino citata. Pasirodo, ji slėpė praėjusį ar net dar ankstesnį amžių menantį mozaikinį užrašą, nurodantį čia veikus vaistinę.

Įžvalga apie buvusią dviaukščio statinio paskirtį „Facebook“ grupėje „Nesi iš Kauno jei ne“ trečiadienio vakarą pasidalijo žinomas Kauno fotografas Modestas Patašius. Jo pastebėjimu, nuėmus „Knygų ministerijos“ iškabą, po ja pasirodė rusiškas užrašas „apteka“, reiškiantis „vaistinę“.

M. Patašius grupės narių teiravosi, kurio laikotarpio gali būti ši žaliai baltų plytelių dėlionė, o istorijoje pasikaustę kauniečiai prisiminė ne vieną Laisvės alėjoje 29-u numerių pažymėtų patalpų reinkarnaciją.

Įvertinę „aптекарскiе товары“, kas reiškia maždaug „farmacijos produktai“, raides, grupės nariai padarė išvadą, kad užrašas gali siekti laikus iki Pirmojo pasaulinio karo, XIX a. pabaigą – XX a. pradžią.

Anot kauniečių, apie 1970 m. pastate veikė komisas, o apie 1985 m. – krištolinių indų parduotuvė. Elektroninio žinyno „Žymūs Kauno žmonės“ duomenimis, 1940 m. čia buvo įkurtas Nyderlandų karalystės konsulatas, kuriame dirbęs diplomatas Janas Zwartendijkas padėjo emigruoti tūkstančiams žydų ir kitų tautybių piliečių.

Paminklo J. Zwartendijkui atidengimas

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad žinią apie uždarymą „Knygų ministerija“ savo „Facebook“ puslapyje paskelbė lapkričio pabaigoje. Kauniečių pamėgtas knygynas veikė iki praėjusių metų gruodžio 24 d. ir per paskutinį mėnesį pasistengė išparduoti visas knygas.

Užsidaro „Knygų ministerija“

UAB „Knygų ministerija“ direktorius Paulius Virbickas portalui teigė, kad uždarymo priežastis – finansinė: „Dėl užsitęsusios pandemijos, įvairiausių apribojimų nusprendėme netęsti knygyno-kavinės veiklos, kuri visada buvo labiau idėjinė – tiesiog kauniečių dovana kauniečiams. Pati įmonė UAB „Knygų ministerija“, beje, toliau tęs veiklą knygų srityje. Kokia ji bus, kol kas tebūnie paslaptis.“

Knygyne buvo galima įsigyti mažųjų leidyklų, reto leidimo knygų. Knygyne-kavinėje vykdavo susitikimai su rašytojais, knygų pristatymai, koncertai, protmūšiai, lankytojai galėdavo atvykti su savo augintiniais.

Primename, kad 2021 m. kovo mėnesį užsidarė Kauno Senamiestyje nuo 1997 m. veikęs „Humanito“ tinklo knygynas „Tūkstantis ir viena knyga“.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA