„Sanitex“ už didelio masto kartelį skirta virš 12 mln. eurų bauda | Kas vyksta Kaune

„Sanitex“ už didelio masto kartelį skirta virš 12 mln. eurų bauda papildyta bendrovės komentaru

Asociatyvi / „Sanitex“ nuotr.

Konkurencijos taryba nustatė, kad bendrovės „Sanitex“, „Sotėja“, „Selnera“, „Maistulis“ ir „Egilėja“, dalyvaudamos švietimo ir socialinių įstaigų vykdytuose maisto produktų viešuosiuose pirkimuose, derino teikiamus pasiūlymus, įskaitant kainas, ir tik imitavo konkurenciją. Kadangi įmonės pripažino pažeidusios Konkurencijos įstatymą ir padėjo atskleisti pažeidimo veiksmus, joms grėsusios baudos sumažintos nuo 15 iki 75 proc.

Kaip teigiama Konkurencijos tarybos pranešime, tyrimas pradėtas 2019 m. liepą, gavus informacijos iš Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybių. Jų darbuotojams kilo įtarimų, kad organizuojant lopšeliams-darželiams 11 viešųjų pirkimų maisto produktams pirkti, bendrovės „Sotėja“, „Maistulis“ ir „Egilėja“ galėjo tarpusavyje derinti pasiūlymus.

Konkurencijos tarybai pradėjus tyrimą ir atlikus dalį patikrinimų, ėmė aiškėti, kad tiek pažeidėjų, tiek viešųjų pirkimų skaičius gali būti gerokai didesnis, nei kilo įtarimų Vilniaus ir Kauno miesto savivaldybėms. Netrukus institucija gavo bendrovės „Sanitex“ pripažinimą dėl veiksmų derinimo kitų šalies perkančiųjų organizacijų skelbtuose viešuosiuose pirkimuose. Kiek vėliau rašytinį pripažinimo pareiškimą pateikė ir „Sotėja“ bei „Selnera“, priklausančios vienai įmonių grupei.

Įvertinusi visą tyrimo metu surinktą informaciją, Konkurencijos taryba nustatė, kad nuo 2016 iki 2019 m. skirtingais laikotarpiais bendrovės „Sanitex“, „Sotėja“, „Maistulis“ ir „Egilėja“, tarpininkaujant „Selnerai“, derino komercinius pasiūlymus, įskaitant kainą, 101 viešajame pirkime maisto produktams pirkti įvairioms visoje Lietuvoje veikiančioms švietimo ir socialinėms įstaigoms: lopšeliams-darželiams, darželiams, gimnazijoms, mokykloms-darželiams, sveikatos priežiūros centrams, kolegijoms, globos namams.

Konkurentės viena už kitą rengė dokumentus, teikė fiktyvius pasiūlymus ir padėdavo pirkimą laimėti iš anksto sutartai bendrovei. „Sotėja“ ir „Selnera“ derino veiksmus 101 viešajame pirkime, „Sanitex“ – 90, „Maistulis“ – 49, „Egilėja“ – 8 viešuosiuose pirkimuose.

„Vilniaus ir Kauno miesto savivaldybių darbuotojams pranešus apie įtarimus mūsų institucijai, buvo išaiškintas plataus masto, sisteminis, beveik ketverius metus trukęs susitarimas. Jį sudariusios bendrovės tik imitavo konkurenciją dalyvaudamos kelių dešimčių perkančiųjų organizacijų – darželių, mokyklų, globos namų – organizuotuose viešuosiuose pirkimuose maisto produktams pirkti.

Pažeidėjoms už tokį pavojingą pažeidimą gresia solidžios sankcijos, tačiau jas reikšmingai sumažinome, nes įmonės bendradarbiavo su Konkurencijos taryba: atskleidė derinimo veiksmus, pripažino pažeidimą ir numatytas baudas“, – pranešime cituojamas Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.

Bendrovei „Sanitex“, kuri pirmoji po pradėto tyrimo pranešė apie susitarimą ir pateikė įrodymus, bauda už dalį pažeidimo laikotarpio visai neskaičiuota ir gresianti sankcija sumažinta 75 proc. Pripažinimą ir papildomus įrodymus pateikusioms „Sotėjai“ ir „Selnerai“ baudos sumažintos 65 proc., įmonėms „Egilėja“ ir „Maistulis“, kurios pažeidimą pripažino tyrimo pabaigoje, – 15 proc. Be to, pripažinimą ir įrodymus pateikusių bendrovių „Sanitex“, „Sotėja“ ir „Selnera“ vadovai išvengs asmeninės atsakomybės.

Už Konkurencijos įstatymo pažeidimą „Sanitex“ skirta 12 663 200 Eur, „Maistuliui“ – 74 600 Eur, „Sotėjai“ – 40 000 Eur, „Selnerai“ – 4700 Eur, „Egilėjai“ – 3500 Eur baudos.

Š. Keserauskas atkreipė dėmesį, kad visiškai atleistas nuo baudos gali būti tik tas draudžiamo konkurentų susitarimo dalyvis, kuris pirmasis pateikia informaciją Konkurencijos tarybai iki jai atliekant patikrinimus.

Konkurencijos tarybos nutarimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo įteikimo arba paskelbimo institucijos interneto svetainėje dienos. Nuo kartelinio susitarimo nukentėję asmenys gali kreiptis į teismą ir teikti ieškinius dėl žalos atlyginimo.

Naujienų agentūra BNS primena, kad „Sanitex“ grupė 2020 metais gavo 1,147 mlrd. eurų konsoliduotų pajamų – 4,5 proc. daugiau nei užpernai (1,098 mlrd. eurų), jos grynasis pelnas per metus padidėjo 60,5 proc. iki 28,281 mln. eurų.

Vien pagrindinės įmonės pajamos išaugo 4,5 proc. iki 566,855 mln. eurų, grynasis pelnas sumažėjo 9,7 proc. iki 19,453 mln. eurų. Grupę, be pagrindinės įmonės, sudaro 11 bendrovių ir viena asocijuota įmonė. Joje 2020 metų pabaigoje dirbo 3660 darbuotojų.

„Sanitex“ akcininkai yra dešimt fizinių asmenų ir dvi bendrovės – „Sun Invest“ ir „Torus LT“.

Papildyta 17.17 val.

„Kas vyksta Kaune“ popiet atsiųstame „Sanitex“ vadovo Ramūno Kairio komentare teigiama, kad bendrovė visuomet atsakingai laikosi tiek Lietuvos Respublikos įstatymų, tiek etikos normų.

„Todėl po mūsų vidinio audito 2019 m. rugpjūčio mėnesį, kuomet aptikome konkuravimo taisyklių pažeidimą, iškart patys apie tai informavome Konkurencijos tarybą. Konkuravimo taisyklių pažeidimą atliko keli mūsų darbuotojai ir tai darė slapta, organizacijos vadovybei to nežinant. Tokie įstatymų ir etikos normų nepaisymai mūsų organizacijoje yra visiškai netoleruojami ir neatitinka skaidrumo, sąžiningumo standartų bei vertybių, kuriomis remiamės savo kasdieninėje veikloje.

Tyrimo metu Konkurencijos tarybai nuolatos teikėme visapusišką pagalbą. Nors neteisėta veikla buvo įvykdyta savarankiškai kelių darbuotojų, prisiimame pilną atsakomybę. Svarbu suprasti, kad Konkurencijos tarybos skirtos baudos dydis priklauso nuo įmonės apyvartos – jis labiau iliustruoja įmonės veiklos apimtis, bet ne pažeidimo reikšmingumą. Užtikriname, kad įmonės veikla išliks stabili ir paskirta bauda neturės įtakos nei „Sanitex“ darbuotojams, nei partneriams.

Atsižvelgiant į šią situaciją, nusprendėme patobulinti mūsų naudojamas edukacines priemones bei imtis papildomų prevencinių veiksmų organizacijos viduje: organizuoti papildomus mokymus darbuotojams, atidžiai peržiūrėti vidinius procesus organizacijoje. Taip pat plečiame atitikties (angl. compliance) ir rizikos valdymo komandas tam, kad panašūs atvejai nepasikartotų“, – nurodė R. Kairys.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA