Kauno meras nuo šiol ne tik klos asfaltą, bet ir tvirtins „Kauno akcentus“ – Kas vyksta Kaune

Kauno meras nuo šiol ne tik klos asfaltą, bet ir tvirtins „Kauno akcentus“

R. Tenio nuotr., „Kas vyksta Kaune“ montažas

Antradienį į posėdį susirinkusi Kauno miesto taryba be kitų sprendimų pakeitė ir „Kauno akcentų“ programos finansavimo tvarką bei sudarė naują komisiją, kuri patars dėl projektų įgyvendinimo. Komisijoje – mero Visvaldo Matijošaičio bendražygiai ir administracijos direktorius Vilius Šiliauskas, rekomendacijas, išeina, teiksiantis pats sau. Tokie pokyčiai užkliuvo opozicinei Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijai.

Prilygino Rytų Europai

Apie pakeitimus savo „Facebook“ paskyroje šiandien paskelbė TS-LKD narė Adrijana Filinaitė, lyg tarp kitko pažymėjusi, kad „Kauno akcentų“ programoje „kartais dalyvauja savivaldybės administracijos darbuotojų giminės, netikėtai laimėdami šiuos konkursus“.

„Šiandien Kauno miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą (TR-529), po kurio sprendžiant gan kontekstualius klausimus viešosiose miesto erdvėse nebelieka Ekspertų darbo grupės (žmonių iš išorės – menotyrininkų, architektūrologų, skulptorių ir t. t.), o juos keičia Komisija urbanistiniams, architektūriniams ir investiciniams klausimams, kurios pirmininkas (surprise surprise!) – miesto meras.

Toliau rikiuojasi sūnus, kiti tarybos nariai ne iš opozicijos, administracijos darbuotojai. Vienu žodžiu – Rytų Europa, viena nuomonė, viskas patogiai, greitai, operatyviai. Kam tos ekspertinės pozicijos ir nuomonės?“ – socialiniame tinkle retoriškai klausė A. Filinaitė.

Politikė skundėsi, kad posėdyje jai nebuvo paaiškinta, kodėl iš „Kauno akcentų“ sprendžiamojo organo eliminuoti savo sričių personalai. Taip esą vyksta su didžiąją dalimi tarybos sprendimų.

„Tad jei eidami mieste nustebsite dėl kokio nors kičinio naujadaro – žinot kam padėkoti“, – įspėjo A. Filinaitė, bet gal naujoji komisija ne ką mažiau kompetentinga? Jei ir taip, ji radikaliai skiriasi nuo buvusios ekspertų komandos vienu aspektu – yra sudaryta tik iš tarybos narių, stovinčių V. Matijošaičio dešinėje, ir administracijos skyrių vedėjų, pavaldžių taip pat „Vieningo Kauno“ nariui V. Šiliauskui.

Akcentų klausimus spręs viduje

Kaip nurodoma tarybos antradienį priimto sprendimo projekto aiškinamajame rašte, ekspertinio vertinimo etapas „Kauno akcentų“ programoje keičiamas į naudingumo vertinimo etapą. Belieka krapštyti galvą mąstant, kokiu būdu meninės-estetinės srities objektai gali būti pragmatiškai naudingi kauniečiams – jeigu toks efektas ir yra kažkaip pamatuojamas, keista, kad į tuos matavimus neįtraukti savivaldybės administracijos Kultūros, Socialinių paslaugų, Švietimo skyriai, kurie tarsi tiesiogiai susiję su psichologiniu miestiečių gerbūviu.

Pagal naują „Kauno akcentų“ tvirtinimo tvarką, Strateginio planavimo, analizės ir programų valdymo skyriui pavedama koordinuoti paraiškų administracinės atitikties vertinimą, o paraiškų naudingumo vertinimą organizuos Kultūros paveldo skyrius. Komisija teiks rekomendacijas administracijos direktoriui dėl projektų atrankos ir finansavimo, taip pat trumpinamas terminas, per kurį pareiškėjas turės pateikti papildomą informaciją, keičiama informavimo apie atmestas paraiškas tvarka.

„Eksperto“ sąvokos nelieka, o ekspertų darbo grupė keičiama jau minėta komisija, kurią pagal šiandien patvirtintą teisės akto projektą sudarys šie asmenys:

– komisijos pirmininkas – Visvaldas Matijošaitis, Kauno miesto savivaldybės meras;
– komisijos pirmininko pavaduotojas – Andrius Palionis, Kauno miesto savivaldybės mero pavaduotojas;
– Jonas Audėjaitis, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys;
Paulius Keras, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas;
Šarūnas Matijošaitis, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys;
Aloyzas Pakalniškis, Kauno miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas;
Saulius Rimas, Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas;
Radeta Savickienė, Kauno miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja;
– Vilius Šiliauskas, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius;
– Rūta Šimkaitytė-Kudarauskė, Kauno miesto savivaldybės administracijos Teisės ir konsultavimo skyriaus vedėja;
– Nerijus Valatkevičius, Kauno miesto savivaldybės administracijos Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas;
Donatas Valiukas, Kauno miesto savivaldybės administracijos Nekilnojamo turto skyriaus vedėjas.

Iki šiol dėl „Kauno akcentų“ spręsdavo tokia bent iš pažiūros su savivaldybe menkiau susijusi ekspertų komisija (sąrašas iš oficialaus „Kauno akcentų“ portalo):

– Doc. dr. Vaida Almonaitytė-Navickienė, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Humanitarinių mokslų katedros vedėja;
– Doc. dr. Linara Dovidaitytė, Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto Menotyros katedros docentė;
– Mindaugas Šnipas, skulptorius, Lietuvos dailininkų sąjungos narys;
– Rimantas Giedraitis, architektas, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Architektūros katedros docentas;
– Gintautas Vaičys, dailininkas;
– Nerijus Čepulis, humanitarinių mokslų daktaras;
– Prof. Vakaris Bernotas, dizaineris;
– Rolandas Rimkūnas, grafikas, Lietuvos dailininkų sąjungos narys;
– Prof. Jonas Audėjaitis, architektas, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dekanas;
– Algimantas Sprindys, architektas;
– Saulius Rimas, paveldosaugininkas.

Konservatoriai sprendimui nepritarė

Klausimą posėdyje pristačiusi Strateginio planavimo, analizės ir programų valdymo skyriaus vyresnioji patarėja Vijolė Karpienė nurodė, kad trijuose komitetuose svarstytam projektui pritarta be pastabų. A. Filinaitei paklausus, kodėl nebelieka ekspertų darbo grupės, V. Karpienė įvardijo, kad šitaip „Kauno akcentų“ paraiškas tikimasi apsvarstyti operatyviau.

„Tenka apgailestauti, kad nebetenkame ekspertinės nuomonės, komisijoje nebeliks ekspertų. Suprantama, kad kiekvieną paraišką reikia sutikrinti ir pasižiūrėti, ar atitinka konkurso sąlygas ir reikalavimus. Bet naudingumo vertinimą paliekame Kultūros paveldo skyriui, šios srities specialistai, savivaldybės administracijos atstovai vertins ir teiks išvadą direktoriui kaip ir kita komisija, kurią netrukus tvirtinsime.

Kalbame apie viešąsias erdves, Kauno savitumą ir ekspertinė išvada yra labai reikšminga, kad miestas, turintis savo unikalumą, jį išsaugotų. Mūsų frakcija su tokia pozicija nesutinka ir siūlome balsuoti“, – pareiškė TS-LKD frakcijos Kauno taryboje seniūnė Edita Gudišauskienė.

Vis dėlto, naujoji komisija patvirtinta 28 tarybos nariams balsavus „už“, trims susilaikius ir septyniems pasisakius „prieš“.

Sukurta per 50 meninių objektų

Kaip nurodoma programos internetiniame portale, „Kauno akcentai“ – nuo 2017 m. vykstantis miesto viešąsias erdves puošiančių skulptūrų, dizaino objektų, šviesos instaliacijų, apšvietimo ar gatvės tapybos darbų konkursas.

„Drauge su menininkais papuošėme virš 50 įvairių miesto vietų ir šią galeriją norime plėsti toliau. Bet kuri miesto erdvė gali būti įprasminta, todėl labai laukiame drąsių idėjų, kurios įkvėps naujos gyvybės bei spalvų miesto gatvėms“, – raginami kūrėjai.

Visiškai arba iš dalies pagal „Kauno akcentus“ mieste finansuoti tokie gana žinomi kūriniai kaip šviečiantys Kalniečių parko suoliukai, Kauno pilies žiedu lekiantys žokėjai ar ant Vilniaus gatvės požeminės perėjos prisėdęs „Zen triušis“.

Būta ir nesutarimų – štai dvi rūdinto plieno „Nemuno uogas“ Nemuno krantinėje „pasodinęs“ menininkas Lukas Narutis trečiąją skulptūrą buvo įpareigotas išardyti, nes, anot savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjo Sauliaus Rimo, „uoga“ įrengta vėluojant ir nukrypus nuo projekto.

Trečioji „Nemuno uoga“

L. Narutis pripažino, kad trečioji „uoga“ nukrypo nuo pirminio eskizo, tačiau taip esą nutiko dėl to, kad prioritetas buvo aukščiausia kokybė, o ne formalumų atitikimas. Įgyvendintas rezultatas, sakė „Nemuno uogų“ autorius, yra kokybiškesnis ir daug brandesnis nei apibrėžtas sutartyje. Visgi šį kūrinį L. Naručiui liepta demontuoti, pinigų menininkas už jį negavo.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA