Lapkričio 20 d. miškų kontrolės specialistai pradeda naują aplinkosauginę akciją „Miškas“. Šia akcija norima užtikrinti didesnę eglučių apsaugą prieš artėjančias žiemos šventes, todėl nuo lapkričio 20 d. iki gruodžio 24 d. aplinkosaugininkai vykdys reidus šalies miškuose, tikrins eglučių pardavimo punktus.
Kaip skelbiama Aplinkos apsaugos departamento pranešime, norint apsaugoti mišką nuo neteisėtų kirtimų, visos akcijos metu bus vykdoma prevencinė stebėsena, o prieš Kalėdas ypatingas dėmesys skiriamas kalėdinių eglučių apsaugai.
„Miškų kontrolės inspektoriai norėdami pagerinti miškų apsaugą organizuoja įvairias prevencines ir švietėjiškas akcijas, vieną iš jų pradėsime netrukus. Akcijos „Miškas“ metu organizuosime reidus eglučių pardavimų punktuose, taip pat vykdysime tikslinius reidus šalies miškuose“, – apie prasidėsiančią akciją pasakojo Miškų kontrolės departamento direktorius Tadeuš Ablačinskij.
Pasak T. Ablačinskij, artėjant švenčių laikotarpiui daugeliui norisi pasipuošti namus eglute ar eglės šakomis. Tačiau pasitaiko žmonių, kurie savavališkai nusikerta eglutę ir ją parsineša namo.
„Pastebime, kad žmonėms vis dar kyla ranka eglutę nusikirsti miške, nors tą daryti griežtai draudžiama. Taip pat gauname informacijos iš miškininkų, iš pilietiškų žmonių, kurie informuoja, kad miške aptiko padaugėjusių nupjautų eglučių kelmų. O tokių kelmų padaugėja dėl to, kad žmonės atvažiuoja ir be leidimo nusikerta jiems patinkančią eglutę“, – problemas vardijo aplinkosaugininkas.
Kaip pabrėžė T. Ablačinskij, net vienos eglutės nukirtimas yra didelis nuostolis miškui, kadangi tokiam medžiui užaugti ir susiformuoti reikia ne tik reikiamų sąlygų, bet ir laiko.
„Eglė toks medis, kuris paprastai užauga per 60-70 metų. Taip, savavališkai nukirstu medžiu pasidžiaugsime geriausiu atveju mėnesį, o eglė miške mus džiugins ne vieną dešimtmetį“, – priminė T. Ablačinskij.
Pranešime primenama, kad privataus miško savininkas savame miške gali nusikirsti eglutę, tačiau tokiu atveju jis su savimi turėtų turėti miško nuosavybę įrodančius dokumentus.
Taip pat kalėdinę eglutę bus galima įsigyti jų pardavimo punktuose. Įprastai jomis prekiauja VĮ Valstybinių miškų urėdijos teritoriniai padaliniai, prekybos centrai ir pan.
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad savavališkas eglučių kirtimas užtraukia ir administracinę baudą. Nelegaliai pasipuošti namus bandančiam fiziniam asmeniui tektų sumokėti nuo 60 iki 300 eurų baudą bei atlyginti gamtai padarytą žalą. Juridiniam asmeniui tokia bauda siekia nuo 300 iki 600 eurų.