Kritikos balsai netyla: išlaikyti Vilniaus gatvės grindinį Kaunui yra garbės reikalas – Kas vyksta Kaune

Kritikos balsai netyla: išlaikyti Vilniaus gatvės grindinį Kaunui yra garbės reikalas

LRT Plius laida „7 Kauno dienos“ 2021/11/19 17:58

Būsimosios Europos kultūros sostinės svarbiausia metų rekonstrukcija – Kauno senamiesčio Vilniaus gatvės kapitalinis remontas. Niekas neabejoja, kad reikėjo keisti ja nutiestas požemines komunikacijas ar lyginti grindinyje atsiradusias duobes. Tačiau niekas nesitikėjo, kad senamiesčio turtas – grindinio akmenys bus pjaustomi ir pavirs… trinkelėmis.

Prieš trejus metus kaunietė architektė Vilija Skėrienė pristatė Vilniaus gatvės kapitalinį remonto planą, kuriame buvo ketinta gatvės viduryje pakloti granitinę dangą – neįgaliesiems ir tėvams su vežimėliais. Vėliau atsirado ir ketinimai pjaustyti senamiesčio akmenis.

Vasaros viduryje bendrovė „Autokausta“ pradėjo grindinio ardymo darbus. Akmenis išsivežė ir pasižadėjo juos saugoti.

Lapkričio 12 dieną aktyvių kauniečių būrys susirinko Rotušės aikštėje, kur pristatytas nulygintas tarpukario grindinys, kokiu savivaldybė nori išgrįsti visą Vilniaus gatvę.

Pasak kultūros paveldo departamento vadovo Vidmanto Bezaro, Vilniaus gatvės grindinys unikalus ir valstybės saugoma vertybė.

„Iš tikro aš laikau, kad Vilniaus gatvė yra turbūt pati geriausia grindinį išlaikiusi, kuris yra tikrai unikalus ir visam gatvės perimetre, labai turintis vertę. Tokių daugiau nelabai yra Lietuvoj. Tą, ką turim Vilniuj, turim sugadintą Gedimino prospektą, turime Vrublevskio gatvėje, kur truputį kitoks akmuo yra, ir turime Vilniaus gatvėje arba senamiestyje tam tikruose gabaliukuose, kurie yra… Na, visai kitoks akmuo – mažas, bazaltinis ir neatitinkantis. Tai Kauno miestui išlaikyti šitą grindinį tokį, koks yra, plytelių dydis ir visa kita, yra garbės reikalas“, – teigė V. Bezaras.

Toks Kauno miesto savivaldybės sumanymas visuomenėje sukėlė audringas diskusijas. Tam prieštarauja ir paveldosaugininkai, ir eiliniai miestiečiai.

„Gerai, kad neradome jau supjaustytų visų tų akmenų. Vadinasi, yra viltis, kad kažkas susiprotės ir nedarys tos nesąmonės, nusikaltimo prieš miestą, valstybę bei istoriją“, – tikisi su „7 Kauno dienų“ komanda į Vilniaus gatvės grindinio likimo istoriją įsigilinęs architektas Linas Tuleikis.

„7 Kauno dienos“ sekmadienį, 11.30 val., per LRT Plius

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA