Premjerą Kaune pristatanti režisierė N. Maglakelidze: praeitis anksčiau ar vėliau mus vis tiek pasiveja – Kas vyksta Kaune
KAUNO KALĖDŲ RADIJAS:

Premjerą Kaune pristatanti režisierė N. Maglakelidze: praeitis anksčiau ar vėliau mus vis tiek pasiveja

Spektaklis „Vasaros vapsvos mus gelia netgi lapkritį“
Spektaklis „Vasaros vapsvos mus gelia net lapkritį“./ R. Tenio nuotr.

Nacionaliniame Kauno dramos teatre pristatoma antroji šio sezono premjera – Sakartvelo režisierės Nino Maglakelidze spektaklis „Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“. Pagal garsaus rusų dramaturgo Ivano Vyrypajevo pjesę kuriamas spektaklis įtraukia į painų detektyvą, kurį narpliodami veikėjai įklimpsta vis giliau.

Debiutas sulaukė pripažinimo

Režisierė ir aktorė Nino Maglakelidze gimė Sakartvele, dar vaikystėje su šeima išsikraustė į Rusiją. 2017 m. baigė Sankt Peterburgo Scenos menų institutą, režisūros specialybę, vienerius metus Sankt Peterburge darbavosi aktore. Po to grįžo į gimtinę ir netrukus jos darbas sulaukė pripažinimo: Kutaisio miesto Lado Meskhishvili teatre pastatytas jos režisuotas spektaklis pagal Geraldo Sibleyro pjesę „Vėjas topolių viršūnėse“ buvo pripažintas geriausiu Sakartvelo 2020 metų sezono spektakliu.

Spektaklis „Vasaros vapsvos mus gelia net lapkritį“
Spektaklio „Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“ režisierė, scenografijos ir kostiumų dailininkė Nino Maglakelidze./ R. Tenio nuotr.

Pagal I. Vyrypajevo 2012 metais parašytą pjesę „Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“ pirmąjį spektaklį ji sukūrė Poti miesto (Sakartvelas) dramos teatre. Nacionaliniame Kauno dramos teatre to paties pavadinimo spektaklio premjera vyks lapkričio 18-19 dienomis. Tai – jaunos režisierės debiutas Lietuvoje.

Ką koduoja šis spektaklio pavadinimas? Anot režisierės N. Maglakelidze, pavadinime slypi įsitikinimas, kad praeitis mus vis tiek pasiveja. Anksčiau ar vėliau. „Nesvarbu, kokioje šalyje esame, koks metų laikas, koks klimatas – praeitis mus pasivys. Kalbu ne apie baimę, apie kažką žymiai giliau“, – aiškino N. Maglakelidze.

Režisierė atkreipė dėmesį, kad ši pjesė yra labai aktorinė, o kiekvienas personažas atskleidžia daug charakteringų vidinių savybių.

Spektaklis „Vasaros vapsvos mus gelia net lapkritį“
Spektaklio akimirka, aktoriai G. Petkutė ir S. Šidlauskas./ R. Tenio nuotr.

Narplioja painią mįslę

Spektaklio „Vasaros vapsvos mus gelia net lapkritį“ siužetas iš pat pradžių užmina mįslę: kur Markusas buvo pirmadienio vakarą? Vyras, žmona ir jų šeimos draugas ima teigti, kad Markusas buvo būtent su juo, o tą esą įrodo net akivaizdūs faktai ir liudininkai. Kiekvienas ima įnirtingai įrodinėti savo tiesą. Netrukus ši istorija tampa detektyvu.

„Iš pradžių istorija atrodo juokinga, tačiau vėliau viskas įgauna pagreitį, iš kurio labai sunku ištrūkti. Personažas tam tikrose situacijose priverstas atsiverti, nes nebėra kitos išeities. Čia kalbama apie tai, kaip jaučiamės vieniši ir bandome už kažko pasislėpti, tiksliau, pabėgti nuo savęs, tačiau apsukus ratą vis tiek grįžtame prie savęs tokio, koks esi iš tikrųjų“, – aiškino G. Petkutė.

Pasak S. Šidlausko, veikėjai nebeatskiria, kur yra priežastis, kur pasekmė, jie yra pervargę iki „nebegalėjimo“.

„Jie net nesugeba išsirinkti tinkamo prezidento, nes paaiškėja, kad jie balsavo už vienokį žmogų, o paskui jis elgiasi visai kitaip. Tai rezonuoja su žmonėmis, kurie vaikšto Laisvės alėjoje. Kažkas pažįstamo, visai netoli nuo mūsų“, – teigė S. Šidlauskas.

Spektaklis „Vasaros vapsvos mus gelia net lapkritį“
Aktorius S. Šidlauskas./ R. Tenio nuotr.

Spektaklio veiksmas vyksta viename kambaryje, kuriame yra durys į atvirą kosmosą. Spektaklis kelia amžinus klausimus: kieno pusėje tiesa, o gal ji gali būti ne vienoje pusėje? Ar galima priimti kitą, nemėginant jo perauklėti, pakeisti? Kaip susikalbėti suskaldytame šiandienos pasaulyje? Kaip gyventi, kai gyventi neįmanoma?

„Tikėtina, kad tau tikrai reikia kreiptis į psichoterapeutą“, – spektaklyje sako Sara. – „Problema ta, kad aš netikiu psichoterapeutais dar labiau negu aš netikiu Dievu“, – jai atsako Donaldas.

Spektaklis „Vasaros vapsvos mus gelia net lapkritį“
Spektaklio akimirka, aktoriai G. Petkutė, S. Šidlauskas ir D. Svobonas./ R. Tenio nuotr.

Kelia iššūkių

Spektaklyje personažus kuria aktorių trio: Goda Petkutė (Sara), Dainius Svobonas (Robertas) ir Sigitas Šidlauskas (Donaldas).

Įdomu, kad pjesėje dramaturgas I. Vyrypajevas pateikė vienus herojų vardus, o pradėjus skaityti pjesę paaiškėjo, kad herojai vadinami jau kitais vardais. Kodėl?

„Uždavinėjome šį klausimą režisierei, bet panašu, kad ir pats I. Vyrypajevas nėra į tai iki galo atsakęs. Gal čia I. Vyrypajevo mįslė, ir tik jis pats ją įmintų?“, – komentavo aktorius Sigitas Šidlauskas.

Su kokiais iššūkiais aktoriai susiduria vaidindami šiame spektaklyje? „Patiriu daug laisvės, malonumo, bet ir daug iššūkių, nes pjesė labai dinamiška, tenka daug „šokinėti“ tarp emocijų. Seniai vaidinau tokio tipo pjesę, man tai iššūkis“, – atviravo aktorė G. Petkutė.

Pasak S. Šidlausko, teatre nėra sėkmės recepto: puiki pjesė, gera režisierė ir šauni komanda, daug pastangų – tačiau vis tiek gali nepavykti 100 procentų padaryti, kaip norėtum.

„Laukiam susitikimo su žiūrovais, kad pasitikrintume“, – atsakė aktorius.

Spektaklio „Vasaros vapsvos gelia mus net lapkritį“ premjera Nacionaliniame Kauno dramos teatre vyks lapkričio 18 ir 19 dienomis.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA