„Didžiąją akciją“ Kaune paminėjęs G. Nausėda: mes privalome kalbėti garsiai ir aiškiai – Kas vyksta Kaune
KAUNO KALĖDŲ RADIJAS:

„Didžiąją akciją“ Kaune paminėjęs G. Nausėda: mes privalome kalbėti garsiai ir aiškiai

Renginys „Didžiosios akcijos“ Holokausto aukoms atminti
Renginys „Didžiosios akcijos“ Holokausto aukoms atminti / R. Tenio nuotr.

Ketvirtadienį Kaune surengta pilietinė eisena ir minėjimas, skirti prisiminti ir pagerbti Holokausto aukas, nužudytas „Didžiosios akcijos“ metu. Prie eisenos dalyvių, rimtyje ėjusių keliu, kuriuo prieš 80 metų į Kauno IX fortą pasitikti mirties buvo varomi beveik 10 tūkstančių žydų tautybės žmonių, prisijungė ir prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene.

Pasak šalies vadovo, minėdami tragiškas „Didžiosios akcijos“ pasekmes, simboliniu atminties keliu sujungiame šimtus Lietuvos vietovių, per kurias driekiasi kruvina skausmo istorijos žymė.

„Būdami čia, geriau suvokiame katastrofą, kurios tikrojo masto niekada neišmatuosime. Katastrofos, kuri negailestingai pasiglemžė žydų gyvenimus daugybėje Lietuvos ir kitų šalių miestuose ir miesteliuose“, – Kauno IX forto memorialiniame komplekse vykusiame minėjime sakė prezidentas.

Šalies vadovas kvietė prisiminti tuos, kurie net tamsiausią valandą nepaklydo ir pasirinko drąsą ir kilnumą bei tuos, kurie net išgyvenę žudynių siaubus, sugebėjo visą gyvenimą skleisti meilę artimui.

Pasak prezidento, vienas iš tūkstančių šių šviesių žmonių buvo Stefanija Ladigienė, kuri karo metais priglaudė „Didžiąją akciją“ išgyvenusią mergaitę – Ireną Veisaitę. Šviesaus atminimo profesorė Irena Veisaitė savo gyvenimu liudijo ne tik tai, ką išsaugojome, bet ir ką praradome per Holokaustą.

„Irena Veisaitė yra sakiusi, jog, norint nužudyti 1000 žmonių, tereikia dviejų kareivių su automatais, o tam, kad būtų išgelbėtas vienas žmogus, reikia daugelio žmonių nepaprastos drąsos ir pasiaukojimo. Linkiu mums būti daugeliu – dėl tų vienintelių. Tegul žmogiškumas ir atjauta visada mus lydi, ir tegul Katastrofa daugiau niekada nepasikartoja“, – sakė valstybės vadovas.

Renginys „Didžiosios akcijos“ Holokausto aukoms atminti
Gitanas Nausėda ir Diana Nausėdienė / R. Tenio nuotr.

„Didžioji akcija“ – tai 1941 metais vykusios didžiausios Kauno geto gyventojų žudynės, kurių išvakarėse gestapininkai mirčiai atrinko beveik 10 tūkstančių žydų. Prieš 80 metų, spalio 29d. Kauno IX forte buvo nužudytos daugiavaikės šeimos, fiziškai silpni asmenys, seneliai ir ligoniai.

Prisiminti ir priimti praeitį, pajausti ir susitaikyti su istorijos žaizdomis – rimtyje vykusi eisena stengėsi bent iš dalies atkartoti tą kelią, kuriuo į IX fortą varytos žudynių aukos.

Pasibaigus eisenai, nuo 13.00 val., Kauno IX forto memorialiniame komplekse prie monumento nacizmo aukoms atminti vyko minėjimas. Jo metu pagerbtas Holokausto aukų atminimas.

Memorialiniame komplekse „Didžiosios akcijos“ liudininkės pasakojimus, įamžintus dokumentinėje apysakoje „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“, skaitė autorė Aneta Anra ir aktorius Darius Gumauskas. Minėjimo metu duetas iš Izraelio – Gari Libson ir Ilana Krivoščenkaitė – jidiš kalba atliko Lietuvos getuose skambėjusias dainas.

Minėjime taip pat dalyvavo JAV ambasadorius Robertas S. Gilchrist, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Seimo narys Emanuelis Zingeris, aktorius Kęstutis Jakštas ir kiti garbingi svečiai.

„Didžiosios akcijos“ minėjimas yra dalis nacionalinio projekto „Atminties kelias 1941-2021“, skirto paminėti 80-ąsias Holokausto pradžios Lietuvoje metines.

Šiais metais „Atminties kelio 1941-2021“ minėjimo renginiai organizuojami nuosekliai (chronologiškai) sekant skaudžių istorinių įvykių kalendorių – renginiai vyks iki gruodžio mėnesio.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA