Įspėja apie retą reiškinį: Lietuvoje gali kristi rūgštusis lietus – Kas vyksta Kaune
KAUNO KALĖDŲ RADIJAS:

Įspėja apie retą reiškinį: Lietuvoje gali kristi rūgštusis lietus

„Facebook“ puslapio „Orai ir klimatas Lietuvoje“ nuotr.

Kaip jau rašyta, į Lietuvą atkeliauja galingas ciklonas – siautės ypač stiprus vėjas. Antradienio vakarą „Facebook“ puslapyje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ pasirodė informacija, kad iš dangaus gali kristi ir rūgštusis lietus.

„Jau senokai oficialiose orų prognozėse buvo matyti tokie dideli vėjo greičiai (gūsiuose). Rytoj gūsiai iki 20 m/s, poryt iki 30, o užporyt net iki 32 m/s (115 km/h)! Bet mes jau užbėgame įvykiams už akių…

Į Europą atslenka piktas ciklonas (žemo slėgio sūkurys), o su juo atkeliauja šilumos pliūpsnis (stipri šilumos anomalija; rytoj ir poryt sušils iki 16-17 laipsnių), lietus ir… sieros dioksidas nuo Kanarų salyne La Palma saloje toliau besiveržiančio ugnikalnio“, – praneša „Orai ir klimatas Lietuvoje“ moderatoriai.

Anot orų entuziastai įspėja, kad labiausiai pasisaugoti reikėtų žmonėms, kurie turi kvėpavimo problemų.

„Remiantis modelio duomenimis, ugnikalnio dujų šleifas labai gražiai nutįs nuo Kanarų salyno per Ispaniją, Prancūziją, Vokietiją, Lenkiją ir pas mus į Lietuvą. Pasaulis iš karto pasidaro mažesnis, kai atrodo net iš 4400 km atneša kažkokio ugnikalnio spjaudomas dujas.

Kaip matote pateiktoje skalėje tamsiai raudona spalva rodo didžiausią SO2 koncentraciją, todėl gali būti gana rimta tiems, kurie turi kažkokių problemų su kvėpavimu ir yra labai jautrūs visokiems kvapams“, – rašoma pranešime.

„Orai ir klimatas Lietuvoje“ moderatorių teigimu, sieros dioksido (SO2) poveikis žmogaus sveikatai priklauso nuo koncentracijos aplinkos ore. Neigiamas poveikis pasireiškia kvėpavimo takų, akių gleivinės dirginimais, gali būti sukeltas refleksinis kosulys. Jautriausios grupės – pagyvenę žmonės ir vaikai, sergantys širdies, kraujagyslių ligomis.

„Vis dėlto, nuraminsim. Tokie teršalai atkeliavę iš tolimo šaltinio paprastai būna labai aukštai atmosferoje ir žemės paviršiaus dažniausiai net nepasiekia. Tuo labiau SO2 koncentracija bus išaugusi nepilną parą“, – rašė orų entuziastai ir pridūrė, kad pikas bus šiandien vakare.

Rūgštusis lietus / „Orai ir klimatas Lietuvoje“ nuotr.

Jie neatmeta galimybės, kad iš dangaus kris padidėjusio rūgštingumo lietus.

„O dabar vėl pagąsdinam… Įdomu tai, kad tuo metu, kai labai didelė SO2 koncentracija bus virš mūsų regiono, tuo pačiu bus debesys. Iš šių turėtų kristi lietus, todėl visai gali būti, kad iš dangaus kris padidėjusio rūgštingumo lietaus lašai – rūgštusis lietus“, – rašoma įraše.

Anot interneto šaltinių, rūgštusis lietus – lietus, kurio lašuose padidėjęs sieros bei azoto rūgščių kiekis; paprastai rūgščiu laikomas lietus, kurio pH mažesnis nei 5,5.

Tokio lietaus jau būta

Kaip seniau delfi.lt yra komentavęs Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Aplinkos inžinerijos fakulteto Aplinkos apsaugos instituto doc. dr. Dainius Paliulis, rūgštusis lietus susidaro ir dėl žmogaus veiklos, ir dėl natūralių procesų.

Pirma, rūgštieji lietūs gali susidaryti, kai jėgainės ir transporto priemonės į orą išskiria sieros ir azoto oksidus, reaguojančius su ore esančia drėgme.

VGTU Aplinkos apsaugos instituto doc. dr. D. Paliulis aiškina, kad kai ore esantys vandens garai reaguoja su sieros dioksidu ir azoto oksidais, susidaro rūgštys, kurios iškrinta į žemę su krituliais (rūgštusis lietus arba sniegas).

Labiausiai nuo rūgštaus lietaus, pasak mokslininko, kenčia Skandinavijos, Centrinės Europos ir Šiaurės Amerikos šalys. Lietuvoje rūgštaus lietaus taip pat būta.
„Lietuvą, kurioje vyrauja vakarų ir pietvakarių vėjai, pasiekia rūgštūs lietūs, susidarę virš Centrinės Europos. Lietaus vanduo nėra neutralus, jo pH siekia apie 5,6. Lietuvoje prieš daug metų, kai pramonė dirbo intensyviai, yra buvę, kai lietaus pH kartais siekdavo mažiau negu 4,0, tačiau tai pasitaikydavo labai retai, o dabar praktiškai tokių atvejų nepasitaiko“, – paaiškina mokslininkas.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, SO2 kiekis virš Kauno šiuo metu labai žemas. Oro kokybę galima tikrinti čia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA