Kaune – normas viršijantis oro užterštumas | Kas vyksta Kaune

Kaune – normas viršijantis oro užterštumas

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Šilainių mikrorajono gyventojai skundžiasi negalintys atsiverti langų – lauke paskutinėmis dienomis neįmanoma kvėpuoti, o pro atvirus langus į namus veržiasi smalkės. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) duomenimis, Kaune iš tiesų fiksuojamas normas viršijantis oro užterštumas.

„Gyvenu Šilainiuose, šiuo metu, prasidėjus šildymo sezonui, neįmanoma atsidaryti lango, nes į kambarį iš lauko sklinda dūmai ir smalkės iš nuosavų namų. Tikiuosi, kad greitu metu bus uždrausta gyvenvietėse šildytis kietuoju kuru ir dyzeliu…Tie dūmai daugiau žmonių į kapus nuvarė, nei baisusis šių dienų virusas…”, – sekmadienį oro užterštumu skundėsi kaunietis.

AAA pirmadienio 10 val. duomenimis, vidutinė kietųjų dalelių KD10 koncentracija Kaune, Noreikiškėse siekė 59, Dainavos stotyje – 38 mikrogramų kubiniame metre. Leidžiama paros ribinė norma yra 50 mikrogramų kubiniame metre.

Oro užterštumas / AAA nuotr.

Oro užterštumas, kaip ir kasmet, padidėjo, nes suintensyvėjo šiluminės energijos gamyba energetikos įmonėse, daugiau kietojo kuro kūrenama ir privačiuose būstuose. Teršalai priežemio ore kaupiasi, nesisklaido, nes nėra kritulių, vėjo.

Kietųjų dalelių poveikis žmonių sveikatai

Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių, biologinių komponentų (alergenų, mikroorganizmų).

Didesnės kietosios dalelės (KD10) paprastai paveikia viršutinius kvėpavimo takus, nukeliauja iki bronchų, dažniausiai sukelia kosulį ir čiaudulį, o smulkiosios (KD2,5) patenka į plaučius, kraują ir gali paveikti ne tik kvėpavimo, bet ir kraujotakos sistemos organus, pabloginti vidaus organų funkciją, apsunkinti lėtinių ligų eigą, informuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai.

Dėl savo kompleksinės cheminės ir fizinės sudėties, kietosios dalelės sukelti ir specifinį poveikį sveikatai, būdingą konkrečiai cheminei medžiagai, esančiai jų sudėtyje. Pavyzdžiui, dėl suodžiuose esančių poli aromatinių angliavandenių, suodžių KD2,5 yra toksiškos ir kancerogeninės. Mokslo šaltiniuose nurodoma, tomis dienomis, kai išauga kietųjų dalelių koncentracija ore, padidėja mirtingumas.

Atsargumo priemonės – rekomendacijos gyventojams:

• sergantiems lėtinėmis ligomis (pvz., astma, širdies ar plaučių ligomis) patariama likti namuose ir stebėti sveikatą;

• dirbantiems ir sportuojantiems siūloma riboti fizinį aktyvumą lauke, būti vietose, kurios yra atokiau nuo judrių gatvių, kitų aplinkos oro taršos šaltinių;

• dėl darbo ar kitų priežasčių ilgą laiką būnantiems užterštose vietose siūloma dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemones;

• visiems rekomenduojama atsisakyti asmeninių automobilių, naudotis viešuoju transportu;

• soduose, priemiesčiuose nekurkite laužų, nedeginkite atliekų; venkite šildyti patalpas kietu kuru kūrenamais įrenginiais;

• blogai pasijutę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA