Ruduo Kauną nudažė aukso spalvomis – Kas vyksta Kaune

Ruduo Kauną nudažė aukso spalvomis

R. Tenio nuotr.

Lietuvą prieš kelias savaites apnikus rudeniškai darganai, o pastarosiomis dienomis nutvieskus saulei, gamta Kauną numargino auksu ir raudoniu. „Kas vyksta Kaune“ kviečia pasigrožėti kintančiu miesto veidu rudeninėje nuotraukų galerijoje.

Nors smarkaus vėjo gūsiai vertė praeivius slėptis kapišonuose ir prisilaikyti skrybėlaites, tas pats vėjas sūkuriais kėlė aukštyn auksinius medžių lapus, piešdamas įstabų rudens paveikslą tiesiai prieš akis.

Kol saulė pro retėjančią augmenijos uždangą dar nešykšti šilumos, kauniečiai laiką mielai leidžia miesto parkuose, mėgaujasi spalvingomis fotosesijomis ir pasivaikščiojimais su augintiniais.

Jeigu manote, kad lapus rudenį nusimetantys medžiai gerokai keisti, tai jums pritartų ir amžinatilsį maestro Vytautas Kernagis:

Vis dėlto, šis natūralus reiškinys turi mokslinį paaiškinimą. Pasak Visuotinės lietuvių enciklopedijos, augalai meta pavienius pasenusius, pažeistus ar dėl kitų priežasčių fotosinztezės negalinčius vykdyti lapus, o rengdamiesi vegetacijai nepalankiu laikotarpiu atsikrato visų lapų, ką kiekvieną rudenį ir matome.

Lapų kritimą skatina trumpėjanti dienos trukmė, mažėjantis šviesos srautas, drėgmės kiekis dirvožemyje, vėstantis oras ir kitos priežastys. Žiemą augalų šaknys negali siurbti iš dirvožemio vandens – jei medžiai ir krūmai nenumestų lapų, žūtų dėl drėgmės stokos, o juos numetę apsisaugo nuo vandens garinimo.

Vėsiu oru ar stingant vandens augalai taip pat susintetina nedaug hormono auksino, ima skaidytis chlorofilas, kuriam suirus pakinta lapų spalva – jie parausta, pagelsta ar nusidažo kita spalva. Iš senstančių lapų angliavandeniai ir baltymai pernešami į sandėlinius audinius, pumpurus arba jaunus lapus.

Tuo metu Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad ketvirtadienį padangė Lietuvoje bus mažai debesuota, o vėjas aprims, tačiau pamažu mažės ir šilumos. Dieną temperatūra pakils iki 12-16, Aukštaitijoje vietomis sustos jau ties 11 laipsnių šilumos.

Penktadienį vyraus mažai debesuoti, be lietaus orai. Naktį daugelyje rajonų laikysis 1-6, bet prie žemės paviršiaus numatomos šalnos iki 0-5 laipsnių šalčio. Dieną šils iki 10-14 laipsnių.

Detalią Kauno orų prognozę rasite čia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA